Centrum Zabawek

dziecko wrzucające do pchacza zabawki

Pchacz – zabawka wspierająca naukę chodzenia

Każdy rodzic doskonale wie, że liczba zabawek i różnego rodzaju akcesoriów, które używane są do opieki nad dzieckiem, jest przeogromna. Część z nich to tylko rozrywkowe zabawki, które mają na celu zabawienie dziecka. Inne jednak oprócz samej zabawy przemycają dziecku nieco nauki i edukacyjnych wartości. Jednym z najlepszych przykładów takiej właśnie edukacyjnej zabawki, która ma naprawdę ogromny wpływ na rozwój dziecka, jest pchacz. Czym jest taka zabawka, jakie jest jej przeznaczenie i najważniejsze zalety, a przede wszystkim jak się taką zabawkę powinno wybierać? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o pchaczu dla dziecka.

Czym jest jeździk pchacz?

Każdy doskonale wie, jak wyglądają dziecięce zabawki. Wiele jest jednak takich, o których przeciętny rodzic mógł nawet nie usłyszeć, ponieważ nie są one być może widoczne pośród nowoczesnych zabawek opartych na bajkach. Dobrym tego przykładem jest tzw. pchacz, czyli zabawka ułatwiająca dziecku naukę chodzenia. Czym ona jest?

Pchacz to tak naprawdę dość prosty przyrząd, który składa się ze specjalnej podstawki, do której przymocowane są kółka. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta, ponieważ dziecko starając się utrzymać na własnych nóżkach i ucząc się wstawać, może złapać się za uchwyt takiego pchacza, a dzięki kółkom chodzić przy jego pomocy. Jest to więc nieoceniony element edukacyjny. Jakie są jednak jego konkretne zalety i jakie daje on możliwości w zakresie uczenia dziecka nowych umiejętności i rozwijania swojego ciała?

Jakie są najważniejsze zalety jeździka?

dziewczynka z pchaczemZwykle zabawki, które wręczane są dziecku, używane są tylko i wyłącznie do tego, aby dostarczyć mu rozrywkę i zabawę. Inaczej jest w przypadku pchacza, ponieważ jego najważniejsze zalety związane są nie z zabawą, lecz przede wszystkim z nauką. O czym konkretnie mowa?

Najważniejszą zaletą stosowania takiego pchacza jest fakt, że daje on dziecku możliwość samodzielnego chodzenia i stawiania pierwszych kroków. Co bardzo ważne, taka zabawka buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie w zakresie nauki chodzenia, więc dziecko chętnie próbuje stawiać kolejne kroki, stopniowo oczywiście rezygnując z pchacza.

Co dodatkowo daje taka zabawka? Nie da się ukryć, że rozwija ona w ogromnym stopniu pracę mózgu, lecz również układ kostny i co najważniejsze mięśniowy. Nauka chodzenia z pomocą pchacza powoduje, że dziecko nabywa umiejętność odpowiedniego stabilizowania swojej postawy, do czego przyczynia się wzmacnianie mięśni nóżek oraz kręgosłupa.

Kolejną bardzo ważną zaletą takiego pchacza, jest rozwijanie koordynacji ruchowej u dziecka. Dziecko uczy się swojego ciała, jak pracuje i jak nim poruszać, aby chodzenie było nie tylko skuteczne, ale też i bezpieczne.

Na koniec warto zauważyć, że pomimo ogromnego edukacyjnego charakteru tej zabawki w dalszym ciągu jest ona doskonałą rozrywką dla dziecka, a tym samym daje mu naprawdę wiele radości. Co bardzo ważne, nie tylko w domu, lecz również na zewnątrz, ponieważ pchacza można z powodzeniem używać także na podwórku.

Warto się w tym miejscu jeszcze zastanowić nad tym, czy taka zabawka ma jakieś wady? Czy są niedociągnięcia, o których warto pamiętać? Jak się okazuje, właściwie jedyną wadą takiej zabawki jest fakt, że jest ona dość droga. Liczyć się trzeba często nawet z kilkuset złotowym wydatkiem.

Jak wybrać pchacz dla dziecka?

dziecko bawiące się obok pchaczaJak zatem widać, pchacz dla dziecka to naprawdę rewelacyjny przedmiot. Nie tylko daje on naprawdę ogromną radość i dużo zabawy, lecz przede wszystkim w bardzo pozytywny sposób wpływa na rozwój dziecka. Zasadne jest jednak w tym miejscu pytanie, w jaki sposób powinno się taką zabawkę kupować. Czym się trzeba kierować, jeśli chce się kupić możliwie jak najlepszy model?

Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, gdy kupuje się pchacz dla dziecka to odpowiednie dobranie go do wieku malucha. Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, że pchacz można dziecku kupić dopiero wtedy, gdy wykazuje on pierwsze próby wstawania i chodzenia. Co więcej, musi on być dopasowany do wieku malucha, ponieważ im dziecko starsze, tym nieco większy pchacz powinno się kupować. W tym wypadku warto jeszcze pamiętać o tym, aby kupowany pchacz wyposażony był w regulację wysokości, co pozwoli korzystać z jednego modelu na cały okres dorastania malucha.

Oczywiście kolejną bardzo ważną sprawą jest w przypadku kupowania takiej zabawki jej jakość. Nie poleca się wybierania tanich, plastikowych modeli, ponieważ nie są one zbyt trwale, a tym samym bezpieczne. Nie chce się bowiem doprowadzić do sytuacji, gdy pchacz się połamie, czy też przewróci, a wraz z nim dziecko. Dlatego też poleca się np. pchacz drewniany, który jest mocny, trwały, a przede wszystkim bardzo stabilny, więc nie ma ryzyka wypadku.

Kolejną bardzo ważną sprawą podczas wybierania takiej zabawki, są różnego rodzaju atesty i oznaczenia bezpieczeństwa. Wiele jest na rynku takich modeli, które nie zostały w żaden sposób przebadane, a przez to mogą stanowić dla dziecka zagrożenie. Dlatego też warto przed zakupem przyjrzeć się temu, czy dany model posiada odpowiednie certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa, które poświadczą to, że można w pełni bezpiecznie powierzyć dziecku taką zabawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *