Centrum Zabawek

dziecko bawiące się klockami

Klocki – prosta zabawka kochana przez wszystkie maluchy

Idealnej zabawki dla dziecka nie trzeba długo szukać, warto postawić na klasykę w postaci klocków. Towarzyszą one dzieciom od lat, będąc źródłem wspaniałej zabawy. Obecnie można liczyć na ogromny wachlarz wyboru, dostępne są nie tylko klocki drewniane czy plastikowe, ale też konstrukcyjne, czy nawet klocki magnetyczne i wiele więcej. Nie ma przecież przystępniejszego sposobu na naukę niż poprzez zabawę, a klocki są ponadczasowe i nigdy się nie nudzą. Ćwiczą one zdolności manualne, koordynację wzrokową i koncentrację oraz rozwijają kreatywność, wyobraźnię. Można bawić się nimi samodzielnie lub wspólnie budować różne konstrukcje z bliskimi lub innymi dziećmi.

Dlaczego warto sprezentować dziecku klocki?

Niepozorna zabawa klockami ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój sfery psychofizycznej dziecka, dlatego wręcz grzechem byłoby niesprezentowanie ich swojemu dziecku. Mogłoby się wydawać, że takie dopasowywanie elementów, tworzenie z klocków różnych budowli i konstrukcji, jest po prostu jedną z wielu zabaw. Zabawa klockami sprawia mnóstwo radości i przeciwdziała nudzie, można też mówić o rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Poprawia się pamięć, wzmaga koncentracja, usprawnia się percepcja i zwiększa spostrzegawczość. Jeśli rodzic szukają zabawki, która będzie rozwijać wyobraźnię przestrzenną dziecka, to klocki sprawdzą się idealnie, to samo dotyczy umiejętności planowania i konstruowania. Oczywiście nie należy oczekiwać, że dziecko zapragnie zostać od razu architektem, ale układanie klocków wesprze jego rozwój pod wieloma względami.

klocki drewnianeDopasowywanie elementów i tworzenie z nich większych obiektów wymaga logicznego myślenia podczas tworzenia nowych rozwiązań. Wszystko to wymaga skupienia i pełnego zaangażowania, jeśli dziecko chce uzyskać pożądany efekt, który zilustrował się w jego głowie. Jest to też okazja do przetestowania zależności przyczynowo-skutkowych. Dziecko ćwiczy i rozwija zdolności manualne, łatwiej jest mu zrozumieć otaczający go świat. Zabawa klockami silnie pobudza wyobraźnię, zdecydowanie bardziej niż szereg innych wymyślnych zabawek. Stymulacja młodego umysłu jest niezwykle ważna, bo to właśnie w okresie dzieciństwa mózg jest najbardziej elastyczny i najlepiej przyswaja nowe informacje. Nie ma z tym problemu, gdy następuje to poprzez zabawę. Klocki to uniwersalna zabawka dla każdego dziecka – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek i to w różnym przedziale wiekowym.

Klocki niejedno mają imię, jakie są dostępne rodzaje?

Mnogość rodzajów klocków sprawia, że aż trudno zdecydować się na konkretny rodzaj. Jako że ich zakup nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, warto przetestować różne klocki, zaczynając od drewnianych. Sprawdzą się one już w przypadku dwulatków, są niezwykle bezpieczne, naturalne, ekologiczne, trwałe. Niepozorne klocki z drewna mogą stać się źródłem wspaniałej zabawy, bo to właśnie ich prostota najbardziej pobudza wyobraźnię dziecka. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach. Świetnie nadają się do nauki rozpoznawania brył i figur geometrycznych. Dostępne są nawet klocki drewniane magnetyczne, które jeszcze bardziej ułatwiają tworzenie wielorakich budowli, bardziej skomplikowanych konstrukcji. Klocki się przyciągają, przez co błyskawicznie ze sobą łączą, co samo w sobie budzi ogromne zainteresowanie w dziecku. Zawsze można wykorzystać je do przekazaniu dziecku wiedzy dotyczącej praw fizyki, opowiedzieć o magnetyzmie. Jak widać, klocki mogą bawić i uczyć na każdym kroku.

klocki drewnianeKolejną propozycją są klocki jeżyki, które przypominają swoim kształtem figury przestrzenne z wypustkami. Zapewniają one niemalże nieograniczone możliwości łączenia i tworzenia unikalnych konstrukcji. Jako że tego typu klocki są większych rozmiarów, można je śmiało podarować małym dzieciom. Ich kształty i kolory przykują uwagę i zachęcają do zabawy. Pozostając jeszcze przy temacie nietypowych klocków, warto wymienić modele z rzepami w postaci niewielkich pomponów połączonych rzepami. Dzieci lubią bawić się miękkimi i przyjemnymi w dotyku przedmiotami, a takie właśnie są klocki rzepy. Świetnie nadają się między innymi do stworzenia zwierzęcia. Sporą popularnością cieszą się też klocki wafelki, które są wykonane z gumowego materiału. Sprawia to, że są bardzo elastyczne, lekkie, łatwe w użyciu, miękkie. Nadają się już dla dwulatków. Łączy się je ze sobą poprzez ściskanie elementów. Tego typu klocki mogą mieć formę wafelków lub kratek.

Z innowacyjnych rozwiązań można polecić klocki clics, które należy kupić nieco starszym dzieciom. Będą zachwycone możliwością budowania figur przestrzennych 2D/3D. Kupuje się je najczęściej w zestawach, w których znajdują się różne dodatkowe elementy typu szyby, dzięki czemu można zbudować przy ich pomocy bardzo ciekawe i realistyczne obiekty. Figury przestrzenne można też stworzyć za pomocą klocków gwiazdek. Każdy element przypomina kształtem gwiazdę z ramionami zakończonymi kulkami. Na uwagę zasługują również klocki konstrukcyjne, które dają ogromne możliwości. Za ich pomocą dziecko może nawet zbudować jakiś nieskomplikowany mechanizm, co z pewnością sprawi mu ogromną radość. Jako że tego typu klocki są już trudniejsze w obsłudze, należy kupować je starszym dzieciom, które mają już lepiej rozwinięte zdolności motoryczne. Klocki konstrukcyjne wymagają też więcej cierpliwości, a małym dzieciom trudno jest się skupić na jednej rzeczy przez dłuższy czas.

Dla najmłodszych dzieci rewelacyjne będą klocki piankowe, które nie mają żadnych ostrych ani twardych elementów. Są niezwykle bezpieczne, miękkie, delikatne w dotyku. Tego rodzaj zabawka sprawdzi się praktycznie już w przypadku niemowlaków. Starsze dzieci będą natomiast zachwycone kultowymi klockami LEGO. Do wyboru jest tak wiele zestawów, że aż trudno poprzestać tylko na jednym. Można liczyć na mnogość kolorów, kształtów i rozmiarów, szereg dodatkowych akcesoriów. Jest też specjalna seria Lego Duplo dla małych dzieci, które skończyły roczek. Są to duże i kolorowe klocki mające różne kształty. Do opakowania jest zawsze dołączona instrukcja, jak stworzyć poszczególne propozycje modeli konstrukcji i to krok po kroku. Z klocków LEGO można stworzyć polityczni wszystko, regularnie pojawiają się też różne zestawy tematyczne, które zapewniają kolejne godziny świetnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *