Centrum Zabawek

kuchnia dla dzieci

Pierwsze kroki w kuchni dzięki zabawkom

Dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego zachęcanie ich do poszczególnych czynności, różnymi akcesoriami oraz zabawkami to dobry sposób na naukę. Jako że gotowanie towarzyszy praktycznie codziennie większości dorosłych, maluchy także wykazują zainteresowanie tym procesem. Zanim jednak będą mogły w pełni uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, oferując przy tym swoją pomoc, powinny przyswoić umiejętności, którymi należy posługiwać się podczas zabawy w kucharza. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkie kuchenki dla pociech, a także przeznaczone do tego akcesoria, garnki, czajniki, naczynia czy zabawkowe produkty spożywcze. Rynek przepełniony jest najróżniejszymi modelami w dowolnych stylach i kolorach. Zapewnią one zarówno dobrą zabawę, jak i staną się elementem wystroju dziecięcego pokoju. 

Uniwersalna zabawa i nauka

Choć do niedawna zabawa w kucharza/kucharkę uważana była za nadającą się tylko i wyłącznie dla dziewczynek, to dziś młodzi rodzice są świadomi, że jest to rozrywka oraz nauka w jednym również dla chłopców. Jeśli zatem pociecha wykazuje zainteresowanie przebywaniem domowników w kuchni i wykonywanymi przez nich czynnościami, warto zastanowić się, czy , nie będzie wspaniałym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że ciekawość maluchów zostanie zaspokojona w bezpieczny sposób.

Akcesorium może zostać umieszczone w pomieszczeniu kuchennym, tak, aby maluch w tym samym czasie mógł robić  rzeczy podobne do tych wykonywanych przez opiekunów. Takie zabawki sprzedawane są najczęściej w zestawach z najróżniejszymi gadżetami, które ułatwiają naśladowanie 1:1. Gdy rodzice obierają warzywa, maluchy przy pomocy zabawkowego noża bądź obieraczki mogą robić to samo. Wielokrotne powtarzanie ruchów to jednocześnie zabawa, ale także nauka wspierająca rozwój brzdąca.

Nauka poprzez zabawę i wspólny czas w kuchni

W przyskuchnia dla dziecizłości ten typ spędzania czasu może zaowocować zarówno pasją do gotowania, jak i dużą samodzielnością, co jest definitywną zaletą. Opiekunowie mogą uczyć podgrzewania posiłków w mikrofalówce, używania tostera czy piekarnika, ale także czystości w trakcie i po przyrządzaniu posiłków. Dzięki temu szkraby od wczesnych lat mają poczucie obowiązku wyrzucenia śmieci, obierków czy odkładania naczyń na właściwe miejsce i mycia zabrudzonych. Rozpoznają również przeznaczenie poszczególnych przedmiotów oraz czynności i związki między nimi, np. dopasowując przykrywki do garnków czy patelni, ale i wkładając naczynia do zmywarki, jeśli ta znajduje się w zestawie. Metodą prób i błędów dzieci uczą się, że talerze i kubki w urządzeniu powinny zostać kładzione w innych pozycjach czy miejscach.

Warto też wspomnieć o wspólnie spędzonym czasie. Rodzice, przygotowując posiłek, mogą jednocześnie zwracać uwagę na malucha, pokazywać mu, a także uczyć poszczególnych ruchów. Będzie to efektywne spędzanie czasu ze swoją pociechą, które wspiera jego rozwój oraz wzmacnia więź. Z czasem powinno się zaangażować maleństwo w drobne kuchenne aktywności jak np. umycie warzyw itd. Są to pierwsze kroki do pozyskiwania większych umiejętności i samodzielności. Może okazać się, że to też zaszczepienie w brzdącu miłości do gotowania i przyszłościowego hobby.

Jak wybrać najlepszą kuchnię dla dzieci?

W zależności od wieku maluszka trzeba odpowiednio dopasować akcesorium. Na rynku dostępne są różniące się od siebie pod względem wielkości, materiałów czy wyposażenia zabawki. Każdy rodzic powinien zdecydować się na takie, które sprawią wiele radości, ale będą również funkcjonalne, a także estetyczne i trwałe. Jedną z wyżej ocenianych przez użytkowników zabawek jest drewniana kuchnia dla dzieci. Charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i ładnym wyglądem. Wpasowuje się we wiele wnętrz, poprzez swoją uniwersalność.

Może być dodatkowo elementem dekoracyjnym, zachęcającym małych użytkowników do zabawy. Solidne wykonanie gwarantuje, że żadne elementy nie zostaną połamane lub zniszczone podczas niewinnej zabawy. Są one odporne na wielokrotne trzaskanie, otwieranie czy zamykanie drzwiczek. Zabawkowe kuchenki pobudzają kreatywność oraz wyobraźnię. Mogą służyć do samodzielnej zabawy lub tej dzielonej z rówieśnikami czy rodzeństwem. Podpatrywanie gotowania czy pieczenia w kuchni potęguje zainteresowanie urządzeniem i chęć poznawania jego funkcji. Dlatego uznaje się to za bezpieczny sposób nauki „kucharzenia”.

W co wyposażone są kuchnie dla dzieci?kuchnia dla dzieci

Akcesorium to najczęściej meblościanka składająca się z ważniejszych sprzętów, które znajdują się w prawdziwej kuchni. Mowa mianowicie o zlewie, piekarniku czy palnikach, odpowiednio podświetlanych w trybie działania. Do tego dołączone są półeczki, szafki, niekiedy mikrofalówka czy zmywarka. Często w zestawie są też naczynia, garnki czy sztućce. Bezproblemowo można je dokupić w sklepach zabawkowych czy supermarketach i przez internet. Dzięki temu gotowanie stanie się bardziej atrakcyjne dla dziecka. Podobnie jest z zabawkowymi owocami, warzywami, tosterami, czy podstawowymi składnikami spożywczymi. Innowacyjne metody producentów sprawiają, że wiele elementów zmienia postać np. jajko, które się otwiera – „zbija”. Maluszki mają wtedy niesamowitą zabawę, ale i trening manipulacji przedmiotami. Widząc rodziców, używających konkretnych składników do poszczególnych dań, także mogą to robić.

Dla najmniejszych brzdąców dobrym wyborem są plastikowe wersje kuchenki, ponieważ najczęściej tworzone są one w małych rozmiarach i mieniących się barwach. Oczywiście nie odznaczają się wysoką trwałością, ale zapewniają kilka miesięcy dobrej zabawy. Dla starszych pociech przeznaczona jest kuchnia drewniana dla dzieci, ponieważ może służyć przez lata. Akcesorium odznacza się również większą wagą, co uniemożliwia próby przenoszenia i przesuwania go przez malca. Meblościanka zapewnia wielogodzinne zabawy w przygotowywanie posiłków i dokarmianie domowników. Taki zakup prawdopodobnie okaże się strzałem w dziesiątkę i zapoczątkuje zainteresowanie szeroko pojętą kuchnią oraz pozwoli na zdobywanie nowych umiejętności, które zaprocentują w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *