Okres niemowlęcy to czas, w którym wybór zabawek jest ograniczony. Maluszek poznaje i uczy się świata, dlatego dedykowane akcesoria powinny być dopasowane do aktualnych możliwości i umiejętności dziecka. Pierwszym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie zabawek na niemowlaka, jest ich liczba. Zbyt wiele przedmiotów może przytłoczyć go liczbą bodźców, dlatego nie powinno być ich więcej niż 5. Duże znaczenie ma również ich kolorystyka. Niemowlaki nie rozróżniają jeszcze dobrze wszystkich barw, dlatego poleca się zakup akcesoriów o kontrastowych, wyrazistych odcieniach. Kolejnym aspektem jest materiał zabawek – mając kontakt z delikatną skórą bobasa, powinien być wyjątkowo miękki i puszysty. Sprawdzonym rozwiązaniem będą np. pluszaki, choć w ich przypadku trzeba szczególnie dbać o czystość i usuwać kurz. W rozwoju maluszków ważne są także dźwięki i muzyka, dlatego najlepiej stawiać na gadżety wydające różne odgłosy.
Pozytywka – pierwsza zabawka dla dziecka
Pozytywka to typ zabawki mającej formę karuzeli nad łóżeczko. Nie bez powodu nosi taką nazwę, bo oprócz kolorowych i obracających się elementów, wydobywa się z niej również melodia. To właśnie od jej rodzaju w dużej mierze zależy wybór konkretnego modelu – powinna być przyjemna dla ucha i kojąca zarówno dla maluszka, jak i dorosłego. Swoim spokojnym rytmem powinna uspokoić dziecko i pomóc mu zrelaksować się po dniu pełnym angażujących bodźców. Pozytywka dla niemowlaka jest idealnym rozwiązaniem na opanowanie napadu płaczu, jak i sposobem na urozmaicenie czasu maluszka podczas codziennego odpoczynku. Najlepszą opcją byłaby możliwość wyboru kilku utworów – jednego wolnego i stonowanego do snu, a drugiego bardziej wesołego i energicznego do zabawy.
Jakie pozytywki są dostępne na rynku?
W dzisiejszych czasach producenci zabawek prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych pomysłów na zabawki dziecięce. Tym sposobem pozytywka dla dzieci również zwiększyła swoje możliwości. Można ją spotkać w kilku formach – karuzeli, pluszaka bądź zabawki montowanej na bok łóżeczka.
Pozytywka – karuzela
Znana od lat postać karuzeli jest niezmiennie najchętniej wybieraną opcją przez rodziców. Przemawia za tym głównie dogodna lokalizacja – znajduje się nad głową dziecka, ale na tyle wysoko, aby nie mogło jej dotknąć. W ten sposób przyciąga uwagę maluszka i daje rodzicom krótką chwilę na zajęcie się innymi obowiązkami.
Pozytywka – pluszak
Grający pluszak to ciekawe rozwiązanie dla brzdąca. Może samodzielnie aktywować sygnały, najczęściej poprzez wciskanie specjalnych przycisków umieszczonych na brzuszku, łapce czy innej jego części. Możliwość objęcia mięciutkiej przytulanki zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa, a kojąca melodia pomoże mu szybciej zasnąć.
Pozytywka do łóżeczka
W przypadku zabawki dla tak małego dziecka ważne jest bezpieczeństwo użytkowania, a więc solidny montaż. Pozytywka do łóżeczka jest najczęściej zakładana na stałe do szczebelków lub ramy, najczęściej na jego boku. Podczas zakupu warto sprawdzić obecność dodatkowych funkcji, takich jak sterowanie pilotem, regulacja głośności czy czujnik płaczu.
Wpływ pozytywki na rozwój dziecka
Dźwięki pełnią fundamentalną funkcję w procesie rozwoju dziecka. Wiele przyszłych mam już w trakcie ciąży słucha starannie dobranej muzyki, aby odpowiednio stymulować maluszka w brzuchu. Bodźce dźwiękowe są w stanie stymulować zachowanie niemowlaka, zwracając jego uwagę lub uspokajając go. Podobnie działają czynniki wizualne – kontrastowe barwy zabawek wspierają rozwój wzroku i funkcji kognitywnych. Wielofunkcyjność pozytywek przejawia się również w ich wpływie na odczuwanie i kształtowanie zdolności manualnych – dziecko za pomocą dotyku poznaje kształty i faktury. Wszelkie grzechotki i wydawane przez nie szelesty fascynują maluszka i zachęcają go do zabawy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozytywki?
Przed zakupem pozytywki dla dziecka warto zastanowić się nad oczekiwaniami, które ma się wobec tego produktu i rozeznać w oferowanych opcjach dodatkowych. Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj melodii granej przez zabawkę. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze wysłuchanie jej w sklepie lub zapoznanie się z opiniami innych użytkowników, aby upewnić się, że będzie przyjazna zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Istnieją też uniwersalne warianty z możliwością grania dwóch rodzajów dźwięków: relaksacyjnych, jak i wesołych. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj gadżetu i dodatkowych akcesoriów – w przypadku przytulanki będzie to np. dodatkowa zawieszka do montażu przy foteliku samochodowym.
Duże znaczenie ma również typ zasilania – najwygodniejsze są modele bezprzewodowe, w których wymienia się jedynie baterie, jednak generuje to nieco większe koszty. Dla pozytywki montowanej do łóżeczka najlepszym rozwiązaniem będzie zasilanie przewodowe. Przydatna będzie też możliwość regulacji głośności, aby muzyka podczas zasypiania mogła zostać wyciszona. Na rynku dostępne są modele z opcją sterowania za pomocą aplikacji, co jest zdecydowanym udogodnieniem dla opiekunów, jednak ich cena jest znacząco wyższa. Koszt zakupu zabawki również odgrywa również istotną rolę – waha się w granicach od 30 do nawet 300 zł w zależności od potrzeb i zakresu funkcji.