Centrum Zabawek

pluszowy miś i piesek

Dlaczego szumiące zabawki cieszą się taką popularnością?

Każdy młody rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki. Maluch, który dopiero co pojawił się na świecie, z reguły głównie je i śpi, jednak nie oznacza to, że zawsze ma dobry nastrój. Zdarza się bowiem, że maleństwo wpada w trudny do utulenia płacz, który powoduje duży niepokój u rodzica. Z czego wynika płacz maluchów i dlaczego szumiące zabawki mogą pomóc w jego ukojeniu?

Dźwięki w łonie mamy

Maleństwo przebywające w brzuchu swojej mamy, słyszy pewne dźwięki z zewnątrz – z reguły te charakteryzujące się niską tonacją. Mówiąc najprościej, istnieje spora szansa, że dzidziuś będzie w stanie usłyszeć na przykład dźwięk bębna, jednak to nie jest odgłos, który otacza go zazwyczaj. W końcu przyszłe mamy nie spędzają całych dni słuchając ostrej muzyki, czy odwiedzając koncerty rockowe.

Dźwiękiem, który towarzyszy dziecku niemalże przez cały czas, jest bicie serca mamy, a także delikatne, szumiące odgłosy, jakie wydaje jej organizm: otaczające maleństwo wody płodowe czy poruszająca się we wnętrzu żył mamy krew.

Nowy, obcy świat – jak pomóc dziecku go oswoić?

przytulanki misieMaluszek, który przyszedł na świat, musi zmierzyć się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim poznaje uczucie głodu, które do tej pory było mu obce, gdy wszelkie składniki odżywcze były dostarczane do niego za pośrednictwem pępowiny. Dodatkowo, poza łonem mamy nie jest już tak ciepło i przytulnie.

Otaczające dziecko dźwięki, które dla nas są normalne, takie jak wirująca pralka, szczekający za oknem pies, dźwięki telewizora czy bawiące się za oknem kilkulatki – dla maleństwa są przerażające. Część z nich co prawda była dla niego słyszalna jeszcze w brzuchu mamy, jednak zdecydowana większość – po prostu nie docierała do maluszka. Na szczęście, z pomocą mogą przyjść misie szumisie.

Spokojny, biały lub różowy szum – jak wpływa na dzieci?

Biały bądź różowy szum działają na dzieci uspokajająco z wielu względów. Biały szum jest dość jednostajny, a co za tym idzie – na dłuższą metę może okazać się wyjątkowo denerwujący. Szum różowy jest zdecydowanie mniej równomierny i przeważają w nim niskie tonacje, które są odbierane przez człowieka jakość dość neutralne.

Szum pozwala dziecku wyciszyć się i sprawia, że maluszek czuje się trochę jak w brzuchu u mamy. Nierzadko okazuje się, że to właśnie dzięki misiom szumisiom możliwe jest przetrwanie pierwszych nocy maluszka. Część osób starszej daty sugeruje, że zakup zabawki jest nieopłacalny i można dziecku „zaserwować” dawkę szumu w postaci włączonego odkurzacza lub suszarki. Nie jest to jednak rozwiązanie, które można wykorzystać na przykład w środku nocy (poziom „zadowolenia” sąsiadów zapewne byłby bardzo wysoki!), a także – na dłuższą metę, ze względu na natężenie dźwięku. Mówiąc wprost – sprzęty domowe, które teoretycznie wydają z siebie szum, są po prostu zbyt głośne na to, by długotrwale działać na maluszki uspokajająco. Co zatem sprawdzi się w tym celu?

Miś szumiś, czyli niezawodna pomoc każdego rodzica

Niezawodnym rozwiązaniem są misie szumisie, które szturmem zdobyły rynek kilka lat temu. Zasada ich działania jest niezwykle prosta i sprawia, że noce, a także drzemki za dnia mogą stać się znacznie przyjemniejsze zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Te niepozorne maskotki skrywają w swoim wnętrzu głośnik, z którego wydobywa się przyjemny dla ucha dziecka szum, pozwalający na spokojny sen maluszka. Pierwszy miś szumiś był utrzymany w jasnoszarej kolorystyce z barwnymi wstawkami na „nóżkach”, jednak obecnie oferta misiów jest zdecydowanie szersza. Wśród dostępnych opcji można znaleźć zarówno maskotki unisex, jak i te stworzone specjalnie dla dziewczynek lub z myślą o chłopcach.

Również funkcje misiów-szumisiów uległy znacznemu rozszerzeniu. Jeszcze nie tak dawno, pierwsze modele tej zabawki po prostu szumiały przez określony czas po tym, jak rodzic go uruchomił. Obecnie dostępne są m.in. modele z cry sensorem, dzięki któremu miś szumiś uruchamia się po wykryciu, że dziecko obudziło się i jest niespokojne (płacze, postękuje, sapie). Choć często maluch przebudza się na posiłek i wtedy nawet najlepszy szumiś nie pomoże, zdarza się, że niemowlę po prostu wybudziło się bez uczucia głodu (co wynika m.in. z krótszych cykli snu niemowląt, jednak może być związane również z nagłym hałasem itp.). W takiej sytuacji szybka reakcja szumisia może sprawić, że maleństwo zaśnie ponownie, nim obudzi rodziców. Wiele młodych mam oraz ojców podkreśla, że dzięki misiom szumisiom są zdecydowanie bardziej wyspani, a co za tym idzie – w ciągu dnia mają znacznie więcej energii, którą mogą poświęcić maluszkowi.

Zalety misiów szumisiów

pluszowy miś pod kołdrąMisie szumisie są dostępne w sprzedaży od kilku lat i w tym czasie zdobyły szerokie grono wiernych fanów. Nie ma w tym nic zaskakującego: ilość zalet, jakie niesie za sobą ta zabawka, przy jednoczesnym bezpieczeństwie dla dziecka sprawia, że szumiś znajduje się w niemalże każdym polskim domu, w którym mieszka również niemowlę. Wśród zalet misiów szumisiów można wskazać:

  • Lepszy sen maleństwa (a zatem i rodzica) – delikatny szum sprawia, że najmłodsze niemowlęta oraz noworodki czują się jak w łonie mamy. Dzięki temu śpią zdecydowanie spokojniej, a co za tym idzie – pozwalają na lepszy nocny wypoczynek rodzicom. Niewątpliwą zaletą szumisiów jest to, że można łatwo zabrać je ze sobą dokądkolwiek zechcemy – do wózka, do samochodu czy w odwiedziny do dziadków. Niewielki rozmiar i możliwość montażu niektórych egzemplarzy np. na boku wózka zapewnia dużą wygodę;
  • Wytłumienie dźwięków otoczenia – szumisie pozwolą maluchowi spać spokojnie również w ciągu dnia. Przyjemny, cichy szum wytłumi niektóre z odgłosów codziennego życia – choćby wirowanie pralki czy odgłos rozmowy domowników. Dzięki temu drzemki malucha zapewniają mu zdecydowanie lepszy wypoczynek, a co za tym idzie – większe możliwości jeśli chodzi o rozwój w czasie aktywności;
  • Przytulanka dla starszego maluszka – gdy dziecko podrośnie i przestanie potrzebować szumu do zaśnięcia, miś może dalej pozostać z nim. Większość modeli posiada możliwość wyjęcia szumiącego wkładu, dzięki czemu zabawkę można wyprać, a w przypadku większych dzieci – wyjąć go na stałe;
  • Bezpieczeństwo dla dziecka – szumisie są wykonane z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów, które są szczegółowo kontrolowane. Dzięki temu rodzic ma pewność, że materiał, z którym styczność ma jego maluszek, jest w pełni bezpieczny;
  • Rozbudzanie dziecięcej ciekawości – poszczególne elementy misia szumisia są wykonane z kolorowych materiałów o różnych fakturach. To sprawia, że miś jest doskonałą zabawką dla maluszka, który dopiero poznaje świat.

Jak widać, misie szumisie to w pełni bezpieczna kategoria zabawek, które sprawdzą się zarówno w przypadku najmłodszych niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Jeśli rodzic nie ma pewności, czy zabawka sprawdzi się także u jego pociechy – dobrym pomysłem jest wypróbowanie szumu suszarki (z urządzenia domowego lub wśród odgłosów dostępnych w sieci). Jeżeli maleństwo uspokoi się, słysząc dźwięk szumu – można bezpiecznie założyć, że także miś przypadnie mu do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *