Centrum Zabawek

kredki dla niemowlaka

Jak bezpiecznie rozwijać pasję małego artysty? Pierwsze kredki dla malucha

Każde dziecko na pierwszych etapach rozwoju przejawia naturalne zamiłowanie do tworzenia. Gdy nie będzie w stanie rozładować swoich artystycznych potrzeb, zacznie tworzyć na podłodze, ścianach czy gdziekolwiek indziej. Mądry rodzic wie, że czas wtedy zapewnić pociesze należytą przestrzeń i zorganizować artystyczny kącik. Nadchodzi pora na wybór odpowiednich akcesoriów, bezpiecznych i funkcjonalnych. Jak jednak wybrać te najlepsze, stworzone z myślą o małych rączkach i dużej potrzebie ekspresji? 

Kiedy zacząć przygodę z kredkami?

kredki dla niemowlaka

Choć niemowlę może sięgać po kredki już od szóstego miesiąca życia, na większe efekty przyjdzie nam poczekać. Z początku zabawa ograniczać się będzie do przekładania ich z ręki do ręki,  ćwiczeń w celu utrzymania w dłoni, a także – co jest zupełnie naturalne na tym etapie rozwoju – do próbowania ich smaku. Badania dowodzą, że dzieci potrafią poznawać przedmioty, kierując się tylko smakiem i dotykiem. Dopiero po czasie przyjdzie pora na naukę ciekawszego zastosowania kredek. To dorosły powinien wprowadzić dziecko w świat tworzenia. Gdy skończy rok, z chęcią będzie przypatrywało się rodzicowi czy innym dzieciom podczas rysowania. Zachęci to je do złapania za kolorowe kredki i do samodzielnego pozostawienia barwnego śladu na kartce. Najlepiej, gdy zawiesimy sporych rozmiarów kartkę na ścianie bądź na jakiejkolwiek tablicy, i tam pozwolimy rysować. Z początku będą to tylko niewinne kreski, często wychodzące nawet poza krawędź kartki. To nauka zdolności manualnych, motoryki małej i relacji przyczyna-skutek. Na prawdziwe dzieła sztuki trzeba poczekać, choć i te pierwsze rysunki też mogą trafić do pamiątek rodzinnych. Nie należy ponaglać dziecka ani zmuszać go do tworzenia na siłę. Na tym etapie dopiero kształtuje się jego dłoń, a także staw łokciowy i barkowy. 

Trójkątne, kwadratowe i inne

kredki dla niemowlaka

Maluchy dopiero uczą się trzymać w swoich dłoniach różne przedmioty. Nie inaczej jest z kredkami. Możemy zakupić dla naszej pociechy różne rodzaje kredek, o rozmaitych kształtach i rozmiarach, zapewniających wygodę trzymania. Na rynku obecna jest szeroka gama tych produktów dla najmłodszych. Pierwsze kredki teraz można dostać w fantazyjnych kształtach: stożkowych, owalnych czy kwadratowych. Dzięki sporej szerokości łatwo się je trzyma, a dzięki obszernemu rysikowi dziecko jest w stanie tworzyć zarówno grube, jak i cienkie kreski. Za pomocą kredek kulistych czy trójkątnych o wiele prościej jest rysować: mają większą powierzchnię, przylegającą do kartki. Dzięki mocno napigmentowanym, miękkim kredkom maluch będzie w stanie tworzyć używając niewielkiej siły. Zwykłe kredki świecowe również doskonale się nadadzą. Od lat służą kolejnym pokoleniom dzieci. Warto jednak zakupić taki model, który się nie łamie. Rozmaite barwy przykują uwagę malucha. Czymś zupełnie normalnym dla dzieci jest korzystanie ciągle z tego samego koloru. Jest to dla nich naturalne i świadczy jedynie o preferencji kolorystycznej bądź chęci tworzenia kontrastowych rysunków.

Kredki do zadań specjalnych

Dzieci nie lubią ograniczać się do rysowania na kartce. Ich wesoła kreatywność wychodzi poza schematy, preferując także inne przestrzenie do tworzenia. Zanim nie będzie za późno, niech to rodzic zdecyduje, które z nich nadają się do zabawy. Dla bardzo twórczych, małych artystów stworzono np. kredki do rysowania w wannie. Czas kąpieli to równocześnie pora zabawy, dlatego można jeszcze ją urozmaicić o kolejny element. Maluch tworzy wesołe malunki na ścianach wanny bądź na innych elementach armatury łazienkowej. Po skończonej kąpieli rysunki łatwo można zmyć. Jeszcze inne, np. okrągłe, można zabrać ze sobą na dwór i przyozdobić nimi chodniki. Kredki do malowania twarzy czy do ubrań z kolei pozwolą dziecku przyozdobić siebie samego. 

Bezpieczny wybór

Niemowlęta uwielbiają pakować różne przedmioty do buzi. Dlatego też to rodzic jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo zabawy. Kredki nie mogą się łamać ani kruszyć. Duże i solidnie zabezpieczone zapobiegną zadławieniu czy połknięciu małych elementów. Niektóre kredki dla niemowlaka posiadają zabezpieczenie w postaci plastikowego kołnierza, z którego wystaje jedynie rysik. Nowe pokolenia dzieci mogą korzystać także z innowacyjnych rozwiązań. Niektóre z nich są… całkowicie jadalne. Choć nie można dopuścić, by dziecko zamiast rysowania urządziło sobie ucztę, przypadkowe spożycie nie sprowadzi na jego zdrowie problemów. Wykonane z odpadów żywnościowych np. ze zbóż czy owoców, kredki jadalne są tworzone w myśl ekologicznych rozwiązań. Przetwarzanie surowców wtórnych to trend, który będzie narastał, w celu poprawy ochrony środowiska. Całkowicie pozbawione toksyn akcesoria do rysowania znacznie łatwiej się recyklinguje – na wypadek, gdyby nie zostały wykorzystane do końca. 

Gdy nadejdzie wyczekany moment gotowości do stawiania pierwszych kroków w dziedzinie malarstwa i rysunku, warto wybierać odpowiednie akcesoria. Bezpieczeństwo użycia powinno zawsze być priorytetem. Opłaca się wyszukać nietoksyczny, a czasem nawet w pełni jadalny sprzęt do rysowania i jednocześnie taki, który przykuje uwagę maluszka i będzie w stanie zapewnić mu maksimum frajdy. Powinien być także odpowiedni dla małych rączek i niewymagający użycia wielkiej siły. Mały człowiek potrzebuje sztuki, by się rozwijać i poznawać świat. Szeroka oferta akcesoriów do rysowania pozwala dopasować jak najciekawszy produkt. Oddajmy więc odpowiednie kredki w ich ręce i sprawdźmy jak wiele potrafi zdziałać moc wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *