Jazda na rowerze, rolkach czy deskorolce sprawia dziecku ogromną radość, warto też sprezentować mu hulajnogę, która dostarczy jeszcze więcej wspaniałych przeżyć. Naukę jazdy na hulajnodze może już rozpocząć dwulatek, wystarczy wybrać dla niego odpowiedni model. W sprzedaży dostępne są nawet hulajnogi dla jeszcze młodszych dzieci, wyposażone w siedzisko. Wystarczy jeszcze zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria typu kask czy ochraniacze i można rozpocząć swoją przygodę na mini dwukołowcu bez pedałów. Pora zastanowić się nad tym, dlaczego warto jeździć na hulajnodze i jakie płyną z tego korzyści dla dziecka.
Dlaczego hulajnoga dla dzieci to świetny wybór?
Każde dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Jak zachęcić dziecko do oderwania się od komputera, telewizora czy smartfona? To banalnie proste, mając hulajnogę! Nie ma dziecka, które przeszłoby obojętnie obok takiego pojazdu i to niezależnie od tego, czy będzie to tradycyjny model, czy najnowszy wariant elektryczny. Nawet hulajnoga trójkołowa będzie świetną opcją i dostarczy mnóstwo radości. Jeżdżenie na hulajnodze wspiera rozwój nie tylko ruchowy, ale też emocjonalny dziecka. Jest to świetny sposób na ćwiczenie koordynacji ruchowej, wpływa pozytywnie na wiele aspektów motoryki dużej. Dziecko może świetnie się bawić i jednocześnie trenować zmysł równowagi, jest to świetne przygotowanie do nauki jazdy na rowerze. Dziecko nauczy się podstaw, dzięki którym przejście na pojazd z dodatkowymi elementami typu łańcuch, hamulec, przerzutki i pedały nie będzie większym problemem. Kolejną zaletą jazdy na rowerze jest to, że nie obciąża ona stawów, ryzyko doznania kontuzji jest naprawdę niewielkie, a jeśli dziecko ma kask i ochraniacze, to nawet upadek nie powinien mieć żadnych poważniejszych konsekwencji. Tego rodzaju forma rozrywki jest bardzo bezpieczna. Z jazdy na hulajnodze płynie wiele korzyści, a jedną z nich jest nauczenie się panowania nad własnym ciałem. Mogłoby się wydawać, że jazda na hulajnodze jest czymś banalnym, ale dziecko musi wykonywać przeróżne manewry i cały czas balansować ciałem, wykonywać skręty i omijać napotkane przeszkody. Wszystko to wymaga od niego pełnego skupienia.
Co przemawia za zakupem hulajnogi?
Jeżdżenie na hulajnodze poprawia kondycję organizmu, ma zbawienny wpływ na układ krwionośny, bo usprawnia przepływ krwi. Można też mówić o wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia, co przekłada się na poprawę samopoczucia. Na tym jednak nie koniec, jazda na hulajnodze to skuteczny sposób na podniesienie odporności, organizmu, dzięki czemu dziecko będzie mniej narażone na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli rzadziej chorować i łagodniej przechodzić infekcje. Wbrew pozorom jazda na hulajnodze pochłania sporo energii, przez co żywiołowe dziecko będzie mogło spożytkować ją w pożyteczny sposób. Jest to też pewien rodzaj treningu, podczas którego wzmacniają się mięśnie nóg, pleców i nawet brzucha. Do zalet zaliczyć można ćwiczenie refleksu, oswajanie się z prędkością, zwiększanie poczucia stabilności. Dziecku łatwiej jest ocenić odległość i prędkość, uczy się omijania przeszkód.
Jakie są dostępne rodzaje hulajnóg?
Rodzajów hulajnóg jest wiele, a jednym ze sposobów na rozróżnienie poszczególnych modeli jest rozmiar kół. Zasada jest taka, że hulajnogi z małymi kołami są lekkie i przeznaczone do celów rekreacyjnych, pokonywania krótkich dystansów. Wraz ze wzrostem kół hulajnoga staje się bardziej wyczynowa. Duże koła zapewniają wysoki komfort jazdy, pozwalają uzyskać większe prędkości, można też mówić o większej wydajności ze względu na mniejsze opory toczenia. Większe koła świetnie sprawdzają się w przypadku nierównego terenu, świetnie absorbują wstrząsy. Do skateparku idealne są hulajnogi wyczynowe do wykonywania różnych trików. Są one tak zaprojektowane, aby wytrzymywać duże obciążenia, wyposaża się je dodatkowo w elementy wzmocnione. Hulajnogi wyczynowe charakteryzują się także małą kierownicą, świetną zwrotnością, niska masą, małymi kołami. Obecnie ogromną popularnością cieszą się hulajnogi elektryczne, które zostały wyposażone w silnik i akumulator, przez co stały się wygodnym i szybkim środkiem transportu. Pojazdy te są relatywnie lekkie, składane, dzięki czemu nie ma problemu z ich przenoszeniem. W sprzedaży są też hulajnogi męskie, uniwersalne, małe i lekkie, składane. Najmłodszym zaleca się zakup hulajnogi trzykołowej z powodu braku wyćwiczonej równowagi. Trzykołowce zapewniają stabilne podróżowanie i poczucie bezpieczeństwa.
Jak dobrać odpowiednią hulajnogę do wieku dziecka?
Dwulatkom można sprezentować jeździk przypominający hulajnogę lub mini hulajnogę trójkołową z regulowanym drążkiem, niższym o kilkadziesiąt centymetrów od wzrostu dziecka. Trzylatek poradzi sobie już na hulajnodze dwukołowej. Jeśli chodzi o wysokość drążka, to można ją obliczyć przez odjęcie 30 cm od wzrostu dziecka. Istotny będzie szerszy podest, co ułatwi zachowanie równowagi. Czterolatkowi można już kupić hulajnogę z węższym podestem i wyższą, bardziej skrętną kierownicą. Starsze dzieci lubią już wykonywać różne triki na dwukołowcu. Zaleca się zakup modelu aluminiowego ze względu na większą stabilność. Im starsze będzie dziecko, tym hulajnoga musi być wytrzymalsza. Nie może zabraknąć dobrych hamulców i porządnych kół.
Na co zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi dla dzieci?
Przy wyborze hulajnogi bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, kierując się wzrostem i wagą dziecka. Nie należy kupować hulajnogi na wyrost, bo na zbyt dużej łatwiej się przewrócić. Znaczenie ma także maksymalne dopuszczalne obciążenie hulajnogi. Kolejną kwestią będzie rama w hulajnodze, która powinna być lekka w przypadku małego dziecka (plastikowa lub aluminiowa) lub cięższa dla starszego użytkownika. Zwykle hamulec znajduje się na tylnym kole, można wybrać model wzmocniony i z dodatkowymi osłonami ochronnymi. Kierownica w hulajnodze zawsze powinna mieć regulowaną wysokość, być składana, obracana o 360 stopni. Znaczenie ma zarówno wielkość kół, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Najlepiej sprawdzą się dmuchane opony na felgach. Przed zachlapaniem chronić będą błotniki, a lepszą widoczność na drodze zapewnią wbudowane odblaski. Przyda się także pasek ułatwiający przenoszenie pojazdu i stopka do stawiania hulajnogi na dowolnej nawierzchni. Warto mieć też na uwadze to, czy hulajnoga została wzbogacona o system amortyzujący, co gwarantuje większy komfort jazdy, szczególnie po nierównym terenie. Z dodatkowych elementów przydadzą się antypoślizgowe nakładki na podest, pianka pokrywająca rączki, dzwonek.