Centrum Zabawek

dziecko z kaskiem rowerowym w ręce

Dopasowanie kasku rowerowego do potrzeb dziecka

Decydując się na zakup roweru dla dziecka, nie można zapomnieć o dodatkowym wyposażeniu, na które składa się między innymi kask. Mogłoby się wydawać, że jest on zbędny, szczególnie jeśli dziecko nie rozwija dużych prędkości, ale bezpieczeństwo zawsze powinno być kwestią priorytetową dla każdego rodzica. Lepiej zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, do których niestety może dojść w każdym momencie. Czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Czaszka jest najbardziej podatna na uszkodzenia, szczególnie w przypadku małego dziecka. Dlatego właśnie o kasku należy pomyśleć już na etapie nauki jazdy na rowerze, podobnie jak o ochraniaczach na kolana i łokcie.

Dlaczego kask rowerowy dla dzieci jest niezbędnym elementem wyposażenia?

dziecko w kasku uczące się jazdy na rowerzeKażdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko było bezpieczne, dlatego nie można zapomnieć o zakupie kasku, który jest niezbędny podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. Urazy głowy są najbardziej niebezpieczne, a ryzyko to może zostać zredukowane o kilkadziesiąt procent, jeśli dziecko będzie miało założony kask na głowie. Nauka jazdy wiąże się z upadkami, jest to nieuniknione, ale można uchronić się przed poważnymi konsekwencjami. Warto od razu zaznaczyć, że kask nie chroni wyłącznie przed uderzeniami, ale też przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym przed promieniowaniem słonecznym.

Kask dla dziecka stanowi dodatkową ochronę przed owadami i gałęziami, które mogą pojawić się podczas jazdy rowerem. Nawyk noszenia kasku warto wyrobić jak najwcześniej, aby dziecko nie miało oporów przed zakładaniem go w późniejszych latach życia. Chodzi tutaj przecież nie tylko o jego zdrowie, ale też o życie. Uderzenie niezabezpieczoną głową o asfalt czy krawężnik może skończyć się różnie. O kasku powinni pomyśleć też rodzice, którzy zabierają dziecko na przejażdżki rowerowe w roli pasażera. Nie brakuje w sprzedaży też modeli przeznaczonych już dla niemowlaków, mogą być używane od pierwszego roku życia. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na to, że takie małe dziecko nie ma jeszcze nawet w pełni zrośniętych kości czaszki, a mózg jest przecież niezwykle delikatny.

Jakie wyróżnia się rodzaje kasków rowerowych?

Uniwersalnym rozwiązaniem jest kask rowerowy dla dzieci MTB, który świetnie sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej. Zapewnia on ochronę przed uderzeniami frontowymi i zabezpiecza oczy przed działaniem promieniowania słonecznego. Kolejną opcją do wyboru są kaski szosowe, w które warto zainwestować w przypadku miłośnika szybszej jazdy. Tego typu kaski mają aerodynamiczny kształt, co zmniejsza opory powietrza. Na ich korzyść przemawia osłanianie górnej części głowy i brak tłumienia dźwięków ze względu na odkryte uszy. Dziecko będzie mogło lepiej słyszeć dźwięki otoczenia. Zaletą kasków szosowych jest też możliwość ich regulowania, co pozwala dopasować odpowiedni rozmiar.

Polecić można też kaski rowerowe typu orzeszek, które wyróżniają się zwartą i rozbudowaną konstrukcją. Będzie to świetna opcja dla trzylatka lub starszego dziecka jeżdżącego w mniej szablonowy sposób. Na korzyść tego rodzaju kasków przemawia to, że chronią większy obszar głowy, przez co zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mocno zabudowany kask przy dłuższym używaniu może być problematyczny i powodować dyskomfort ze względu na większy ciężar. Minusem będzie też ograniczona ilość otworów wentylacyjnych.

Jak wybrać odpowiedni kask dziecięcy?

dziecko w kasku na biegówceNiezależnie od tego, jaki wybierze się rodzaj kasku, kluczową kwestią jest dobranie właściwego rozmiaru do obwodu głowy. Kask musi być dobrze dopasowany, nie może się zsuwać ani uciskać. Nie należy kierować się wyłącznie wiekiem dziecka, bo każde rozwija się swoim tempie i głowa może mieć nieco inną wielkość. Ważne będzie to, aby kask dobrze przylegał do głowy dziecka, tylko wtedy będzie spełniać należycie swoją nadrzędną funkcję ochronną. Przed zakupem powinno się najpierw pobrać pomiar obwodu głowy. Mierzy się go centymetr lub dwa nad oczami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kasku z możliwością regulacji, dzięki czemu posłuży dziecku przez dłuższy czas, będzie rosnąć razem z użytkownikiem. Dobrze dobrany kask nie spada nawet podczas intensywnego poruszania głową. Bardzo ważne jest to, aby był on wyposażony w otwory wentylacyjne. Właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa, przeciwdziała przegrzewaniu i nadmiernemu poceniu głowy. Pamiętajmy, że podczas intensywnej aktywności fizycznej bardzo łatwo o wzrost temperatury wewnątrz kasku.  

Co należy mieć na uwadze przy wyborze kasku dla dziecka?

W przypadku kasku znaczenie ma jego konstrukcja, użyte technologie. Bardzo ważne jest to, aby jego skorupa była twarda, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ściskany kask nie może zmieniać swojego kształtu. Godne polecenia są kaski ze skorupą wykonaną z tworzywa sztucznego PC lub ABS. Z kolei jego wnętrze powinno być dobrze wyprofilowane, wyściełane miękką gąbką lub pianką. Przeciwdziała to nieprzyjemnym otarciom. Na szczególną uwagę zasługują kaski z pianką EPS, które wyróżnia lekkość, stabilność i duża wytrzymałość. Sprawdzą się też kaski wzbogacone o system MIPS w postaci specjalnej wkładki wewnątrz skorupy, która rozproszy siłę uderzenia, gdy dojdzie do upadku. Nie bez znaczenia jest też waga kasku, która powinna być jak najmniejsza. Im lżejszy kask, tym lepiej, bo wpływa to na komfort jego użytkowania. Nie poleca się kasków ważących ponad pół kilograma. Niezbędne będą też elementy odblaskowe na kasku, które zwiększą widoczność dziecka podczas jazdy. Na uwadze trzeba mieć również pasek mocujący, najlepsze są modele układające się w trójkąt w okolicy uszu, bo zapewniają większą stabilność. Klamra przy pasku powinna być wyściełana, aby nie podrażniać skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *