Osoby mające pasję często łatwiej realizują swoje cele, nie brak im energii, a także są szczęśliwsze oraz bardziej optymistycznie nastawione do świata. Dlatego każdy myślący rozsądnie rodzic chce, aby jego dziecko miało swoje zainteresowania. Wspierają one rozwój w danej dziedzinie, poszerzają wiedzę, uczą koncentracji i kształtują konkretne umiejętności. A przede wszystkim dają masę radości! I o to właśnie w tym wszystkim chodzi. O radość z robienia konkretnych rzeczy. Rozwijanie pasji u dziecka to jednak bardzo odpowiedzialne zadanie i trzeba do niego podejść z rozwagą. W przeciwnym wypadku można osiągnąć skutek odwrotny od tego zamierzonego.
Najbardziej stymulująca dla dziecka jest zabawa swobodna i spontaniczna. Oczywiście miło, gdy rodzice dzielą zainteresowania ze swymi pociechami, ale nie należy niczego narzucać. Pasja ma wynikać z naturalnych oraz indywidualnych predyspozycji dziecka i to przede wszystkim jemu w pierwszej kolejności sprawiać przyjemność. Należy to uszanować i pamiętać, że młody człowiek może mieć wiele zainteresowań, które będą się cały czas zmieniały. Dzieciństwo to czas eksploracji i poszukiwań. Także poszukiwań własnej pasji. Na rynku istnieje wiele zabawek, które pomagają rozwijać zainteresowania w konkretnych dziedzinach. Nie należy się jednak z nimi spieszyć. Muszą być one dopasowane do wieku, a tym bardziej do rozwoju malucha. I przede wszystkim bezwzględnie powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.
Zabawka dobrana do rozwoju
Dla niemowlęcia stymulująca będzie grzechotka oraz gryzak. Kiedy maluszek zaczyna stawiać pierwsze kroki, przyda mu się pchacz. Dla nieco starszych rozwojowy będzie sorter. Książeczki należy dziecku podsuwać wcześnie, gdy tylko jest to już możliwe. Odpowiednio dobrana piłka czy klocki sprawdzą się praktycznie w każdym wieku. Na początku nie chodzi o zaszczepienie pasji, tylko o nabywanie nowych umiejętności. Mała motoryka i bogata wyobraźnia przydają się także na dalszych etapach rozwoju. Jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci zainteresują się zestawem drewnianych narzędzi czy małymi akcesoriami kuchennymi, ale ważne, by dać maluchom swobodę wyboru zabaw nie patrząc na przypisywane im konotacje związane z rolami społecznymi chłopców i dziewczynek.
W tym momencie powoli można też rozważać zakup pierwszych jeździków. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zabawka nie powinna dziecka ograniczać. Musi być ona interesująca, a nawet stanowić wyzwanie dając nowe możliwości. Dlatego czasem warto wybrać coś dedykowanego dla nieco starszego dziecka i pod kontrolą sprawdzić, czy może nasza pociecha już sobie z tym nie poradzi. Doskonałym przykładem są tu gry planszowe. Do trzeciego roku życia rozwojowi nie będą sprzyjać na pewno wszelkie migające i wydające liczne dźwięki zabawki elektroniczne. Lepsza jest też mniejsza liczba przedmiotów służących zabawie, aby nie rozpraszać zainteresowania.
Moment przełomowy
Tak naprawdę dla dziecka każdy dzień jest momentem przełomowym. Oczywiście rozwój u jednych przebiega nieco szybciej, a u innych nieco wolniej. Każdy ma swoje indywidualne tempo i bardzo dobrze. Niemniej jeśli chodzi o zabawki, momentem przełomowym jest ukończenie trzech lat. Nie bez przyczyny wielu producentów właśnie od tego wieku dopuszcza swoje wyroby do użytku dla maluchów. Pierwsze zabawy tematyczne i konstrukcyjne mogą być wspierane zarówno przez łopatki, jak i dostosowane do umiejętności puzzle. Nie można też zapomnieć, że dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo ruchu. Pożądaną aktywność wspierać może hulajnoga, trampolina albo mała konewka do podlewania kwiatków w ogrodzie.
Pierwsze wyraźne zainteresowania dziecka pojawiają się już w wieku przedszkolnym. Od około piątego roku życia dziecko jest gotowe, aby rozwijać swoje pasje. To dobry moment do włączenia w zabawę instrumentów, choć oczywiście można i warto to robić już wcześniej. Na początek sprawdzą się zwłaszcza cymbałki, bębenek, tamburyn, flet, ale również ukulele. Niezwykle ważne jest również rozwijanie od najmłodszych lat zdolności plastycznych. Wspomogą je plastelina, modelina, kredki i farbki, ale także projektor do rysowania. Jeśli dziecko lubi zwierzęta, z pewnością spodobają się mu małe figurki, dzięki którym pozna nazwy nawet tych bardziej egzotycznych. Oczywiście pasja małego Jasia może zmienić się w konkretny zawód dużego Jana, ale nie tym należy się kierować przy jej wyborze. To niemal na pewno nie zadziała. Niemniej zestaw małego doktora przysłuży się ciekawej zabawie.
Nieograniczone możliwości
Początek szkoły to już moment, gdy poza zasadami bezpieczeństwa i współżycia społecznego nie istnieją niemal żadne ograniczenia w rozwoju danej pasji. Dzieci w tym wieku wiedzą, co lubią robić najbardziej i jaka tematyka je szczególnie interesuje. Ale to nie znaczy, że nie można proponować im nowych opcji. Tym bardziej, gdy wykazują gotowość do obsługi nieco bardziej skomplikowanych urządzeń. Dobrym pomysłem będzie mikroskop albo pierwszy aparat fotograficzny, który może okazać się początkiem pasji na całe życie. Nie brak też zestawów doświadczalnych wprowadzających w świat nauki. W ten sposób można założyć hodowlę kolorowych kryształów lub stworzyć zegar zasilany ziemniakiem.
W doborze właściwej zabawki duże znaczenie mają indywidualne preferencje i temperament dziecka. Dla tych spokojniejszych ciekawym i niebanalnym prezentem okaże się maszyna do szycia dla dzieci. Przysłuży się ona rozwojowi kreatywności i bardzo praktycznych umiejętności przydatnych także w przyszłości. Rolą rodzica jest nie tylko zauważenie predyspozycji swojej pociechy, ale również pomoc w rozwoju jej zainteresowań. Zawsze jednak to dziecko powinno podjąć ostateczną decyzję, w jakim kierunku chciałoby się rozwijać. Jeśli jest to niemożliwe, bo istnieje zbyt wiele barier nie do przebrnięcia, należy wskazać kilka alternatyw. Naturalna ciekawość dziecka to droga do pasji, a realizacja pasji jest kluczem do szczęścia także w dorosłym życiu. To zbyt poważna sprawa, aby ją zbagatelizować.