Centrum Zabawek

kolorowanka dla dzieci i przybory do kolorowania

Dlaczego warto sięgnąć po kolorowanki?

Dla wielu dorosłych osób kolorowanki to tylko prosta zabawa, która ma dziecku zająć czas. Jak się jednak okazuje, w tej bardzo prostej czynności kryje się o wiele więcej zalet, niż można by na początku przypuszczać. Nic więc dziwnego, że wiedza na temat zalet kolorowania przez dzieci rośnie, a równocześnie z nią rośnie liczba zamówień takich kolorowanek. Warto więc dowiedzieć się, czym charakteryzują się takie malowanki dla dzieci, jakie mają zalety i jak wpływają na rozwój dziecka. Na koniec warto oczywiście dowiedzieć się także tego, jak takie kolorowanki powinno się wybierać i na co konkretnie zwracać uwagę podczas ich kupowania.

Czym są kolorowanki dla dzieci?

kolorowanie kolorowanek i przybory do kolorowaniaZanim jednak przejdzie się do tego, jakie konkretnie zalety mają kolorowanki dla dzieci, jak wpływają na ich rozwój, a także jakie umiejętności kształtują, najpierw warto sobie zadać, być może proste pytanie, lecz mimo wszystko dość ważne — czym są kolorowanki dla dzieci?

Kolorowanki to specjalne książeczki, na których stronach znajdują się obrazki zawierające jedynie kontury postaci lub przedmiotów. To od dziecka zależy to, jakimi kolorami zostaną one wypełnione. Obrazki mogą więc przedstawiać nie tylko znane dziecku postacie, takie jak bohaterów z bajek, czy też samochody lub też zwierzęta, lecz najróżniejsze rzeczy. Co niezwykle istotne, dziecko wszystko może pokolorować tak, jak tylko sobie wymarzy. Co się dzięki temu zyskuje? Jakie są korzyści ze stosowania takich kolorowanek?

Jakie są najważniejsze zalety kolorowanek dla dzieci?

Jak zatem widać, kolorowanki dla dzieci to dość prosta rzecz, którą może bawić się dosłownie każde dziecko. Pomimo jednak tej prostoty i z pozoru niewielkiego lub nawet żadnego ważniejszego wpływu na dziecko, kolorowanki mają naprawdę ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i dlaczego warto je stosować?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet jest przygotowanie dziecka do życia szkolnego i to na wielu aspektach. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim dzięki kolorowankom dziecko w naturalny sposób przygotowuje się do pisania. Malec uczy się, jak poprawnie trzymać w rączce kredki, nie wychodzić poza wyznaczone linie, czy też jak wykonywać precyzyjne ruchy.

To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz tego kolorowanie uczy dziecka tak podstawowej sprawy, jak rozróżniania kolorów. Dzięki temu, że dziecko otrzymuje kilka podstawowych barw w postaci kredek czy też farbek, możliwe jest nauczenie się ich, a co najważniejsze poprawne ich dopasowanie do danych przedmiotów.
Ogromną zaletą kolorowania jest także nauka spędzania czasu tylko ze sobą. Dziecko dzięki temu nabywa umiejętność wyciszenia się i uspokojenia, o co trudno w towarzystwie innych maluchów.

Nie da się również ukryć tego, że kolorowanki mają ogromne wartości ekonomiczne. Są one w stanie dostarczyć dziecku naprawdę ogromną radość, wiele godzin zabawy, a to wszystko po minimalnych kosztach, ponieważ kolorowanki wyceniane są często na zaledwie kilka do kilkunastu złotych.

Jakie umiejętności kształtują kolorowanki?

dziecko koloruje kolorowankiOczywiście kolorowanki posiadają również inne zalety. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o kształtowaniu różnego rodzaju umiejętności, które pomogą dziecku lepiej się rozwijać. O czym konkretnie mowa?

Każdy doskonale wie, jak wiele trudności małe dzieci mają z odpowiednią koncentracją. Błądzą myślami, często są rozbiegane i trudno przykuć je do czegoś na dłużej. Kolorowanki pozwalają wyćwiczyć umiejętność koncentrowania się malucha na wykonywanej przez niego czynności. Jest to umiejętność, która naprawdę może w ogromny sposób wpłynąć na rozwój malucha.

Inną niezwykle ważną umiejętnością, która kształtuje się poprzez używanie kolorowanek, jest ćwiczenie koordynacji oko ręka. Jest to niezwykle ważna sprawa, aby dziecko wiedziało co i jak robić. Umiejętność odpowiedniego prowadzenia dłoni przyda się w dalszym zdobywaniu przez dziecko wiedzy i innych umiejętności.
Na koniec pozostaje jedna z najważniejszych spraw dla małego dziecka, lecz również i dla każdego człowieka. Mowa w tym wypadku oczywiście o kreatywności. Dziecko, które pozostawione jest sam na sam z kolorowanką i zestawem kredek, może dowolnie wypełnić rysunek, zdając się tylko na siebie i swoje pomysły. Jest to genialny trening kreatywności, który wpłynie na rozwój całego młodego człowieka.

Jak powinno się wybierać kolorowanki dla dzieci?

Jak zatem widać po powyższych opisach zalet korzyści, które płyną ze stosowania kolorowanek dla dzieci, sprawiają one, że powinny się znajdować na każdym dziecięcym biurku. Niestety mało który rodzic jest w stanie powiedzieć, jak takie kolorowanki powinno się wybierać. Czy w ogóle wybieranie konkretnych rozwiązań i wersji ma sens? A może wystarczy tylko kupić pierwszą z brzegu kolorowankę i dać ją dziecku?

Lekceważące podejście do wybierania kolorowanek szybko może się przełożyć na to, że dziecko po prostu nie będzie się nimi interesowało. Trudno w końcu się dziwić chłopcu, który będzie miał kolorowankę z księżniczkami, czy też dziewczynce, której wręczy się kolorowankę z samochodami. Z tego też powodu najważniejszą sprawą podczas wybierania kolorowanek jest to, aby przedstawiały one obrazki, którymi dane dziecko może się zainteresować.

Innego typu bardzo ważną sprawą podczas wybierania kolorowanek jest to, aby były one dopasowane do wieku dziecka. W przypadku wersji przeznaczonych dla nieco już starszych maluchów mogą one przedstawiać znacznie bardziej skomplikowane obrazki, na których obecne będą precyzyjnie wykonane kontury. W przypadku takich kolorowanek małe dziecko może sobie po prostu nie poradzić i dla niego warto kupić nieco prostszą wersję.

Bardzo często zdarza się i tak, że nawet jeśli wybierze się dziecku kolorowankę pod jego wiek czy też zainteresowania, to i tak nie będzie chciało po nią sięgnąć. W takim wypadku warto wybrać nietypowe rozwiązania, czyli np. bardziej oryginalne kolorowanki. Dobrym tego przykładem są kolorowanki wodne. Jest to niezwykła wersja, która przykuje uwagę nawet największego małego przeciwnika kolorowanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *