Centrum Zabawek

Przytulanka dla niemowlaka

Jaką wybrać pierwszą przytulankę dla dziecka?

W pierwszych miesiącach życia istotne jest zapewnienie dziecku komfortu i bezpieczeństwa. Wciąż zmieniające się potrzeby maluszka często wiążą się z niemałymi emocjami, w których zaspokojeniu pomóc może odpowiednia przytulanka. Od wieków to właśnie ten typ zabawki wspiera dzieci w ich rozwoju i stymuluje bodźce oraz przyczynia się do nauki wielu nowych umiejętności. Warto wiedzieć, kiedy podarować maluchowi jego pierwszego pluszowego misia oraz jakie cechy powinny być spełnione, by pociecha mogła bez problemu z tego produktu korzystać. 

Pierwsza przytulanka dla dziecka – kiedy ją kupić?

Miś dla niemowlaka

Według badań dzieci najbardziej potrzebują swojej pierwszej i ulubionej maskotki około szóstego miesiąca życia. Szczególnie jest ona istotna, gdy maluch ma problemy z zasypianiem lub trudno mu pogodzić się z brakiem rodzica w pobliżu. Przytulanka dla niemowlaka może stanowić doskonałe wsparcie i wspomóc przy niespokojnych nocach. Zabawka ta sprawdzi się już w pierwszych miesiącach życia, gdyż wtedy najczęściej maluchy doskonalą swoje umiejętności koordynacji oraz uczą się nowych możliwości. Pluszowa maskotka może być przez nie chwytana, dzięki czemu rozwijają one sprawność swoich paluszków. Produkt ten może być również świetnym wsparciem w nauce samodzielności, a także idealnym przyjacielem do przytulenia.

Dlaczego warto kupić dziecku przytulankę?

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto przyzwyczajać dziecko do pluszowej zabawki. Okazuje się, że jej zakup może pomóc maluchowi odpowiednio się rozwinąć, a także zagwarantować mu komfort emocjonalny. Główną zaletą posiadania pluszowego przyjaciela jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Ponadto pomaga on w uspokojeniu i wyciszeniu maluszka, nawet w trudniejszych chwilach. Często dlatego u lekarza czy w przedszkolu, dzieci nie rozstają się ze swoim pluszakiem. Podczas chwytania zabawki, maluch rozwija swoją koordynację ruchową. Pociechy mogą również wzbogacić swoje umiejętności społeczne, gdyż nierzadko nawiązują one interakcje z daną maskotką, a w późniejszym czasie wykorzystują ją także do zabawy przy odgrywaniu ról czy opiece. Poprzez przyjazne kształty i formy produkty te łagodzą strach oraz często także traumy.

Jaki model wybrać?

Miś dla niemowlaka

Przy wyborze przytulanki warto mieć na uwadze wiek oraz potrzeby dziecka. Dla mniejszych pociech sprawdzą się sensoryczne, szeleszczące lub kontrastowe modele, które nie posiadają łatwo odczepiających się, małych elementów. Mogą one przybierać różne formy, dlatego warto zapoznać się z konkretnymi ich rodzajami dostępnymi na rynku. To właśnie w pierwszych miesiącach życia pluszowa zabawka ma pobudzać zmysły, stymulować bodźce dziecka i uczyć je odróżniać barwy oraz faktury. Dla nieco starszych pociech sprawdzić mogą się modele interaktywne, wydające dźwięki czy wymagające interakcji. Przytulanka stanowi bardzo ważny element w życiu pociechy oraz odgrywa niemałą rolę w jego rozwoju. Dlatego istotne jest odpowiednie dobranie produktu zapewniającego dziecku bezpieczny rozwój w towarzystwie pluszowego przyjaciela.

Przytulanka z kocykiem

Warte uwagi są przytulanki, które posiadają w sobie zarówno maskotkę, jak i niewielki mięciutki kocyk. Szczególnie przydatne są dla najmłodszych, a niewielkie rozmiary umożliwiają zabranie ich praktycznie wszędzie. Są delikatne oraz bezpieczne i wspomagają rozwój sensoryczny dziecka. Spełniają rolę nie tylko pluszowej zabawki, ale i także przyjemnej w dotyku ściereczki do otarcia buzi lub okrycia. Główka maskotki przyjmuje zazwyczaj postać sympatycznego zwierzątka, które wywołuje u malucha pozytywne odczucia. Istotne, by przy jej doborze zwrócić uwagę na materiał i wykończenie, tak, by przytulanka nie podrażniła wrażliwej skóry pociechy.

Maskotki i pluszaki

Pierwsi przyjaciele maluszka mogą przybierać rozmaite formy. Najpopularniejszą z nich stanowi miś dla niemowlaka, który budzi przyjemne skojarzenia i idealnie nadaje się do przytulania. Ten rodzaj maskotki sprawdzi się u każdego maluszka, który uczy się samodzielnie zasypiać i potrzebuje do tego odpowiedniego wsparcia. Popularne stają się także miękkie, własnoręcznie szyte króliczki oraz zwierzątka z doczepianymi metkami lub materiałami, które mają stymulować zmysły dziecka i zachęcić go do poznawania nowych elementów. W późniejszym czasie mogą stanowić idealny element zabawy.

Interaktywne produkty

Coraz chętniej kupowane są także interaktywne warianty, takie jak szumiące maskotki czy zabawki z pozytywką. Poprzez wydawany przez siebie dźwięk mogą pomóc w uspokojeniu dziecka i ułatwić mu spokojny sen. Najczęściej imitują one szumy przypominające maluchowi te, które słyszał będąc jeszcze w brzuchu mamy. Występują w postaci miękkich przytulanek zapewniających maluchowi towarzystwo w każdym miejscu. Na rynku znaleźć można także specjalne modele z pozytywką, które odgrywają ciche i delikatne melodie. One również mogą przybierać formę zwierzątka do przytulania, jednak warto dobierać produkty, które nie wydają zbyt głośnych dźwięków i będą odpowiednim dodatkiem do pokoju dziecka.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by przytulanka była bezpiecznym i praktycznym elementem w życiu dziecka. Przede wszystkim należy skupić się na jakości oraz materiale jej wykonania. Najlepiej sprawdzą się przyjemne i miękkie w dotyku tkaniny, które nie będą negatywnie oddziaływać na wrażliwą skórę maluszka. Dobrze, jeśli również wypełnienie będzie zawierało bezpieczne i wytrzymałe materiały, takie jak bawełna czy włóczka akrylowa. Równie ważny jest kształt oraz rozmiar zabawki. Najlepiej dobierać niewielkie, praktyczne i mobilne przytulanki dla niemowląt, które  będzie można zabrać wszędzie. Nie powinny one posiadać żadnych twardych i małych elementów, które mogą odpaść lub odczepić się od zabawki. Dobrze jest również sprawdzić, czy daną maskotkę będzie można wyprać. Tego typu produkty trzeba regularnie czyścić, szczególnie gdy dziecko podatne jest na alergie i ma wrażliwą skórę. Warto dobierać bezpieczne, miękkie i łatwe w utrzymaniu przytulanki, które pokocha nasze dziecko.

W pierwszą przytulankę dla dziecka warto zaopatrzyć się najlepiej w początkowych miesiącach jego życia. Odpowiednio dobrane maskotki mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój maluszka i zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo. Dzięki pluszowym zabawkom pociecha może doskonalić także umiejętności społeczne oraz pracować nad swoją koordynacją ruchową. Przed zakupem warto zastanowić się nad potrzebami dziecka i wybrać produkt spośród rozmaitych dostępnych na rynku. Pierwszy przyjaciel w postaci przytulanki będzie niemałym wsparciem zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *