Centrum Zabawek

dłoń dziecka korzystająca z interaktywnej zabawki

Stolik edukacyjny – wielofunkcyjna zabawka a rozwój dziecka

Wybór zabawki dla dziecka powinien być dobrze przemyślany. Na szczególną uwagę zasługują te interaktywne, które nie tylko bawią, ale też uczą i mają korzystny wpływ na rozwój malucha. Nie ma przystępniejszej formy przyswajania wiedzy i nabywania nowych umiejętności niż poprzez zabawę. Wspaniałą opcją będzie stolik edukacyjny, który stymuluje zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Dzieci uwielbiają zabawki interaktywne ze względu na to, że są kolorowe, wydają różne dźwięki, świecą. Wielofunkcyjne akcesorium zawsze będzie strzałem w dziesiątkę, umili czas i przy okazji nauczy pociechę czegoś pożytecznego.

Czy edukacyjny stolik dla dzieci to dobry wybór?

Stolik nie musi być tylko meblem, zwykłym elementem wyposażenia wnętrza. Model w formie zabawki interaktywnej to gadżet o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Stanowi ogromną atrakcję dla każdego maluszka, umila mu czas i zapewnia wiele godzin wspaniałej zabawy. Stoliki edukacyjne zostały tak zaprojektowane, aby wspierały koordynację ruchową, rozwijały zdolności poznawcze i przyczynowo-skutkowe. Jeśli rodzic szuka dla swojego podopiecznego czegoś, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój wzrokowo-słuchowy dziecka, to stolik interaktywny stanowi idealną opcję. Może on mówić, śpiewać, wydawać różne odgłosy, przez co ma charakter edukacyjny. Jest to świetna zabawka już dla rocznego dziecka, które jest coraz bardziej żywiołowe i ciekawe otaczającego je świata.

dziecko zabawa i edukacjaKorzystanie z niego działa jak trening ruchowy, dzięki czemu dziecko może poprawić swoje umiejętności manualne poprzez zabawę. Użytkownik ma do dyspozycji planszę wzbogaconą o różne ciekawe elementy typu pociąg, zegar, książeczka, instrument muzyczny, zwierzęta. Wystarczy czegoś dotknąć, a wyda z siebie odgłosy lub uruchomi różne wariacje świetlne. Na stoliku da się też układać klocki o rozmaitych kształtach, co stanowi kolejną atrakcję i wspiera rozwój psychofizyczny dziecka. Stolik staje się centrum multimedialnym, na którym można wygrywać dźwięki różnych instrumentów muzycznych i komponować melodie. Jest to świetna opcja dla małego artysty, niektóre modele stolików są nawet wyposażone w mikrofon.

Dlaczego warto kupić stolik interaktywny?

dziewczynka zabawaJako że stoliki edukacyjne są wyposażone w szereg różnorodnych atrakcji, budzą one ogromne zainteresowanie, angażują pociechę, nie ma więc mowy o nudzie. Ta praktyczna i wielofunkcyjna zabawka będzie służyć użytkownikowi przez długi czas. Stoliki mogą też być ze specjalnym wgłębieniem na kubek z piciem lub miskę z jedzeniem, dzięki czemu dziecko będzie mogło komfortowo i bezpiecznie się posilić lub napić. Nie brakuje modeli, w przypadku których wystarczy zdemontować niektóre elementy, dzięki czemu stolik będzie towarzyszyć dziecku przez kolejne lata. Mnogość gier rozwojowych  wspiera właściwy rozwój malucha, pobudza jego wyobraźnię. Stolik edukacyjny może mówić nie tylko po polsku, ale też być narzędziem do nauki języków obcych. Nie ma lepszego czasu na przyswajanie nowych wiadomości niż w okresie dziecięcym, gdy mózg jest najbardziej elastyczny i chłonie z łatwością wszystkie nowe informacje. Stolik interaktywny rozwija poczucie rytmu, zachęca do dalszej nauki, poprawia zdolności poznawcze i manualne pod wieloma względami.

Jak wybrać stolik edukacyjny dla dziecka?

W sprzedaży znajdują się stoliki edukacyjne zarówno drewniane, jak i plastikowe. Modele wykonane z drewna mają skromniejsze wyposażenie od tych plastikowych, przez co są rzadziej wybierane. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie one są najbardziej naturalne, ekologiczne, przyjazne dla dziecka. Drewno jest przyjemne w dotyku, ma właściwości antystatyczne. Zaletami stolików drewnianych będzie to, że są bardziej wymagające, motywują dziecko do większego wysiłku umysłowego i bardziej pobudzają jego wyobraźnię. Wspaniale sprawdzają się jako narzędzie do kształtowania umiejętności logicznego myślenia, co jest kluczem do sukcesu w późniejszym życiu. Zabawki z drewna są w pełni bezpieczne, niezwykle trwałe. Jeśli jednak ktoś szuka atrakcyjniejszego stolika edukacyjnego z bogatym wyposażeniem, mnogością dodatków świetlnych i dźwiękowych, to powinien rozejrzeć się za wersją plastikową. Warto też dodać, że stoliki interaktywne mogą być tematyczne. Przykładem będzie model, który wygrywa dźwięki rozmaitych instrumentów muzycznych. Nie brakuje stolików z konsolą dla małego didżeja, perkusją, mikrofonem.

Kolejną ciekawą opcją jest stolik z farmą, który świetnie sprawdza się do nauki nazw zwierząt i wydawanych przez nie odgłosów. Możliwości do wyboru jest oczywiście więcej, stoliki wspierają naukę języków obcych, cyfr, liter itd. Im szybciej zacznie się naukę języka obcego, tym lepiej, bo wpłynie to pozytywnie w przyszłości na wyniki szkolne. Można kupić stolik dwujęzyczny, dzięki czemu dziecko w przystępny sposób poszerza zasób słów także w języku angielskim. Nie brakuje też stolików typu 2 w 1. Przykładem będzie taki z trampoliną znajdującą się pod siedziskiem. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak wspaniałą zabawą jest dla najmłodszych skakanie. Kolejna opcja do wyboru to stolik i pchacz w jednym, który posłuży dziecku przez długi czas.

Na co zwracać uwagę przy wyborze stolika interaktywnego?

Modeli stolików interaktywnych jest naprawdę wiele, mogą być one wyposażone w różne akcesoria i dodatki. Nie może zabraknąć oczywiście elementów świetlnych w postaci przycisków o różnych kształtach oraz elementów dźwiękowych. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić jakość i głośność wydawanych przez nie odgłosów. Wygrywane melodie muszą być przyjemne dla ucha, nie powinny być zbyt donośne, co może wręcz przestraszyć dziecko i zniechęcić je do używania stolika. Godne polecenia są modele z przyciskami w kształcie zwierząt, które po naciśnięciu wydają ich specyficzne odgłosy. Trzeba też mieć na uwadze to, z jakich materiałów został wykonany stolik. Powinny one być trwałe, dobrej jakości, solidne, spełniać normy bezpieczeństwa i mieć odpowiednie atesty. Podczas użytkowania przydadzą się również: książeczka, dynamiczne elementy do przesuwania i przekładania, krzesło z siedziskiem obrotowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *