Zabawa stanowi nieodłączny element każdego dzieciństwa. Towarzyszy od najmłodszych lat i jak się okazuje, znacząco może wpłynąć na rozwój i percepcję dziecka. Odtwarzanie rzeczywistości pozwala rozwinąć wyobraźnię i ukształtować pewne wzorce. Czy jest to możliwe również podczas zabawy lalkami? Prowadzonych jest wiele badań, które mają na celu udowodnienie korzyści płynących z tego rodzaju rozrywki wybieranej przez najmłodszych oraz ukazanie ogólnego wpływu na dziecko. W jaki sposób może to jednak działać?
Jakie zalety powinna przynieść zabawa lalkami?
Rozwój najmłodszych uzależniony jest od wielu czynników. Znaczący wpływ może mieć również zabawa. Zarówno z rówieśnikami, jak i ta samodzielna pozwala dziecku otworzyć się na nowe doświadczenia i poznawanie świata. Lalki dla dzieci mogą odgrywać istotną rolę w ich życiu. Nie tylko zajmą pociechę na długie godziny, ale także rozwiną wiele kompetencji. Przede wszystkim pomogą dziecku wzbogacić wyobraźnię oraz praktykować umiejętności językowe. Odgrywanie scen i opieka nad daną lalką uczy samodzielności i odpowiedzialności. Tworząc swój własny świat, dziecko poznaje, czym jest współpraca i w jaki sposób wyglądają relacje międzyludzkie. Oprócz tego zabawa lalkami pozwala pociesze na wspólne spędzenie czasu z rodzicem. Dzięki temu zacieśnia się więzi rodzinne i uczy poprzez rozrywkę.
Korzyści zabawy lalkami potwierdzone badaniami
Przeprowadzone przez neurobiologów z Cardiff badania opierały się na zanalizowaniu oraz porównaniu reakcji zachodzących w mózgach dzieci zarówno w trakcie zabawy lalkami, jak i podczas używania tabletów. Badano chłopców i dziewczynki w wieku od 4 do 8 lat. Stwierdzono, że w trakcie tej pierwszej czynności, w mózgach dzieci aktywuje się obszar, który skutecznie rozwija empatię oraz umiejętności społeczne. Podczas wykonywania zadań na tablecie, reakcja była zdecydowanie bardziej osłabiona. Poprzez wcielanie się w dane role, dziecko poznaje emocje, potrzeby oraz zachowania. Takie ćwiczenia w młodym wieku pozwalają skutecznie pomóc w późniejszym kontakcie z rówieśnikami.
Rola i wpływ zabawy lalkami na przyszłość dziecka
Formy spędzania czasu wybierane w dzieciństwie mogą odgrywać niemałą rolę w przyszłości pociechy. Właśnie dlatego wszelkie produkty należy dobierać rozważnie. Okazuje się, że podejmowane zabawy lalkami są w stanie wpłynąć na przyszłość dziecka. To one odpowiadają za rozwinięcie umiejętności społecznych, a te według przeprowadzonego badania, pomóc mogą w osiąganiu lepszych wyników w nauce i podejmowaniu racjonalnych i trafnych wyborów życiowych. Ponadto już we wczesnym wieku dzięki lalkom i odgrywaniu ról buduje się świadomość rodzicielską. Poprzez dodatki takie jak na przykład kołyska dla lalek może rozumieć, czym jest instynkt macierzyński. Dzięki takiej zabawie dziecko jest bardziej przygotowane na wszelkie relacje międzyludzkie i radzenie sobie z konfliktami i trudnymi sytuacjami.
Rozmaite rodzaje lalek dla dzieci
Lalki zazwyczaj stworzone są na wzór człowieka i podczas zabawy mogą imitować codzienne czynności. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego typu produktów i dobrać je odpowiednio, w zależności od upodobań i potrzeb. Najpopularniejsze są klasyczne, niewielkie lalki pochodzące z Ameryki. Występują często w formie charakterystycznych postaci, np. księżniczek czy bohaterów z bajek. Dostępne rozmaite zestawy lalek z akcesoriami pozwalają na stworzenie rozbudowanych światów i scenariuszy, które pomogą dziecku się rozwinąć i zająć go na wiele godzin. Równie znane są lalki szmaciane, które chętnie kupuje się młodszym dzieciom. Te mogą stanowić zarówno przytulankę, jak i być miękkim towarzyszem każdego dnia. Opiekuńczości natomiast uczyć mogą lalki nieco większych rozmiarów, często przypominające niemowlęta. Nierzadko posiadają urozmaicenia, np. dźwięk płaczu czy wypowiadanie pojedynczych słów. Oprócz tego w sklepach znaleźć można także pacynki czy kukiełki.
Do jakiego wieku dziecko powinno bawić się lalkami?
Wiele osób zastanawia się, czy występują granice wieku związane z zabawą lalkami. W niektórych przypadkach rodzice uważają ją za zbyt dziecinną i odmawiają jej nieco starszym dzieciom. Warto jednak pamiętać, że każda pociecha rozwija się w inny sposób i we własnym tempie. Dlatego dopóki dziecko buduje w ten sposób własną osobowość i rozwija kreatywność, nie należy zbyt wcześnie ingerować. Tak naprawdę nie określa się dokładnego wieku, w którym powinno się przestać bawić lalkami. Najważniejsze, by regularnie obserwować zachowania dziecka oraz zwracać uwagę, czy nie zaniedbuje ono rzeczywistych obowiązków na rzecz zabawy.
Bezpieczny i prawidłowy rozwój dziecka jest dla każdego rodzica najważniejszy. Okazuje się, że poprzez zabawę lalkami może ono zyskać wiele korzyści, które wpłynąć mogą na jego dorosłe życie. Dzięki tworzeniu własnych światów i scenariuszy, pociecha wzbogaca swoją wyobraźnię i rozwija umiejętności społeczne. Odczuwa także empatię i odpowiedzialność, co przełożyć się może na prawidłową świadomość w relacjach międzyludzkich. Rozmaite rodzaje produktów dostępnych na rynku pozwalają dopasować je do upodobań i potrzeb dziecka. Dzięki temu stworzy ono swój własny świat, w którym zdobędzie wiele nowych umiejętności.