Centrum Zabawek

dzieci bawiące sie w teatrzyk cieni

Co przygotować do zabawy w teatrzyk?

Zabawa w teatrzyk to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu dzieci, niezależnie od ich wieku. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi rodzajami teatrzyków.

Zalety zabawy w teatrzyk

chłopiec z pacynką niedźwiadkiemZabawa w teatrzyk realizowana przez dzieci bez wątpienia ma szereg korzystnych aspektów, które dotyczą zarówno natury psychologicznej, jak i pedagogicznej. Przede wszystkim zabawa w teatrzyk umożliwia dzieciom przeżywanie emocji na swój własny sposób, co ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o ich komfort psychiczny oraz emocjonalny. Oprócz tego zabawy w teatrzyk umożliwiają rozładowanie napięcia psychicznego, które w obecnych czasach gromadzi się u bardzo wielu młodych ludzi. Dzięki zabawie w teatrzyk dziecko może również wejść w fantastyczny świat, który nie jest dostępny realnie. Ruch podczas odgrywania ról poprawia koordynację u dzieci, a także doskonali ich umiejętności. Dodatkowo podczas zabawy w teatrzyk kształtowane są również umiejętności związane z mową i niwelowane są wady wymowy.

Teatrzyk lalek

Wśród różnych rodzajów teatrzyków można w szczególności wymienić teatrzyk lalek, który cieszy się wśród wielu osób największą popularnością. W tym teatrzyku wykorzystywane są lalki, które inaczej są nazywane kukiełkami. Powinny być one w odpowiedni sposób wystylizowane, co będzie adekwatne do pełnionych przez nie ról w przedstawieniu. W teatrzyku mogą brać również udział zwierzęta, jednak powinno się zwrócić uwagę na odpowiednią skalę ich wykonania, ponieważ mysz nie może być większa od kota podczas odgrywania ról.

Teatrzyk sylwetkowy

Kolejnym rodzajem popularnych teatrzyków bez wątpienia są teatrzyki sylwetkowe, które inaczej nazywane są teatrzykami wycinanek. Takie działania nie są dość skomplikowane, dlatego z powodzeniem mogą być wykonywane przez same dzieci. Sylwetki postaci powinny być wykonane w sposób estetyczny i być niezwykle barwne. Mogą być umieszczone na patykach, które ułatwią ich użytkowanie. Możliwe jest również tworzenie sylwetek dwustronnych, które będą się charakteryzowały dość wysokim poziomem uniwersalności.

Teatrzyk pacynek

Teatrzyk dla dziecka może również przebiegać z wykorzystaniem pacynek i w wielu przypadkach będzie to niezwykle korzystne rozwiązanie. Pacynki na rękę przemawiają do dzieci, jednak w przypadku ich użytkowania powinny zostać zachowane odpowiednie ruchy dłoni. Dlatego bardzo często w tego rodzaju teatrach niezbędny jest udział większej ilości osób. Pacynki na palce mogą być wykorzystywane nawet do odtwarzania krótkich utworów literackich.

Teatrzyk cieni

Kolejnym rodzajem teatrzyków dla dzieci bez wątpienia są teatrzyki cieni. W tym przypadku pomiędzy źródłem światła a ekranem umiejscawia się sylwetki ludzi lub zwierząt, które są powycinane z kartonów. Ich cień oglądają widzowie. Jest to bardzo atrakcyjna forma rozrywki dla wielu dzieci. Warto pamiętać o tym, że sylwetki nie powinny się mijać, ponieważ w tym przypadku widoczność będzie ograniczona.

Teatrzyk supełkowy

teatrzyk dla dzieciWśród różnych rodzajów teatrzyków dla dzieci można również wymienić tak zwany teatrzyk supełkowy. Jest to dość prosta forma teatrzyku, w której udział biorą lalki pod postacią supełków. Można je stworzyć z kawałka tkaniny w ciągu kilku chwil. Bez większych problemów poradzi sobie z tym nawet dziecko. Dodatkowo lalki mogą mieć również różnego rodzaju elementy dodatkowe, wśród których można na przykład wymienić oczy z guzików. Lalki z supełków podczas organizowania teatrzyków mogą odgrywać różne role, które na pewno zainteresują wszystkich najmłodszych odbiorców.

Teatrzyk dziesięciu palców

Kolejną fantastyczną formą rozrywki jest teatrzyk dziesięciu palców. Biorą w nim udział niewielkie laleczki, które znajdują się na palcach rąk. Laleczki mogą się na przykład ukazywać zza stolika i będzie to idealnie rozwiązanie dla niewielkiej grupy widzów. Laleczki mogą improwizować rozmowy lub być częścią opowiadania czy historii, zarówno rzeczywistych, jak i fantastycznych. Lalki na palce mogą być tworzone z dość zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można na przykład wymienić włóczkę.

Teatr żywego aktora

Wśród najciekawszych możliwości dla najmłodszych odbiorców można również wymienić tak zwany teatr żywego aktora. Dzieci w bardzo dobry sposób potrafią improwizować i dzięki temu odgrywać poszczególne role. W tej formie to właśnie dzieci przedstawiają wybrane przez siebie utwory literackie, w których najczęściej występuje podział na role. Dlatego dziecko biorące udział w tego rodzaju działaniach powinno zapoznać się w dokładny sposób z tekstem swojej roli, a także w odpowiedni sposób się wystylizować.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru akcesoriów?

Podczas organizowania takiej formy zabawy jak teatrzyk dla dzieci warto przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni dobór wszystkich niezbędnych akcesoriów. Przede wszystkim powinny być one dostosowane do rodzaju teatrzyku, w którym będą brały udział, ponieważ jest to niezbędny aspekt podczas realizacji takich działań. Akcesoria można zarówno kupić, jak i stworzyć w sposób samodzielny. W tym przypadku istnieje dość duża dowolność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *