Pojawienie się na świecie wyczekiwanej pociechy wiąże się nie tylko z ogromną radością, ale i wieloma zmianami oraz zobowiązaniami. Trzeba odpowiednio przygotować dom na przyjęcie nowego, małego lokatora. Należy wcześniej zaplanować i urządzić pokój, wyposażając go w niezbędne akcesoria. Pierwszym i najważniejszym meblem, o którego kupnie trzeba pomyśleć, jest łóżeczko dziecięce. To ono ma zapewnić maluszkowi komfort oraz nieprzerwany i spokojny sen, tak istotny w tym okresie życia. Warto przemyśleć jego wymiary i funkcjonalność, aby mogło służyć dziecku przez co najmniej kilka pierwszych lat.
Co wziąć pod uwagę podczas wyboru łóżeczka dla dziecka?
Wydawać by się mogło, że wybór łóżeczka dla dziecka nie powinien być trudny, jednak duży przekrój modeli z różnymi dodatkowymi modułami może skomplikować podjęcie decyzji. Szczególnie kłopotliwą kwestię stanowi to dla młodych, niedoświadczonych rodziców. Zarówno im, jak i wszystkim opiekunom noworodków poleca się zapoznanie z kilkoma najważniejszymi aspektami, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem łóżeczka dla maluszka.
Kluczowym aspektem przy wyborze łóżeczka jest zdrowie i bezpieczeństwo noworodka. To w nim spędza on większość czasu podczas pierwszych miesięcy życia. Warto więc postawić na sprawdzony produkt wysokiej jakości, najlepiej posiadający certyfikaty i atesty. Wszelkie krawędzie i ranty powinny być też odpowiednio zabezpieczone. Należy zwrócić również uwagę na solidność i wykończenie konstrukcji – wielkość szpar między szczebelkami czy rodzaj pokrywającej je farby.
Wielu młodych rodziców nie ma jeszcze możliwości zorganizowania dziecku oddzielnego pokoju. Wówczas warto szukać modeli o kompaktowych rozmiarach, które nie przytłoczą wnętrza i dopasują się do dostępnej przestrzeni. Oprócz tego gabaryty łóżeczka powinny być dopasowane do wagi i wymiarów malucha. Przydatna może być obecność dodatkowych udogodnień, dzięki którym mebel „rośnie wraz z dzieckiem”.
Regulacja wysokości
Zaleca się, aby łóżeczko miało co najmniej dwa stopnie regulacji wysokości materaca. Jego najwyższe położenie sprawdzi się dla maluszków do 6. miesiąca życia. Zapewni to wygodę przede wszystkim dla rodzica, który nie będzie musiał tak nisko się schylać. Siedzące i raczkujące dziecko może mieć już obniżony materac. Najczęściej spotyka się opcję dwustopniowej regulacji, choć na rynku dostępne są również warianty z trzema poziomami ustawienia materaca.
Funkcja przechowywania
Meble dziecięce nie tylko powinny zapewniać wygodę, ale również odznaczać się praktycznością. W sklepach można więc znaleźć łóżeczko dla dziecka wyposażone w różnego typu funkcje przechowywania: szuflady, komody czy schowki na akcesoria. Takie dodatkowe komponenty znacząco zwiększają jednak cenę łóżeczka, dlatego są dostępne głównie w najdroższych modelach.
Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i wrażliwa, podobnie jak całe jego ciało. Ponadto maluch niezwykle intensywnie odbiera różne bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki czy zapachy. Trzeba więc zadbać o to, aby zapewnić mu komfort i dobre warunki do prawidłowego rozwoju. Warto upewnić się, że łóżeczko niemowlęce jest wykonane z gładko wykończonych, naturalnych materiałów, a materac czy kocyk są antyalergiczne i miękkie w dotyku. Ponadto dla bezpieczeństwa i wygody maluszka w pierwszych tygodniach życia pościel warto zastąpić śpiworkiem.
Część osób decyduje się na zakup łóżeczka dla niemowląt, mając na uwadze krótki czas jego użytkowania i późniejszą zmianę na większy model. Inni z kolei wybierają opcje z możliwością długoletniej eksploatacji dzięki specjalnym udogodnieniom, takim jak wyjmowane szczebelki, zdejmowany bok czy funkcja tapczanu.
Dodatkowe akcesoria
Dzieci wymagają pieluchowania co najmniej do 18. miesiąca życia. W związku z tym przydatnym komponentem łóżeczka może być nadstawka z przewijakiem. Oprócz tego w ciągu pierwszych trzech miesięcy poleca się stosowanie tzw. otulacza, który zapewni dziecku ciepło i komfort kojarzące się z warunkami w brzuchu mamy. Bardziej stylowym niż praktycznym dodatkiem do łóżeczka jest też baldachim. W przypadku maluszka wrażliwego na światło może skutecznie ograniczać jego dopływ i tym samym pomagać w zaśnięciu.
Rodzaje łóżeczek dla dziecka
Dawniej wszystkie łóżeczka dziecięce wyglądały niemal identycznie. Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu designerskich i funkcjonalnych mebli, które będą spełniać rosnące wymagania klientów i odpowiadać aktualnym trendom. W ten sposób powstało kilka rodzajów łóżeczek dla niemowląt, do których należą:
- łóżeczka turystyczne – wyróżnia je mobilność i niższa waga niż w przypadku tradycyjnych modeli, zapewniają dziecko komfort w dowolnym miejscu – na wakacyjnym wyjeździe lub podczas odwiedzin u rodziny; można je bez problemu złożyć i schować do bagażnika.
- łóżeczka dostawne – jak sama nazwa wskazuje, można je połączyć z łóżkiem rodziców, dzięki czemu maluch będzie zawsze blisko; ich konstrukcja cechuje się brakiem jednego boku lub możliwością jego dopięcia.
- kołyski dla niemowląt – są przeznaczone dla dzieci do 6. miesiąca życia, a rodzice chętnie wybierają je z uwagi na opcję bujania ułatwiającą usypianie dziecka; ich dużą zaletą są również kompaktowe gabaryty.
Podsumowanie
Bezpieczeństwo i komfort dziecka powinny być priorytetem podczas wyboru łóżeczka dziecięcego. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, porównać ich właściwości oraz dopasować model, który najlepiej odpowiada oczekiwaniom, a jego cena mieści się w zaplanowanym budżecie. Rodzice powinni również poszukiwać cech ułatwiających im opiekę nad pociechą, takich jak praktyczność, wielofunkcyjność czy mobilność.