Centrum Zabawek

niemowlęta bawią się zabawkami sensorycznymi

Jak pomóc dziecku rozwinąć integrację sensoryczną?

W obecnych czasach integracja sensoryczna to bardzo istotny aspekt codziennego funkcjonowania wielu dzieci. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najbardziej istotnymi zagadnieniami związanymi ze wspomaganiem rozwoju integracji sensorycznej.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to termin, który w bezpośredni sposób związany jest z organizacją wrażeń sensorycznych, czyli pewnego rodzaju bodźców. Są one przekazywane poprzez receptory. W tym procesie bardzo duże znaczenie mają poszczególne zmysły. Wśród nich można wymienić wzrok, słuch, dotyk, równowaga, a także czucie ruchu. Informacje ze zmysłów przekazywane są bezpośrednio do mózgu, który je w odpowiedni sposób przetwarza, czyli rozpoznaje, segreguje, a następnie analizuje. Informacje ze zmysłów odnoszone są do wcześniejszych doświadczeń danej osoby i dzięki temu mózg ma możliwość odpowiedniego przystosowania się do występującej sytuacji. Odpowiedź na bodźce może być zarówno ruchowa, jak i myślowa. Powinna w odpowiedni sposób odnosić się do istniejącej realnie sytuacji, a także być adekwatna. Procesy związane z integracją sensoryczną rozpoczynają się u dziecka już w życiu płodowym. Mogą trwać nieprzerwanie nawet do siódmego roku życia, dlatego istotną kwestią jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Kształtowanie się integracji sensorycznej przebiega w czterech stadiach. Wśród nich można wymienić następujące:

  •  stadium pierwsze, w którym następuje rozwój podstawowych zdolności do interpretowania bodźców, a także kształtują się kontakty z innymi osobami,
  •  stadium drugie, w którym rozwijają się podstawowe umiejętności każdego dziecka,
  •  stadium trzecie, w którym duże znaczenie ma rozwój koordynacji ruchowej,
  •  stadium czwarte, w którym dziecko nabywa bardziej zaawansowanych umiejętności.

Jak wspomagać rozwój integracji sensorycznej?

W obecnych czasach wspomaganie rozwoju integracji sensorycznej może następować na bardzo wiele zróżnicowanych sposobów. Jednak wśród nich można przede wszystkim wyszczególnić stworzenie z dzieckiem odpowiedniej więzi emocjonalnej. Polecany jest dotykowy oraz kinestetyczny kontakt z dzieckiem, co zapewni mu właściwą ilość bodźców do prawidłowego rozwoju. Oprócz tego duże znaczenie ma również zapewnienie dziecku środowiska, które będzie bogate w bodźce pochodzące z zewnątrz, a także odpowiednią porcję ruchu na co dzień. Ruch ma bardzo duże znaczenie w przypadku prawidłowego rozwoju każdego dziecka, dlatego warto uwzględnić ten aspekt podczas wspomagania rozwoju integracji sensorycznej. Dziecko podczas codziennego funkcjonowania powinno mieć dostęp do możliwości wykonywania zróżnicowanych aktywności. Dodatkowo warto umożliwić dziecku brudzenie się, co w fantastyczny sposób wpływa na jego rozwój. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko powinno mieć w odpowiedni sposób zapewnione najbardziej podstawowe potrzeby. Dziecko powinno być najedzone, wyspane, a także czyste. Dzięki temu na pewno będzie się komfortowo czuło i bez większych problemów będzie mogło eksplorować świat wraz ze swoim opiekunem, którym najczęściej jest mama.

Jakie zalety mają zabawki sensoryczne?

piłka sensorycznaW obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo zróżnicowane zabawki sensoryczne, które mają pozytywny wpływ na rozwój integracji sensorycznej u każdego dziecka. Przede wszystkim stanowią one fantastyczną formę zabawy dla każdego dziecka, a także pomagają mu kształtować wszystkie niezbędne zmysły. Każda chwila spędzona na zabawie tego rodzaju przedmiotami na pewno w pozytywny sposób wpłynie na umiejętności każdego dziecka. Zabawki sensoryczne wspomagają naukę kolorów u dziecka, a także uwrażliwiają je na różne dźwięki pochodzące z otoczenia, ale nie tylko. Oprócz tego zabawki dla dzieci w korzystny sposób wpływają również na rozwój motoryki małej, która jest niezwykle istotna w życiu dziecka i ma wpływ między innymi na powodzenie jego nauki szkolnej. Zdolności manualne dziecka podczas korzystania z tego rodzaju zabawek również korzystnie się poprawiają. Wśród głównych zalet zabawek sensorycznych można wymienić możliwość kształtowania koordynacji u dziecka, a także jego spostrzegawczości. Dziecko będzie bardziej świadome otaczającego je świata i bardziej nim zainteresowane. Oprócz tego zabawki sensoryczne uczą cierpliwości, a także odpowiedniego skupiania uwagi. Dzięki zabawie dziecko może w pozytywny sposób zredukować stres, który może odczuwać w niekomfortowych dla niego sytuacjach. Warto zapewnić dziecku zabawki różnych typów, ponieważ dzięki temu jego rozwój będzie przebiegał bardziej harmonijnie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek?

Zabawki dla niemowląt na pewno będą doskonałym wyborem podczas rozwijania integracji sensorycznej u każdego dziecka. Jednak podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić bezpieczeństwo, co jest bardzo ważne w przypadku każdego dziecka. Zabawki dla niemowlaków nie powinny mieć w swoim składzie zbyt małych elementów, które dziecko może połknąć, lub elementów zbyt ostrych. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie zabawek do wieku dziecka, a także jego możliwości motorycznych. W przypadku wielu dzieci idealnie sprawdzą się książeczki sensoryczne, które w pozytywny sposób wpływają zarówno na zmysł wzroku, jak i zmysł dotyku. Warto je uwzględnić na swojej liście zabawek do zakupu. Oprócz tego powinno się dla dziecka wybierać zabawki kształtujące różne zmysły, a nie tylko jeden. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość harmonijnego rozwoju, a wszystkie jego zmysły będą odpowiednio stymulowane. W sprzedaży można znaleźć zabawki, które rozwijają zarówno zmysł wzroku i słuchu, jak i zmysł dotyku. Zabawki sensoryczne najlepiej sprawdzą się wśród niemowlaków, u których zmysły są dopiero kształtowane. Jednak z powodzeniem mogą również korzystać z nich przedszkolaki, które zmagają się z różnego rodzaju problemami. Mogą to być na przykład trudności w koncentracji lub problemy z nadmierną ilością bodźców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *