W dzisiejszych czasach dzieci od najmłodszych lat spędzają zdecydowanie zbyt dużo czasu przy urządzeniach elektronicznych. Bajki w telewizji, gry na smartfonie czy piosenki na tablecie pochłaniają całą ich uwagę, a przecież dzieciństwo to czas zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Warto zachęcić pociechy do ruchu, wyposażając je w sprzęt mogący zapewnić im dużo radości. Najczęstszym pomysłem rodziców jest zakup roweru, jednak na początek istnieje prostsza opcja dla małych adeptów sportu. Rosnącą popularnością na przestrzeni ostatnich lat cieszą się hulajnogi. Znacznie łatwiej nauczyć się na nich jeździć, a nowe rozwiązania technologiczne i ogromny wybór modeli na rynku sprawia, że każdy z pewnością znajdzie odpowiednią dla możliwości maluszka opcję.
Hulajnoga dopasowana do wieku
Wybór hulajnogi niewątpliwie zależy w głównej mierze od wieku dziecka. Jej wielkość, wysokość czy ciężar należy dostosować do wymiarów i stopnia zaawansowania jazdy maluszka. W ofercie sklepów można znaleźć tego typu sprzęt w wersji dwu- lub trzykółkowej. Jak go właściwie dopasować?
Hulajnogi-jeździki dla najmłodszych 1-3 lata
Dla rodziców chcących zaktywizować swoją pociechę już na wczesnym etapie życia polecane są hujalnogi-jeździki. Charakteryzują się obecnością trzech kółek – dwóch z przodu i jednego z tyłu, oraz przykręcanego siedzonka z regulowaną wysokością. Ponadto są lekkie i wielofunkcyjne, a także pozwalają dziecku na stopniowe wdrożenie się w technikę prowadzenia. Tego typu jeździk to doskonale przemyślane i praktyczne rozwiązanie – można dostosować go do wzrostu dziecka i jego umiejętności, na każdym etapie wspomagając równowagę i zapewniając bezpieczeństwo. Kiedy szkrab nieco podrośnie, będzie to idealna hulajnoga dla 2 latka. Odczepiając siedzonko, zyskuje się jej pełną funkcjonalność. Przychodzi wówczas czas na pracę nad równowagą, motoryką i koordynacją ruchową, dzięki pozycji stojącej w czasie jazdy. Fakt, że hulajnoga „rośnie razem z dzieckiem” daje możliwość korzystania z niej znacznie dłużej.
Hulajnogi dla dzieci w wieku 3-5 lat
Maluchy w wieku powyżej 3 lat są już znacznie bardziej aktywne i świadome swoich ruchów, jednak nie warto jeszcze rzucać ich na głęboką wodę. Przyjmuje się, że hulajnoga trójkołowa jest odpowiednia dla dzieci do 5 roku życia, chociaż wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pociechy. Trójkołowce są dostępne w dwóch wersjach: z dwoma kołami z przodu lub z tyłu. Zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja z uwagi na większą wygodę prowadzenia. Taka konstrukcja zapewnia lepszą stabilność i płynność jazdy oraz ułatwia naukę skrętu i balansu ciałem. Najczęściej jest to sprzęt wykonany z plastiku, co sprawia, że jest lekki – a jest to pożądana cecha w zabawce dla maluszków.
Hulajnogi dla dzieci w wieku powyżej 5 lat
Wiek ok. 5 lat to odpowiedni czas, żeby przesiąść się z trzech na dwa kółka. Taka hulajnoga dla dzieci jest już wykonana z metalu, co czyni ją znacznie cięższą, ale i trwalszą od trójkołowych odpowiedników. Stalowa lub aluminiowa rama sprawia, że sprzęt jest bardziej odporny na upadki i uszkodzenia. Jej prowadzenie wymaga znacznie większej wprawy. Taki model posiada szersze możliwości manewrowania – jest szybszy, bardziej zwrotny i pozwala na wykonywanie różnych trików. Wyposażono go w małe, najczęściej poliuretanowe kółka, które świetnie sprawdzają się zarówno na chodnikach, jak i asfaltowych ścieżkach. Metalowa hulajnoga dwukołowa to opłacalna inwestycja, bo dzięki regulowanej kierownicy dziecko może używać jej jeszcze przez wiele lat.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?
Oprócz wieku dziecka istnieje wiele istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie hulajnogi. Należą do nich m.in.:
- kierownica – najważniejsza przy jej wyborze jest możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu można lepiej dopasować ją do wymiarów dziecka i oszczędzić na zakupie kolejnego sprzętu, jak tylko maluch podrośnie. Ponadto przyjmuje się, że właściwą postawę ciała podczas jazdy zapewnią ręce ułożone na kierownicy pod kątem ok. 100-110 stopni;
- pianka pokrywająca rączki – nie jest to niezbędny, jednak bardzo przydatny element zapewniający dziecku komfort i chroniący przed otarciami dłoni;
- podest – istnieje wiele parametrów, które trzeba rozważyć w tym przypadku. Pierwszym z nich jest rodzaj materiału, z którego został wykonany: najlżejsze jest tworzywo sztuczne, sztywniejsze i bardziej stabilne będzie aluminium, natomiast najmocniejszą, elastyczną opcję stanowi podest kompozytowy amortyzujący wstrząsy. Liczy się też jego długość – powinna być wystarczająca dla swobodnego postawienia obu stóp. Dodatkowo nie może być za wysoki, aby nogi nie męczyły się zbytnio podczas przysiadu i odpychania się. Warto też zwrócić uwagę na obecność powłoki antypoślizgowej;
- koła – do wyboru są m.in. kółka plastikowe czy kauczukowe; małe poliuretanowe będą odpowiednie na chodniki i powierzchnie asfaltowe, z kolei większe pompowane opony lepiej sprawdzą się do jazdy po nierównym terenie;
- hamulec – umieszczony nad tylnym kółkiem umożliwia szybkie zatrzymanie się, tym samym zapewniając większe bezpieczeństwo;
- stopka – pozwala na wygodne postawienie hulajnogi w pozycji pionowej;
- wbudowane odblaski – oprócz ciekawych walorów wizualnych zapewniają bezpieczeństwo dziecka podczas wieczornej jazdy;
- kask oraz ochraniacze na nogi i ręce – początki nauki jazdy mogą być trudne i dynamiczne, dlatego warto upewnić się, że przy ewentualnym upadku pociecha będzie odpowiednio zabezpieczona.
Podsumowanie
Hulajnoga to sprzęt zapewniający doskonałą zabawę dla dzieci w każdym wieku. Wystarczy dopasować ją do wieku, wzrostu oraz wagi maluszka i zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności. Dla najmłodszych pociech odpowiednie będą lekkie, plastikowe modele trójkołowe, które świetnie sprawdzą się na początek przygody z jazdą. Wraz z dorastaniem dziecka sprzęt powinien być cięższy, większy i bardziej wytrzymały, aby umożliwić mu rozwijanie większych prędkości. Odpowiednio dobrana hulajnoga i wyposażenie malca w akcesoria ochronne zapewni wewnętrzny spokój rodzicom i fantastyczną zabawę ich pociechom.