Bardzo ważną cechą w przypadku każdego człowieka, nie tylko dziecka, jest kreatywność, czyli wychodzenie poza utarte schematy. Bycie kreatywnym przydaje się na każdym etapie życia, w szkole, pracy, praktycznie na co dzień. Ułatwia rozwiązywanie problemów i radzenie sobie w różnych sytuacjach. W celu rozwijania kreatywności niezbędne jest pobudzanie wyobraźni, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Jeśli chce się wspierać prawidłowy rozwój dziecka, to warto zdecydować się na zabawki kreatywne typu puzzle i układanki. Świetnie sprawdzi się również zestaw artystyczny dla dzieci, który rozwinie umiejętności motoryczne rąk, kreatywność i koncentrację oraz poprawi pamięć wzrokową i słuchową.
W jaki sposób można rozwijać dziecięcą kreatywność?
W przypadku dzieci najlepszym sposobem na pobudzanie kreatywności jest oczywiście zabawa. Warto rozwijać zmysł estetyczny swojego podopiecznego, czyli stworzyć mu warunki do zabawy w małego artystę. Rysowanie, wycinanie i malowanie mocno stymuluje zmysły i pobudza wyobraźnię. Warto wobec tego zachęcać dziecko do angażowania się w rozmaite prace plastyczne, tworząc dla niego specjalny kącik artystyczny. Wystarczy wyposażyć dziecko w różne przybory i materiały, a ono już samo wpadnie na różne pomysły, i to jak je wykorzystać. Staną się one narzędziami do wyrażania emocji, wpłyną korzystnie na sprawność manualną, pamięć i skupienie uwagi. Nawet niezdarne rysowanie bazgrołów pobudza kreatywność, bo tak właśnie działa praca twórcza. Kolejnym sposobem na rozwijanie kreatywności jest organizowanie przedstawień z rekwizytami, odgrywanie ról sprawdza się rewelacyjnie. Można przygotować teatrzyk przy użyciu kukiełek, pacynek, figurek. Czytanie także ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój i pobudza wyobraźnię. Codzienne czytanie to nie tylko ćwiczenie kreatywności, ale też na wzbogacenie słownictwa, zdobywanie wiedzy na temat otaczającego świata.
Zabawy muzyczne to kolejny sposób na wspieranie rozwoju kreatywności. Mogą polegać na słuchaniu piosenek i rysowaniu do nich obrazków tematycznych. Warto też sięgnąć po instrumenty muzyczne, które oddziałują na sferę emocjonalną, intelektualną, fizyczną i motoryczną. Dziecka nie można oczywiście do niczego zmuszać, ale warto je zachęcać i wspierać. Najważniejsze będzie to, aby stworzyć im właściwe warunki do rozwoju kreatywności. Z pomocą przychodzą różne gry i zabawki, które uczą i jednocześnie bawią. Kreatywność można nawet pobudzić przy pomocy przedmiotów codziennego użytku. Świetnie sprawdzą się zabawy w kuchnię, dom, majsterkowicza, kucharza, ogrodnika, lekarza itd. Zabawki kreatywne umożliwiają dziecku poznawanie otaczającej rzeczywistości i wspierają rozwój różnych umiejętności. Za ich pomocą dziecko może nauczyć się liczenia, pisania, języków obcych itd. Rozwijają zdolności manualne i logiczne myślenie.
Zabawki kreatywne wspomogą rozwój dziecka
Zabawki kreatywne to świetny pomysł na prezent dla każdego dziecka. Rozwijają one wyobraźnię przestrzenną, co z kolei poprawia zdolności matematyczne. Już samo dopasowywanie do siebie różnych elementów mocno stymuluje umysł. Zabawki kreatywne rozbudzają ciekawość poznawczą, zachęcają do zadawania pytań, dzięki czemu dziecko może poszerzać swoją wiedzę, zdobywać nowe doświadczenia. Maluch uczy się też cierpliwości i koncentracji, planowania i analizowania. Zabawki kreatywne pozwalają na puszczenie wodzy fantazji, tworzenie wizji i kreowanie własnego świata. Nie trzeba do tego wcale jakichś wymyślnych zabawek, wystarczą zwykłe kredki i farby. W przypadku starszego dziecka przyda się już bardziej skomplikowany zestaw kreatywny, aby mogło się rozwijać wielopoziomowo. Dla dzieci świetną zabawą jest tworzenie różnych figurek i budowli. Godne polecenia są zestawy umożliwiające samodzielnie wykonywanie różnych przedmiotów. Nie można też zapomnieć o grach edukacyjnych, które pogłębiają wiedzę w zakresie różnych dziedzin, rozwijają zdolności matematyczne, uczą współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji, pozwalają nabyć umiejętność pracy zespołowej.
Zabawki kreatywne, czyli jakie?
W przypadku roczniaków świetnie sprawdzą się zabawki do ciągnięcia za sobą, wydające dźwięki, wygrywające melodyjki. Godne polecenia są też książki w formie zabawki, kolorowe kostki ze ścianami wzbogaconymi o różne elementy, grzechotki, karuzele i zawieszki do wózka, klocki. Dwulatkowi można już sprezentować zestaw z plastyczną masą, zabawki do kręcenia i bujania, gry typu memory, zabawki-mozaiki do odtwarzania namalowanych obrazów. Dla trzylatka świetną opcją są zestawy koralików do nawlekania, magnetyczne cyfry i litery do przyczepiania, zestaw plasteliny i modeliny z foremkami, tablice do malowania, głowa lalki do stylizowania, układanki. Czterolatek będzie zachwycony zestawem magicznego piasku, tablicą magnetyczną, kompletem torów lub części do robienia robotów czy narzędzi i elementów do budowania, wyklejaniem i malowankami. W przypadku starszych dzieci świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności jest zabawa klockami magnetycznymi, zestawem do nauki dziergania, stempelkami, filcowymi robótkami, modelami do składania, wyszywankami, grami edukacyjnymi. Istotne będzie dobranie zabawki kreatywnej do wieku dziecka i jego zainteresowań. Nie należy też przesadzać z ich ilością, bo przebodźcowanie dziecka da efekt odwrotny do zamierzonego.