Centrum Zabawek

dziecko gra na zabawkowych instrumentach

Pierwsze kroki w stronę nauki gry na instrumencie

Muzykowanie to wspaniała zabawa i to nie tylko dla starszych dzieci, można zacząć już od najmłodszych lat. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo zabawek muzycznych. Świetną opcją jest perkusja czy gitara dla dzieci, piano, flet lub trąbka. Możliwości jest naprawdę wiele, a nauka na instrumencie muzycznym daje mnóstwo radości i wspiera prawidłowy rozwój psychiczny dziecka. Zaczynając od zabawek, często kończy się na zakupie pełnowymiarowego sprzętu i nawet na zapisaniu do szkoły muzycznej. Wystarczy zainteresować dziecko czymś pożytecznym, aby potem chętnie rozwijało swoją pasję i nie przesiadywało całymi godzinami przed ekranem komputera, grając w gry.

Zabawki muzyczne, czyli pierwsze instrumenty dla dzieci

Dziecko najlepiej przyswaja wiedzę poprzez zabawę, a granie na instrumencie muzycznym sprawia ogromną przyjemność, jest wspaniałą formą rozrywki. Oczywiście nabywanie nowych umiejętności zawsze jest sporym wyzwaniem, ale tylko dzięki temu można się dalej rozwijać, poszerzając horyzonty. Obcowanie z muzyką od najmłodszych lat niesie ze sobą szereg korzyści, wpływa pozytywnie na sferę psychofizyczną dziecka. Zabawki muzyczne przyciągają uwagę maluszka, a stymulacja dźwiękiem wzmaga koncentrację. Jest to też zachęta do odkrywania otoczenia, skupiania się na detalach. Granie na instrumentach to świetne ćwiczenie dla pamięci, rozwój nauki przez skojarzenia. Liczne badania naukowe potwierdzają, że czynności artystyczne i twórcze mają zbawienny i długotrwały wpływ na umysł.

Nauka gry na instrumencie muzycznym jest skutecznym sposobem na wsparcie koordynacji ruchowej, zwiększenie pewności siebie i wytrwałości. Dziecko uczy się ciekawości, sumienności, dążenia do celu. Już nawet stoliki edukacyjne dla najmłodszych są wyposażone w różne elementy dźwiękowe i nawet instrumenty muzyczne. Kształtuje się słuch muzyczny, dzieci łatwiej przyswajają nowe informacje, mają lepsze wyniki w nauce. Niepozorne zabawki muzyczne oddziałują na zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Do muzyki warto przyzwyczajać dziecko od najmłodszych miesięcy życia, zaleca się też zapisać podopiecznego na zajęcia muzyczne. Naukę gry na instrumencie może rozpocząć już nawet trzylatek. Między trzecim a szóstym rokiem życia mózg młodego człowieka jest najbardziej plastyczny i chłonny. Warto wobec tego wykorzystać jak najlepiej okres jego najintensywniej jego rozwoju.

Dlaczego warto wspierać rozwój umiejętności muzycznych u dziecka?

Osiemnasty miesiąc życia to idealny czas na sprezentowanie dziecku instrumentu muzycznego, aby mogło zacząć odkrywać niezwykły świat dźwięków. Nauka poprzez zabawę to najlepsza metoda, niezwykle efektywna. Wspiera naukę mówienia, składania pierwszych słów i sylab. Doświadczanie muzyki ma bardzo korzystny wpływ na rozwój struktur mózgowych, poprawia pamięć werbalną, ułatwia zapisywanie ze słuchu. Dziecku będzie prościej osiągać sukcesy w szkole, co przełoży się między innymi na wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dziecko uczy się wytrwałości i cierpliwości, skupiania uwagi na wykonaniu określonej czynności.

cymbałki dla dzieci Podczas gry na instrumencie muzycznym stymulowane są obie półkule mózgowe. Poprawiają się umiejętności motoryczne, sprawność ruchowa, możliwości intelektualne. Dziecko staje się lepszym słuchaczem i obserwatorem, dostrzega więcej szczegółów, uczy się dyscypliny, systematyczności. Małym muzykom łatwiej jest uczyć się przedmiotów ścisłych i języków obcych. Muzyka działa też terapeutycznie, uspokaja, zapobiega stanom depresyjnym, ułatwia radzenie sobie ze stresem, pomaga nazywać i obrazować emocje. Dziecko grające na instrumencie ćwiczy sprawność swoich rąk, rozwija zdolności manualne. Wpływa to pozytywnie na koordynację ruchową, kształtuje wrażliwość estetyczną i silną wolę, ośmiela, uczy współpracy z innymi i działania zespołowego, uwrażliwia i zwiększa empatię. Kształtowanie umiejętności muzycznych sprawia, że dziecko staje się bardziej otwarte i komunikatywne, rozwija też umiejętności interpersonalne.

Jakie wybrać instrumenty muzyczne dla dzieci?

Do wyboru jest taka wiele zabawek i instrumentów muzycznych, że aż trudno zdecydować się na konkretny model. Na początek świetnie sprawdzają się muzyczne karuzele z zabawkami, wyposażone w grzechotki, czyli źródło nowych bodźców wzrokowych i dźwiękowych. Ciekawą opcją są też dmuchane siedziska z dźwiękami, które relaksują i uczą. W sprzedaży nie brakuje pluszaków grających muzykę, które sprawdzają się idealnie w przypadku paromiesięcznego dziecka. Dla najmłodszych rewelacyjne będą keyboardy i pianina, które mogą mieć formę stolika wyposażonego w różne przyciski wydające dźwięki. Mogą mieć wiele klawiszy i nawet być wyposażone w mikrofon. Bębenek także będzie dobrym wyborem, podobnie jak flet.

instrumenty muzyczne dla dzieciŚwietną zabawą jest granie na perkusji, na którą składa się werble, bębenki, talerze, podał, pałeczki. Można sprezentować dziecku harmonijkę lub trąbkę. Dostępne są nawet całe zestawy instrumentów składające się z kilku elementów, co z pewnością sprawi ogromną radość młodemu muzykowi i zapewni mu wiele godzin wspaniałej zabawy. Zabawki muzyczne można podawać już niemowlakowi, będzie nimi potrząsać, uderzać i grzechotać. Tego typu akcesoria sprawdzą się już w przypadku siedmiomiesięcznego dziecka. Samo słuchanie dźwięków stymuluje zmysł słuchu. Można wobec tego polecić maty edukacyjne z grającymi i szeleszczącymi elementami.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze zabawkowych instrumentów dla dziecka?

Rocznemu dziecku można już wręczyć marakasy, mini pianinko, bębenek. Dla dwulatka świetną opcją są cymbałki, które zastąpią grzechotkę. Można też wybrać tamburyn lub elektroniczne zabawki muzyczne w postaci gitary, pianina lub perkusji. Trzylatkowie wspaniałe poradzą sobie z grą na akordeonie, gitarze, skrzypcach, bębenkach, pianinach i fortepianach. Po ukończeniu siedmiu lat dziecko zainteresowane grą na instrumencie warto zapisać na zajęcia muzyczne, aby pielęgnować jego talent. Przy wyborze zabawek muzycznych zawsze trzeba mieć na uwadze to, aby były one wykonane z dobrej jakości, bezpiecznych materiałów. Muszą być dopasowane do wieku i możliwości użytkownika. Zabawka powinna być solidnie wykonana, wytrzymała, posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Dźwięki wydawane przez instrumenty muszą być przyjazne dla ucha, nie mogą być zbyt hałaśliwe, najlepiej wybierać modele umożliwiające regulowanie poziomu głośności. Godne polecenia są drewniane instrumenty muzyczne ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, naturalność i ekologię, odporność na uszkodzenia mechaniczne, niezwykłą trwałość. W zabawkach nie może być żadnych szkodliwych substancji ani ostrych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *