Śmiało można powiedzieć, że gryzak to coś, co miał każdy maluch. Obecnie produkty tego typu są dostępne do kupienia w najróżniejszych kształtach, kolorach, z różnymi fakturami, a dodatkowo wykonane z kilku materiałów, aby zapewnić dziecku różnorodność. Jak w każdej dziedzinie akcesoriów dla dzieci, mają one swoich zwolenników i przeciwników, jest to jednak bardzo dobra pomoc dla ząbkujących szkrabów, które poprzez gryzienie łagodzą ból wyrastających zębów, pomogą też ograniczyć branie wszystkich innych rzeczy do buzi, co jest bardzo częste u bąbelków. Gryzaki coraz częściej kupowane są jako element zabawek, lub tworzone właśnie w takiej formie. To bardzo ważny przedmiot w życiu każdego brzdąca, jednak należy mieć na uwadze oczywisty fakt, że dzieci biorą go do buzi, w związku z czym należy zadbać o prawidłową utrzymanie ich w czystości, konieczne jest regularne mycie pod bieżącą wodą i raz na jakiś czas zalewanie wrzątkiem, aby pozbyć się wszelkich bakterii.
Czym są gryzaki dla dzieci?
Gryzak dla dzieci to przedmiot, którego zadaniem jest zminimalizować ból podczas ząbkowania. Znany jest rodzicom od pokoleń, w obecnych czasach dostępnych jest kilka rodzajów takich akcesoriów:
- Wodne – to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych gryzaków, przekłada się na to dostępność i stosunkowo niska cena. Struktura umożliwia chłodzenie, co dodatkowo przynosi ulgę maluchom, działając kojąco na bolące dziąsła.
- Żelowe – te właściwie nie różnią się niczym od gryzaków wodnych, pomijając ich wypełnienie. Ulegają procesowi chłodzenia, dostępne są w różnych kształtach, kolorach, ich cena nie jest zbyt wysoka, dostępne są w niemal każdym sklepie z produktami dla dzieci.
- Silikonowe – one również łączą cechy dwóch poprzednich gryzaków dla dzieci, z tą różnicą, że są bardziej elastyczne od swoich poprzedników i nieco twardsze. W zależności od preferencji pociechy może być to najlepszy wybór.
- Drewniane – choć najbardziej ekologiczne, to jednak najmniej praktyczne. Drewno jest twardą strukturą, przez co nie przynosi maluchowi takiej ulgi, jak gryzaki miękkie, choć oczywiście zależy to od konkretnego brzdąca i miejsca, w którym wyrasta ząbek.
- Ortodontyczne – z założenia są to najzdrowsze rodzaje gryzaków, coraz chętniej wybierane przez rodziców. Cena jest wyższa niż w przypadku poprzednich wymienionych rodzajów, jednak za tym idzie ich funkcjonalność i korzystny wpływ na dziąsła oraz uzębienie maluchów.
Zalety i wady gryzaków dla dzieci
Gryzak dla niemowlaka ma w sobie sporo zalet, jedną z nich, najważniejszą będzie fakt, że potrafi przynieść ulgę ząbkującemu dziecku, które staje się marudne przez bolące dziąsła. Warto wspomóc wtedy pociechę takim akcesorium. W zależności do rodzaju można włożyć go na kilka minut do lodówki lub zamrażarki, co podniesie komfort gryzienia i załagodzi ból wychodzącego zęba. Niektóre dzieci niechętnie będą trzymać zimną zabawkę, wtedy warto zdecydować się na produkt z dwóch materiałów – jeden z nich nie będzie podatny na działanie niskiej temperatury i spełni funkcję rączki. Istnieje możliwość wyboru gryzaków logopedycznych, są one dopasowane do szczęki malucha, dzięki czemu pobudzają dziąsła i przynoszą ukojenie podczas wychodzenia wszystkich zębów, ponieważ kształt pozwala dotrzeć w każdy zakamarek jamy ustnej pociechy, tym samym umożliwiając gryzienie z każdej strony.
Nie mają one w sobie jako takich wad, zdecydowanie nie można powiedzieć też, że w negatywny sposób wpływają na uzębienie dziecka, zamiast tego stymulują wzrost ząbków. Niektórzy jako wadę mogą uznać fakt, że gryzak nie jest złotym lekarstwem na ząbkowanie, a jedynie elementem, który może w nim pomóc, niektóre maluchy nie wiedzą jak posługiwać się taką zabawką, w efekcie czego rodzice uznają ją za niepotrzebną.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie gryzaka?
Zdecydowanie najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu gryzaka, jest to, czy został wykonany z certyfikowanych materiałów, które nie doprowadzą do reakcji alergicznej u malucha. Niezbędne będą również atesty, na przykład Instytutu Matki i Dziecka – tylko wtedy można mieć pewność, że zabawka nie ulegnie zniszczeniu w czasie gryzienia. Nie można pozwolić, aby została odgryziona jakakolwiek część, którą dziecko mogłoby się zadławić, lub zabawka została przedziurawiona. Konieczne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru gryzaka, jeśli będzie zbyt duży, maluch nie da rady włożyć go do buzi i przedmiot będzie bezużyteczny.
Od jakiego wieku gryzaki są dobrą zabawką?
Tak naprawdę nie ma w tej kwestii większych ograniczeń, choć z praktycznego punktu widzenia, wczesne oferowanie gryzaka jest bezcelowe, chociażby dlatego, że noworodek nie jest w stanie złapać go w dłoń. Dzieci poznają świat w dużej mierze przez wkładanie wszystkiego do buzi, w ten sposób zaczynają rozróżniać różne struktury, smaki, w związku z czym zabawkę spokojnie można podać już trzymiesięcznemu maluchowi. Właśnie w tym wieku zaczyna się najbardziej ślinić oraz wkładać rączki do ust. Pierwszy ząb wychodzi najczęściej, gdy brzdąc skończy sześć miesięcy, choć oczywiście nie ma na to sztywnej reguły, każde dziecko jest inne i przechodzi procesy dorastania w swoim czasie. Na opakowaniach większości produktów dla maluszków producent podaje minimalny wiek, do jakiego przystosowana jest zabawka, w większości gryzaków można spotkać się z informacją „+3 m” co oznacza od trzech miesięcy.