Centrum Zabawek

dziewczynka z klockami i zabawkami

Właściwe korzystanie z zabawek edukacyjnych

Każde dziecko potrzebuje zabawek, ale ich wybór nie powinien być przypadkowy. Rodzicom można polecić zakup zabawek sterowanych, interaktywnych, książeczek, mat edukacyjnych, układanek i klocków, artykułów i akcesoriów do zabaw artystycznych, robotów programowalnych. Wszystkie one należą do grupy zabawek edukacyjnych, które stymulują rozwój dzieci pod wieloma względami.

Czy warto kupić dziecku zabawkę edukacyjną?

Zabawki edukacyjne sprawdzają się idealnie w przypadku każdego dziecka, niezależnie od wieku. Wybór jest ogromny, wobec czego można z łatwością dopasować zabawkę do wieku dziecka, etapu jego rozwoju czy nawet preferencji. Tego typu zabawki mają duży potencjał edukacyjny, uczą poprzez zabawę. Stanowią źródło nie tylko wspaniałej rozrywki, ale też cennej wiedzy i pozwalają nabyć szereg nowych umiejętności. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby wpływać na różne obszary rozwoju dziecka. Dotyczy to aspektu zarówno poznawczego, jak i społecznego, emocjonalnego czy fizycznego. Zabawki edukacyjne są wyposażone w szereg elementów, przez co w oczach dziecka są bardzo atrakcyjne i zachęcają do zabawy.

Dla najmłodszych przeznaczone są między innymi maty i stoliki edukacyjne, klocki i układanki. Z kolei starszym dzieciom należy kupić zabawki kreatywne, które wspaniale ćwiczą zdolności manualne, uczą planowania działań. Nie brakuje też zabawek typu zrób to sam, dostępne są one w formie rozmaitych zestawów. Przykładem będą domki dla lalek czy zestawy do tworzenia biżuterii, czyli godne polecenia zabawki dla dziewczynek. Natomiast chłopcy będą zachwyceni składaniem modeli, rurkami konstrukcyjnymi itd. Zabawki edukacyjne dla dzieci rozwijają umiejętność analitycznego i kreatywnego myślenia, uczą cierpliwości i wytrwałości. Dziecku łatwiej jest się skupić, radzić sobie z napotykanymi problemami i poszukiwać nowych rozwiązań.

Jakie są do wyboru rodzaje zabawek edukacyjnych?

kosz z zabawkami dla dzieciZabawki edukacyjne mają niejedno imię, zalicza się do nich między innymi układanki, książeczki, zabawki kreatywne i interaktywne. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystkie warianty do wyboru łączy jedno: nauka poprzez zabawę. W przypadku najmłodszych świetnie sprawdzają się kolorowe maty edukacyjne. Wystarczy położyć taką wieloelementową matę na podłodze, aby stworzyć dziecku bezpieczną przestrzeń do samodzielnej zabawy. Maty są zaprojektowane w taki sposób, aby wzbudzać zainteresowanie dziecka, stymulować jego zmysły i zachęcać do aktywności. Nie trzeba martwić się o to, że dziecku będzie zimno na macie leżącej bezpośrednio na podłodze, jest ona wygodna i ciepła, dobrze odizolowana od podłoża. Może nawet pełnić funkcję kocyka. Świetnie sprawdzają się maty z wypustkami, o zróżnicowanej fakturze, wzbogacone o pałąk z zawieszkami i różne zabawki.

Maluszkowi można też sprezentować stolik edukacyjny, który jest bardzo praktyczną i funkcjonalną zabawką. Wydaje różne dźwięki, dzięki czemu dziecko może się ich uczyć, podobnie jak literek i cyferek, czy nawet odgłosów zwierząt lub brzmienia rozmaitych instrumentów. Na stoliku nie brakuje atrakcji, dlatego dzieci są zachwycone taką zabawką, mogą naciskać na różne przyciski i klawisze, mnogość elementów zapewnia świetną rozrywkę przez długi czas. Do zabawek edukacyjnych zalicza się także układanki i klocki, które pomimo swojej prostoty mają bardzo korzystny wpływ na sferę psychofizyczną dziecka. Rozwijają przestrzenne myślenie, poprawiają koordynację ruchową, pobudzają kreatywność.

Z zakupem książeczki dla dziecka nie należy zwlekać, można ją sprezentować już niemowlakowi, oczywiście w odpowiedniej postaci, mając na uwadze jego wiek i możliwości. Na początek rewelacyjne będą książeczki kontrastowe, materiałowe, wydające różne dźwięki, wyposażone w kolorowe elementy. Nie brakuje też w sklepach zabawek interaktywnych, które mają walory edukacyjne. Mogą wspomóc naukę liczenia i mówienia oraz szeregu innych umiejętności. Przydadzą się także zabawki kreatywne, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swój ogromny potencjał edukacyjny. Zachęcają one dzieci do samodzielnego działania, tworzenia różnych rzeczy. Starszym dzieciom można też kupić gry edukacyjne, które nie tylko bawią, ale też uczą. Wspaniale sprawdzą się gry pamięciowe, różne łamigłówki i quizy, gry uczące spostrzegawczości i refleksu.

Jak dobrać odpowiednią zabawkę edukacyjną i dlaczego jest to takie ważne?

Bardzo ważną kwestią jest to, aby zabawki zostały dobrane do wieku i indywidualnych możliwości dziecka. Nie mogą być zbyt skomplikowane, bo maluszek nie będzie wiedzieć, do czego służy dany przedmiot i co w ogóle ma z nim zrobić. Z kolei zabawka niestanowiąca dla dziecka żadnego wyzwania szybko mu się znudzi, przez co straci nią zainteresowanie. Zabawki edukacyjne dla 2 latka są zdecydowanie prostsze niż te przeznaczone dla starszych dzieci. Należy wobec tego mieć na uwadze oznaczenia wiekowe na opakowaniu zabawki. Puzzle są uniwersalną zabawką edukacyjną, która sprawdzi się w przypadku każdego dziecka czy nawet nastolatka. Wystarczy dobrać właściwy poziom trudności do wieku użytkownika. Należy mieć też na uwadze zainteresowania dziecka, warto wobec tego wybierać zabawki razem. Dziecko wie najlepiej, co mu się podoba i co sprawia mu największą frajdę.

W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzają się zabawki edukacyjne, które uczą podstaw, czyli pierwszych słów, cyfr, nazw zwierząt, roślin i przedmiotów codziennego użytku. Każde dziecko zainteresują interaktywne zabawki w postaci instrumentów muzycznych, które oddziałują niemalże na wszystkie zmysły, zapoznają dziecko z brzmieniem gitary, pianina, fletu, perkusji itd. Nawet niemowlętom można już sprezentować zabawki edukacyjne w postaci kolorowych karuzeli nad łóżeczkiem, które świecą i wydają różne dźwięki. Nawet takie małe dziecko jest już stymulowane przez zabawki, wchodzi z nimi w interakcję. Świetnym rozwiązaniem będzie wobec tego przyjemna w dotyku, mówiąca przytulanka w postaci pluszowego misia.

Jaką zabawkę kupić dziecku, w zależności od jego wieku?

klocki i drewniane zabawki dla dzieciZabawka niedopasowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju nie będzie spełniać swojej funkcji edukacyjnej. Najmłodszym można kupić karuzele i zamocować je nad łóżeczkiem lub do wózka. Świetnie sprawdzą się też miękkie książki kontrastowe. Niemowlętom od drugiego do czwartego miesiąca życia można dawać różne zabawki rozwijające motorykę małą, czyli ćwiczące umiejętność chwytania, przekładania przedmiotów z ręki do ręki. Przykładem będą kolorowe grzechotki. Od piątego do dziewiątego miesiąca życia dzieci mają tendencję do rzucania przedmiotami i turlania nimi, dlatego idealnie nadadzą się piłki o różnej wielkości i fakturze oraz klocki plastikowe czy drewniane. Nie można też zapomnieć o zabawkach do kąpieli. Dziecko w wieku od dziesięciu do dwunastu miesięcy zaczyna już raczkować, może nawet próbować stawiać pierwsze kroki. Pojawiają się też pierwsze słowa, dlatego warto wybrać zabawki interaktywne wspierające rozwój mowy, naukę kolorów i liczenia. Godne polecenia są również pchacze i taczki, czyli zabawki mające korzystny wpływ na rozwój motoryczny maluszka. Dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia są już małymi odkrywcami, chętnie eksplorują otoczenie. Najlepiej nadają się zabawki interaktywne, stymulujące wszystkie zmysły. Mile widziane będą książeczki, układanki, stoliki edukacyjne, zabawkowe instrumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *