Zamiast kupować dziecku różne gadżety, którymi szybko traci zainteresowanie i trafiają do przysłowiowego kąta, lepiej zainwestować w coś praktycznego. Idealnym rozwiązaniem są zabawki edukacyjne, które uczą poprzez zabawę. W przypadku każdego dziecka, niezależnie od wieku i zainteresowań, świetnie sprawdzą się puzzle. Układanie ich sprawia przyjemność nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, nawet seniorom. Wybór jest tak ogromny, że można z łatwością dostosować poziom trudności do wieku i etapu rozwoju podopiecznego. Dzieci wręcz uwielbiają układanki i puzzle, a zabawa nimi wiąże się z licznymi korzyściami. Pomagają się wyciszyć i skupić, ćwiczą pamięć, rozwijają zdolności manualne i przestrzenne.
Dlaczego warto postawić na puzzle i układanki dla dzieci?
Rodzicom zastanawiającym się nad tym, jaką zabawkę kupić swojemu dziecku, aby wspierać jego prawidłowy rozwój, można polecić przede wszystkim puzzle. Są one odpowiednie nawet dla małych dzieci, wystarczy wybrać modele przeznaczone dla najmłodszych. Mogłoby się wydawać, że takie niepozorne układanki nie mają większej wartości edukacyjnej, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Można śmiało powiedzieć, że puzzle i układanki to ulubione zabawki, ponadczasowe, uniwersalne, zawsze sprawiają wiele radości. Są bezpieczne i trwałe, w przypadku drewnianych można mówić o wieloletnim użytkowaniu. Dopasowywanie elementów rozwija wyobraźnię przestrzenną. Układanie puzzli to wspaniały trening dla umysłu, który w wieku dziecięcym rozwija się najintensywniej. Puzzle ćwiczą wyobraźnię, uczą rozpoznawania i rozumienia poszczególnych symboli. Dla małego dziecka dopasowanie elementów do obrysu jest nie lada wyzwaniem, wymaga zaangażowania i pełnego skupienia. Uczy się ono dostrzegania podobieństw i różnic, logicznego myślenia.
Jakie korzyści płyną z układania puzzli?
Kolejną zaletą układania puzzli jest rozbudzanie ciekawości poznawczej. Małe dzieci chłoną informacje jak przysłowie gąbki, są niezwykle ciekawe otaczającego je świata. Jest to najlepszy czas na to, aby wystawiać je na działanie różnych bodźców, wspierać ich rozwój. Wszystko co robią wynika właśnie ich ciekawości, którą zwiększają układanki i puzzle. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nic nie działa tak skutecznie, jak nauka poprzez zabawę. Dziecko czuje ogromną satysfakcję z tego, że udało mu się dopasować element, jest to powód do dumy i wzrostu pewności siebie. Będzie to owocować w późniejszych latach życia, na dalszych etapach nauki, ułatwi opanowanie trudniejszych umiejętności. Zaczyna się od układanek, a kończy na rozwiązywaniu łamigłówek i zadań matematycznych. Małe dzieci są bardzo żywiołowe, wszędzie ich pełno, trudno je poskromić. Z pomocą przychodzą puzzle i układanki, które ułatwiają dziecku skupienie się i wyciszenie. Po zabawach ruchowych, aktywności fizycznej przychodzi czas na coś mniej pobudzającego, co wesprze rozwój intelektualny. Po intensywnym dniu puzzle sprawdzają się idealnie, relaksują i stymulują uwagę.
Małe dzieci mają problem ze skupieniem uwagi na jednej rzeczy przez dłuższy czas, dlatego warto ćwiczyć tą niezwykle ważna umiejętność za pomocą układanek i puzzli. Tego typu forma rozrywki wymaga koncentracji, uspokojenia się, zaplanowania działania i dobrego przemyślenia kolejnego ruchu. Układanie puzzli ma korzystny wpływ na sferę psychofizyczną, wspiera rozwój nie tylko mentalny, ale też ruchowy. Dziecko uczy się precyzyjnego operowania dłońmi, nabiera coraz większej wprawy. Takie niepozorne puzzle ułatwiają naukę chwytania przedmiotów, chwytu pęsetowego, koordynacji oko-ręka. Jako że praktyka czyni mistrzem, z czasem dziecko opanuje umiejętność sprawnego manipulowania trzymanymi przedmiotami. Będzie to dla niego coraz mniejszym wyzwaniem, zacznie radzić sobie z samodzielnym ubieraniem się, jedzeniem, myciem, czesaniem itd. Układanie puzzli ułatwia opanowanie umiejętności malowania, lepienia, pisania. Dotykanie różnych materiałów i faktur stymuluje zmysł dotyku, a rozmaite obrazki i kolory na puzzlach zmysł wzroku.
Jak dopasować puzzle dla dzieci do ich wieku?
Jako że korzyści z układania puzzli jest wiele, czas najwyższy po nie sięgnąć, tekturowe układanki można wręczyć już trzylatkom. Nie ma co zwlekać z wręczeniem klocków dziecku, oczywiście trzeba dobrać je do jego wieku i możliwości. Na początek należy wybrać puzzle z dużymi elementami, aby maluszek nie miał trudności z ich chwytaniem i obracaniem. Świetnie sprawdzają się puzzle prezentujące ulubione postacie z bajek, zwierzęta i znane dziecku przedmioty. Świetną opcją są obrazki konturowe, które ułatwiają układanie. Pierwsze puzzle nie powinny mieć zbyt dużej liczby elementów, poziom trudności trzeba zwiększać stopniowo. Najpierw dziecko musi opanować podstawy, aby przejść do kolejnego etapu i dalej podnosić swoje umiejętności. Jeśli puzzle będą zbyt skomplikowane, to dziecko będzie czuło się sfrustrowane i straci zainteresowanie nimi. Dzieciom w wieku 4-5 lat polecić można już puzzle z większą liczbą elementów i mniejszym rozmiarem, a także z trudniejszymi ilustracjami do ułożenia. Po szóstym roku życia dziecko jest już w stanie opracować własną strategię układania puzzli, rozpoznaje je po kształcie i kolorze. Należy zainwestować w trudniejsze układanki, bardziej wymagające. Godne polecenia będą puzzle składające się już z 120 elementów, ośmiolatkowie poradzą sobie już nawet z 500-elementowymi układankami.
Jak wybrać odpowiednie puzzle?
Najważniejszą kwestią przy wyborze puzzli jest oczywiście wiek dziecka. Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja dotycząca tego, do jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona układanka. W sprzedaży znajdują się puzzle zarówno dla najmłodszych (niewiele elementów o dużych rozmiarach), jak i starszych dzieci (bardziej skomplikowane, wieloelementowe). Nie bez znaczenia jest też to, z jakiego materiału zostały wykonane puzzle. Małym dzieciom zaleca się kupić puzzle drewniane lub piankowe. Mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi, ssania i gryzienia, dlatego elementy papierowe nie przetrwają takiej intensywnej eksploatacji. Zastanowić trzeba się również nad tematyką puzzli, warto mieć na uwadze zainteresowania dziecka. Zawsze powinno się sprawdzać jakość puzzli, wielkość elementów. Godne polecenia są puzzle wykonane z ekologicznych materiałów, posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty. Puzzle drewniane są bezpieczne, ekologiczne i bardzo wytrzymałe. Najmłodszym polecić można puzzle klockowe. W poznawaniu świata pomogą puzzle tradycyjne, modele z figurkami. Z kolei w podróży sprawdzą się puzzle magnetyczne.