Centrum Zabawek

pościel dla

Z jakich elementów powinny składać się komplety pościeli dla najmłodszych

Wybór pościeli do dziecięcego łóżeczka jest bardzo ważny. To właśnie w okresie niemowlęcym maluch poznaje otaczający go świat, wykorzystując do tego swój układ sensoryczny. Warto w takim wypadku zadbać, by wyposażenie łóżeczka było nie tylko piękne, ale i stworzone z najlepszej jakości tkanin, zapewniając odpowiednią przepustowość powietrza i brak ryzyka wywołania podrażnień na delikatnej skórce maluszka. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pościeli dziecięcej? 

Rodzaje pościeli do łóżeczka – jaka będzie najlepsza?

Pościel do łóżeczka

Dziecięca pościel powinna być przede wszystkim wykonana z wysokiej jakości materiałów – najlepiej naturalnych – które będą przyjazne dla delikatnej skóry najmłodszych. Najpopularniejszym materiałem, który wykorzystuje się podczas produkcji pościeli, jest bawełna. Charakteryzuje się przede wszystkim przyjemnością w dotyku. Posiada ona także właściwości higroskopijne, czyli takie, które pozwalają na dobrą przepustowość powietrza. Przekłada się to na ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem małego ciałka. Wybierając dany model pościeli dla niemowląt, warto sprawdzić, czy posiada ona wszelkie atesty, potwierdzające jej antyalergiczne właściwości.

To jedna z kluczowych kwestii podczas kompletowania wyprawki i dotyczy ona nie tylko pościeli, lecz niemalże każdej rzeczy, która wybierana jest dla brzdąca. Satyna bawełniana jest równie popularna wśród wyborów wielu rodziców. Posiada wiele pozytywnych właściwości, m.in. pozwala na swobodę ruchów, dopasowując się do ciała małego dziecka. Pościel z kory zdecydowanie się nie sprawdzi. Jej szorstka faktura może spowodować wiele podrażnień i stać się częstym powodem wybudzeń.

Oprócz wcześniej wymienionych tkanin coraz więcej rodziców docenia właściwości muślinu czy tkanin bambusowych. Muślin jest lekką i delikatną tkaniną, której faktura przypomina puszek. Cechuje się także dobrą przepustowością powietrza oraz higroskopijnością, czyli pochłanianiem wilgoci. Będzie więc to dobry wybór na upalne dni. Jest bardzo trwały, dzięki czemu może posłużyć przez naprawdę sługi czas. Tkanina bambusowa będzie natomiast doskonałym wyborem na chłodniejsze noce. Wykonana jest z antyalergicznych materiałów, które wpłyną na komfort snu maluszka. Pościel do łóżeczka z bambusa gwarantuje ciepło i komfort, dzięki otuleniu małego ciałka. Ta naturalna tkanina charakteryzuje się lekkością i daje gwarancję spokojnego wypoczynku.

Kocyk dla niemowląt – niezbędne akcesorium pierwszych lat życia maluszka

Pościel do łóżeczka

Kocyk jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego dziecka. Towarzyszy mu przez kilka pierwszych lat jego życia. Nic więc dziwnego, że wielu rodzicom bardzo zależy na tym, by był on wykonany z najwyższej jakości materiałów. Podobnie jak pościel kocyki zwykle wykonane są z bawełny, wełny merino lub tkaniny bambusowej. Zanim jednak zdecyduje się na konkretne włókno, warto zadać sobie pytanie: ile kocyków należy kupić? Na pewno nie powinno przesadzać się z ich liczbą. W pierwszych miesiącach życia dziecko często ulewa lub przecieka mu pampers, dlatego też w tym wypadku dwa to minimum. Kocyki są często prane, dlatego też warto jest mieć choć jeden w zapasie.

Kocyk niemowlęcy wykonany  bawełny jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Zapewnia oddychanie skórze dziecka i doskonale ogrzewa skórkę maluszka. Podobnie jak tkanina bambusowa potrafi dobrze wchłonąć wilgoć. Wełna marino jest natomiast zapewnieniem dobrej termoregulacji. Szczególnie poleca się ją na okres zimowy. Wszystkie trzy materiały cechują się trwałością i antyalergicznymi właściwościami.

Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się koc z kapturkiem, który staje się otulaczem maluszka tuż po kąpieli lub podczas karmienia. Okrycie główki maluszka przynosi wyjątkowy komfort i sprawia, że zyskuje się pewność, że maluszek nie wyziębi swojego małego ciałka. Mogą być zapinane na zamek błyskawiczny lub guziki, które jeszcze bardziej ochronią jego delikatną skórkę przed działaniem zimna. Jest to wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu, w którym dorasta mały człowiek. Może służyć takę jako okrycie podczas dziennych drzemek czy nocnego snu. Małe dzieci bardzo często skopują z siebie kołdrę, dlatego też warto zapewnić mu dodatkowe okrycie, które nie przyczyni się do zmiany temperatury, co może zakończyć się płaczem. 

Dopasowanie łóżeczka i pościeli do wieku maluszka

Wszelkie elementy, które znajdują się w łóżeczku maluszka, należy przede wszystkim dopasować do jego wieku. Zachowanie szczególnej ostrożności jest podstawowym elementem, który muszą zapewnić rodzice – szczególnie po 6. miesiącu życia, gdy maluszek zaczyna bardziej się ruszać i przekręcać podczas snu, a nawet chwytać za łóżeczko i się po nim wspinać. Dzieci zwykle w tym okresie zaczynają już samodzielnie siadać, dlatego też przy wyborze łóżeczka warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ono regulowaną wysokość materaca oraz możliwość wyjmowania szczebelków. Gdy dziecko będzie rosło, można stopniowo obniżać materac, by zapewnić mu bezpieczeństwo i wyeliminować ryzyko wypadnięcia z łóżeczka. Wyjęcie szczebelków natomiast jest pomocne, gdy dziecko zaczęło już swobodnie się poruszać na dwóch nogach. Nie będzie ono w takim wypadku chciało wychodzić górą, co może prowadzić do groźnych wypadków. 

Odpowiednie wyposażenie łóżeczka jest kluczowe w rozwoju maluszka. Zapewnienie mu najlepszej jakości materiałów, które będą przewiewne i otulające ciało to obowiązek każdego z rodziców. Warto więc wyposażyć je w bezpieczne elementy, które nie będą sprawiały mu dyskomfortu i staną się bezpiecznym akcesorium. Łóżeczko powinno być najprzyjemniejszym miejscem w domu dla dorastającego maluszka, w którym będzie odpoczywać i spędzać sporą część doby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *