Centrum Zabawek

prezenty dla dzieci

Pomysły na pierwsze święta Twojego dziecka

Pierwsza Gwiazdka z dzieckiem na pewno będzie się różnić od poprzednich Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas nagle zyskuje nowy sens, pozwalający się jeszcze bardziej jednoczyć jako rodzina. W Wigilię i Święta liczy się przede wszystkim ciepły klimat i radość, a pojawienie się kolejnego członka familii czyni ten okres w roku niezwykle wyjątkowym. Jak sprawić, by te dni przebiegły w spokoju i harmonii i jak wprowadzić maluszka w świat obrzędów z nimi związanych?

Pierwsza Gwiazdka z noworodkiem

prezenty dla dzieci

Noworodek przeczuwa instynktownie, że w domu dziś dzieje się coś nietuzinkowego. Do jego noska trafiają przyjemne zapachy wypieków, słyszy harmider i nieznajome głosy gości. W tym czasie jednak potrzebuje przede wszystkim bliskości mamy i taty. Warto odpuścić sobie przygotowanie idealnych Świąt i dopinania wszystkiego na ostatni guzik. Można już zaznajamiać niemowlę z członkami rodziny, choć oczywiście, trzeba tym spotkaniom nadać powolne tempo, by nie przebodźcować brzdąca — zbyt częste oddawanie maluszka na ręce krewnych definitywnie odpada. Dobrze jest więc spędzić je w jak najwęższym rodzinnym gronie i odpuścić sobie pośpiech. By nie stwarzać mieszkanki wybuchowej z obecności przestymulowanego maluszka i wszystkich krewnych, najlepiej jeśli te Święta odbędą się bez wyjazdów do rodziny. Z drugiej jednak strony pierwsze Święta Bożego Narodzenia już się nie powtórzą, dlatego dobrze jest upamiętnić te cudowne dni. Na początku można pomyśleć o ciekawych ubrankach. Wesołe przebrania w formie czerwonych, mikołajowych czapeczek, a nawet komplet personalizowanych ubrań dla mamy, taty i body dla dziecka z tym samym napisem, na przykład takim jak„Pierwsza Gwiazdka”, to idealne przebranie do pamiątkowych fotografii. Już wtedy muzyka zaczyna karmić zmysły szkrabów, dlatego wspólne śpiewanie kolęd wysoce je zaciekawi. Migoczące światełka na choince przykują ich uwagę i z pewnością będą chciały sięgnąć po nie rączką, nawet jeśli nie opanowały jeszcze umiejętności łapania.

Jak stworzyć piękne świąteczne wspomnienia u rocznego Szkraba?

prezenty dla dzieci

Z kolei małe dziecko, kilkumiesięczne lub roczne, może już zacząć odczuwać ekscytację podczas oczekiwań na Święta, gdy udzielą mu się nastroje dorosłych. By już wtedy w jego głowie zaszczepić ciepły obraz Świąt, wystarczy puścić wodze wyobraźni i zadbać o klimat i pamiątki, stworzone specjalne z myślą o nim, ponieważ święta to nie tylko prezenty dla dzieci. Mały pierniczek upieczony przez mamę i tatę z imieniem pociechy niech zawiśnie na choince. Roczne maluchy będą już w stanie nieco pomóc rodzicom go samodzielnie przyozdobić. A może podarować pociesze zawieszkę, która od teraz, już na zawsze, będzie tylko jego własnością? Roczne dziecko można angażować do przygotowań, wystarczy tylko zaprezentować mu, jak się przyozdabia choinkę czy jak posmarować lukrem ciasteczka. Może ono także przy okazji już skosztować rodzinnych wypieków, by wspomnienia płynące z podniebienia zapisywały się w pamięci o cudownej atmosferze rodzinnego domu. Gdy za oknem sprzyja zimowa aura, doskonałym pomysłem jest pierwsza przejażdżka na sankach. Odpowiednie sanie z oparciem i gruby kombinezon zimowy to podstawowa wyprawka, by poszukać pierwszej gwiazdki na niebie. Już w tym czasie maluszka może odwiedzić Święty Mikołaj, czyli na przykład przebrany za niego rodzic, krewny lub znajomy. Pamiętajmy jednak, by w tej chwili znaleźć rozsądek i nie zmuszać maleństwa do przebywania na kolanach nieznajomego brodacza, jeśli nie ma na to ochoty.

Nie ma świąt bez prezentów

Wręczenie prezentów ekscytuje nawet maluszki, które nie miały jeszcze do czynienia za wiele z podarunkami. To, co kryje się pod choinką, przecież nie może pozostawać długo zagadką! Upominek dla noworodka raczej nie musi być wyszukanym podarunkiem. Na tym etapie bardziej przydatne są akcesoria pielęgnacyjne i uzupełniające wyprawkę. Ręczniczki, kocyki, otulacze, przewijak — dlaczego, by nie poinformować bliskich, odpowiedzialnych za prezenty, o tym czego brakuje rodzicowi na co dzień? Wybór zabawek jest tu zawężony, lepiej dobrać odpowiedni gadżet spośród tych najprostszych — grzechotki, gryzaki lub mata do leżenia ze stojakiem. Nic więcej tu nie potrzeba. Kilkumiesięczny malec może liczyć na bardziej zwariowane pomysły. Prezent dla dziecka niespełna rocznego może być już aktywizującym gadżetem, oddziaływającym na zmysły słuchu, dotyku i wzroku. Wybór na rynku jest przeogromny — od interaktywnych zabawek, poprzez bujaki, pchacze i koniki na biegunach, aż po drewniane akcesoria Montessori. Doskonałym upominkiem są zestawy pamiątkowe, takie jak personalizowane albumy, ramki z miejscem na odcisk stópki, medaliki imienne i wiele innych. Nie mniej ważne jak prezenty same w sobie, jest ich wręczanie — to pierwsze otwieranie paczek dobrze jest upamiętnić na nagraniu. Odtwarzane po latach, potrafi wywołać wzruszenie u rodzica i uśmiech u dziecka.

W czasie Bożego Narodzenia ważna jest bliskość i ciepło rodzinnego domu. W pierwsze święta warto odpuścić sobie nerwowe przygotowania i po prostu cieszyć się czasem spędzonym wspólnie. Upominki, gadżety, przebieranki, wspólne gotowanie wyczarują pierwsze uśmiechy na twarzy dziecka. Gdy do tego zostaną uchwycone na pamiątkowych nagraniach i fotografiach, będą doskonałą pamiątką, do której rodzina będzie chciała, raz na jakiś czas, powracać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *