Centrum Zabawek

kolorowe pionki do gry planszowej

Jak wybierać gry, aby cała rodzina bawiła się świetnie?

Wielu rodziców przyzwyczajonych jest do tego, że jeśli chodzi o gry dla dzieci, to mowa jest przede wszystkim o pozycjach komputerowych, w które dzieci grają samodzielnie. Jak się jednak okazuje, ostatnimi laty prawdziwy boom przeżywają gry planszowe, które uwielbiane są przez coraz większą grupę maluchów. Warto więc zainwestować w pozycje, w które może pograć całą rodziną. Dlaczego warto cieszyć się taką wspólną zabawą, a także jak się powinno wybierać tego rodzaju gry?

Dlaczego warto grać z dziećmi w gry planszowe?

dzieci grające w gręZanim przejdzie się do tego, jak wybierać gry planszowe dla całej rodziny, najpierw warto się przyjrzeć temu, co konkretnie się dzięki nim zyskuje, a także jak granie w takie gry wpływa na dziecko. Innymi słowy, dlaczego warto grać rodzinnie w planszówki?

Oczywiście najważniejszą zaletą płynącą z takiej formy rozrywki, jest zacieśnianie więzi rodzinnych. Wspólna zabawa i spędzanie wolnego czasu na rozrywce pozwala przybliżyć się do siebie i zwyczajnie lepiej się poznać. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mało wie o swoich dzieciach.

Nie da się ukryć tego, że gry planszowe to także niezwykłe możliwości rozwoju dla dziecka. Na co konkretnie wpływają takie gry, a także jak oddziałują one na dzieci?

Bez wątpienia gry planszowe buduje w dziecku silne poczucie estetyki. Gry tego typu zawsze są bardzo ładnie wykonane, gustownie wykończone i charakteryzują się najwyższą jakością. Warto, żeby dziecko obcowało z takimi produkatami, aby miało wyrobiony dzięki nim gust.

Oczywiście to nie wszystko, jeśli chodzi o wpływ gier planszowych na dzieci. Oprócz tego w bardzo silny i zauważalny sposób wspomagają kształtowanie się spostrzegawczości, strategicznego myślenia, czy też zręczności. Na rynku bez trudu można bowiem znaleźć gry zręcznościowe dla dzieci, które wpływać będą na ich manualną sprawność. Co więcej, stosując np. gry karciane dla dzieci, maluchy mogą uczyć się obserwacji i analizowania swoich przeciwników. Nie da się także ukryć tego, że gry planszowe to ogromna dawka edukacji, a także rozwijania u maluchów wyobraźni.

Najpopularniejsze rodzaj gier planszowych dla dzieci

Jak zatem widać, lista zalet, które płyną ze stosowania planszówek, jest naprawdę olbrzymia. Warto jednak teraz dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze gatunki gier, żeby można było poprawnie je wybrać i dopasować do gustu rodziny.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej polecane gry dla najmłodszych, to te o charakterze edukacyjnym. Sama rozgrywka jest tu tłem dla bardziej wzniosłego celu, jakim jest przekazanie maluchowi pewnej wiedzy.

Innego typu gatunkiem, który przeznaczony jest już dla nieco starszego odbiorcy, są gry przygodowe. Jest to ulubiona pozycja wśród wielu dzieci, ponieważ gry te dostarczają zdecydowanie największą rozrywkę i są źródłem ogromnej zabawy.

Innego typu bardzo ciekawą pozycją, która polecana jest przede wszystkim do grania rodzinnego, są gry kooperacyjne. Założeniem tej zabawy jest współpracowanie ze sobą poszczególnych uczestników, ponieważ bez tego nie da się danej gry ukończyć. Jest to doskonała propozycja dla rodzin, ponieważ oznacza świetną wspólną zabawę.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o grach opartych na spostrzegawczości i zręczności, które bazują na refleksie oraz na umiejętności szybkiego zareagowania na daną sytuację.

Czym się kierować wybierając gry planszowe dla dzieci?

kostka i pionki do gryJak zatem widać, lista gatunków gier planszowych, które można wybrać do wspólnego rodzinnego grania, jest naprawdę olbrzymia. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców ma poważne problemy z tym, aby dokonać jakiegoś wyboru, aby wspólnie z dzieckiem grać w planszówki. Czym zatem warto się kierować w pierwszej kolejności?

Podczas wybierania gry planszowej do grania rodzinnego, przede wszystkim trzeba określić to, w jakim wieku są dzieci, które będą w grze uczestniczyły. W zależności bowiem od tego ile lat będzie miał maluch, gry mogą różnic się stopniem skomplikowania i ogólnie rzecz biorąc trudnością.

Kolejną kwestią jest także to, ile osób będzie w daną gra grało. Część gier zaprojektowana jest tak, że do czerpania radości z nich potrzebne są 4, a często nawet 6 osób. Warto więc oszacować, ile osób będzie w daną grę grało, aby odpowiednio do tej liczby dopasować konkretny tytuł.

Oczywiście na sam koniec trzeba zwrócić uwagę na to, jaki gatunek gier pociechy lubią, a wreszcie jakie mają zainteresowania, ponieważ w obrębie jednego gatunku można mieć do czynienia z naprawdę różnymi pozycjami.

Przykładowe propozycje gier planszowych dla całej rodziny

Jak zatem widać, choć wybieranie gier wydaje się naprawdę trudne, to jednak warto poświęcić temu uwagę, ponieważ korzyści, które dziecko i cała rodzina z tego wyniesie, mogą być naprawdę bezcenne. Jakie są jednak przykładowe propozycje, jeśli chodzi o gry? Co można polecić z dostępnej na rynku oferty?

Z całą pewnością jedną z ciekawych propozycji jest gra o nazwie Dixit, która świetnie wpływa na wyobraźnię i kreatywne myślenie dziecka. Oprócz niej polecić można także Dobble, które świetnie ćwiczy refleks i zręczność, a także grę Gorący Ziemniak, która skłania do logicznego myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *