Centrum Zabawek

Najciekawsze rodzaje zabawek dla niemowląt

Dzieciństwo to czas zabaw i beztroski, ale przede wszystkim najintensywniejszego rozwoju psychofizycznego. Właściwie dobrane do każdego jego etapu akcesoria będą wspierać postęp intelektualny i ułatwiać zdobywanie nowych umiejętności. Zabawki dla niemowląt powinny też dostarczać odpowiednich bodźców stymulujących zmysły i wyobraźnię. Ponadto muszą spełniać normy bezpieczeństwa i być dopasowane do aktualnych potrzeb dziecka. Rozważając zakup zabawki, warto upewnić się, w jakim wieku jest obdarowywany maluch. 

Specyfika okresu niemowlęcego

Okres niemowlęcy stanowi pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. To czas kluczowy dla rozwoju i wzrostu, podczas którego głowa i tułów są stosunkowo duże przy krótkich kończynach i szyi. Bardzo istotny jest przełom 2. i 3. miesiąca, kiedy to kształtuje się kora mózgowa odpowiadająca za złożone zachowania dziecka. Od jej sprawnego działania zależy prawidłowe tworzenie się odruchów warunkowych. Niemowlęctwo to również moment, w którym maluch poznaje otoczenie, z czym wiąże się wzmożony rozwój motoryczny. Poszerzanie zdolności ruchowych obejmuje zmiany napięcia mięśni, utrzymywanie sztywno głowy i unoszenia jej podczas leżenia na brzuszku. Półroczny maluch powinien być w stanie osiągnąć pozycję siedzącą, natomiast wstawanie opanowuje w granicach 9-10 miesiąca życia.

Ważnym okresem rozwoju jest również 5-7 miesiąc, będący czasem nabywania umiejętności chwytania – na początku oburącz, później każdą z dłoni i stopniowo zwiększa ich precyzyjność. Ogromne znaczenie dla kompleksowego wzrostu dzieci ma zabawa różnego rodzaju przedmiotami. Odgrywa fundamentalną rolę w dalszym właściwym rozwoju procesów poznawczych. Następuje wówczas doskonalenie spostrzegania wzrokowego opierający się głównie na reagowaniu na ludzką twarz. Pod koniec 1. miesiąca niemowlę staje się wrażliwe na głos. 4. miesiąc to okres, w którym maluch jest w stanie odróżnić znajome i obce osoby, a w 7. rozpoznać mimiczną ekspresję radości i gniewu. Z czasem dziecko odnajduje wzrokiem znane mu przedmioty.

Zabawki na każdy etap życia niemowlaka

Niemowlęcy etap życia trwa zaledwie rok, ale jest niezwykle zróżnicowanym pod względem rozwoju czasem. związku z tym warto podzielić go na kilka faz, aby lepiej dobrać odpowiednie akcesoria i przyciągnąć uwagę dziecka.

Zabawki 1-3 miesiące

zabawki sensoryczne dla niemowląt

W pierwszym miesiącu życia maluch jest określany mianem noworodka. Jego funkcjonowanie opiera się głównie na spaniu i obserwowaniu świata. W uwagi na fakt, że nie obraca się jeszcze na boki, najlepszym wyborem zabawki będzie taka, którą można nad nim powiesić. Warto postawić na kontrastowe barwy, gdyż wzrok noworodka nie rozróżnia jeszcze w pełni kolorów i nie jest wystarczająco ukształtowany. Do ukończenia 3. miesiąca życia słuch też nie działa jeszcze w pełni sprawnie, więc nie warto narażać dziecka na zbyt wiele tego typu bodźców. Dobrym pomysłem na zabawkę może być więc karuzela, która swobodnie będzie się kołysać nad łóżeczkiem maluszka. Ponadto ten okres wiąże się również z ząbkowaniem, dlatego niezbędny jest zakup gryzaka pomagającego w uśmierzeniu bólu dziąseł. Pozytywnie wpływa także na zdolności manualne dziecka i udoskonalanie koordynacji ruchowej. Dostępnych jest kilka jego rodzajów: żelowe, wodne czy w formie smoczków.

Uwagę maluszka niewątpliwie przyciągną również grzechotki, które zainteresują go intrygującym dźwiękiem i kolorystyką. Dodatkowo ciekawą propozycję stanowią zabawki sensoryczne dla niemowląt. To specjalnie zaprojektowane akcesoria mające na celu stymulowanie rozwoju psychofizycznego, a w szczególności wpływanie na zmysły. Są wyposażone w różne odblaskowe elementy i unikalne faktury, często wydają dźwięki, mogą mieć też dodatkowy zapach lub smak. Do przykładów takich zabawek można zaliczyć klocki sensoryczne, książeczki dotykowe czy gryzak z wypustkami. W otoczeniu niemowlaka nie może również zabraknąć puszystych i miłych w dotyku pluszaków.

Zabawki 3-6 miesiąc

Dziecko w okresie między 3 a 6 miesiącem rozwoju zyskuje coraz większą świadomość tego, co dzieje się wokół niego. Rozpoczyna próby chwytania rzeczy rączkami, coraz chętniej obraca się i podtrzymuje główkę. Aby jak najefektywniej wesprzeć je na tym etapie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup maty edukacyjnej. Jest wyposażona w wiele ciekawych i przydatnych dla aktywizacji maluszka elementów: lusterka, szeleszczące materiały, świecące i hałasujące akcesoria i wiele innych ciekawych funkcjonalności w zależności od wybranego modelu.

Aby móc zająć dziecko w każdym, szczególnie stresującym momencie, idealnie sprawdzą się zawieszki i pałąki do wózków. Różnokształtne łuki w wielu rozmiarach i barwach posiadają rozmaite grzechotki i chwytaki, aby podczas spaceru czy wizyty u lekarza niemowlak mógł w ramach nauki przyglądać się ich kształtom. Półroczne dziecko powinno też już otrzymać swoją pierwsze książeczki. Cechuje je wykonanie z miękkich materiałów, charakterystycznych faktur i kontrastowych barw.

Zabawki 6-12 miesięcy

Maluszki powyżej 6. miesiąca życia coraz sprawniej manipulują przedmiotami i przyglądają się ich działaniu. To dobry moment na wprowadzenie zabawek interaktywnych dla niemowląt, które wyróżnia mnogość właściwości: są kolorowe, wydają dźwięki, poruszają się i przyciągają uwagę swoimi kształtami. Zapewniają dużą ilość różnorodnych bodźców i nowe sposoby zabawy, np. segregowanie klocków, wprawianie elementów w ruch i tym samym poznawanie mechanizmów przyczynowo-skutkowych. Co najważniejsze, zapewniają pomoc w nauce literek i kształtów, rozwijają muzykalność i pamięć dzieci oraz angażują wiele zmysłów, przyczyniając się do pobudzania aktywności wzrokowo-ruchowej, motorycznej i manualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *