Centrum Zabawek

stojący jezdzik dla dziecka

Urozmaicenie zabawy za pomocą jeździka

Świat dziecięcych zabawek jest niezwykle rozległy i bardzo bogaty. Znaleźć w nim można nie tylko zwykłe zabawki rozrywkowe, które mają na celu zabawienie dziecka, lecz również i takie, które będą w stanie przyspieszyć i poprawić jego rozwój. Mowa w tym miejscu o zabawkach edukacyjnych, które używane powinny być przez maluchy już od najmłodszych ich lat. Dobrym przykładem takiego polecanego przez wielu rodziców dodatku jest jeździk pchacz. Czym jest taka zabawka, jakie są jej zalety, a przede wszystkim jak się ją powinno wybierać, aby była nie tylko skuteczna, lecz przede wszystkim bezpieczna?

Czym jest jeździk dla dziecka?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych kwestii, czyli charakterystyki takiej zabawki, najpierw trzeba się zastanowić nad tym, czym tak w ogóle jest taki jeździk i do czego on może dziecku służyć.

Jeździk to zabawka, której najważniejszą częścią są kółka. Ich zadaniem jest ułatwienie i przyśpieszenie dziecku nauki chodzenia. Polega to na tym, że dziecko wstając na własne nóżki, opiera się rączkami na takim jeździku i dzięki temu stabilnie może stawiać kolejne kroki, ucząc się stabilności w poruszaniu. Oczywiście bardzo pomocne w tym wypadku jest często stosowane dodatkowe wyposażenie jeździków, czyli różnego rodzaju uchwyty na rączki.

Od kiedy warto stosować jeździk dla dziecka?

Bardzo zasadnym pytaniem stawianym przez wielu rodziców jest to dotyczące odpowiedniego wieku, w którym można stosować takie jeździki. Czy jest jakiś wiek dziecka, od którego powinno się zacząć ich używać?

jeździk dla dzieckaJak się okazuje, nie ma w tym wypadku jednego, precyzyjnie określonego terminu, w którym dziecko może lub też powinno zacząć korzystać z takiej zabawki. Kluczowym momentem jest ten, gdy malec zaczyna próbować stawiać samodzielnie kroki. Często dzieje się tak nawet w 12 miesiącu życia. Oczywiście wiedzieć trzeba, że dziecko bardzo szybko rośnie, więc z tego powodu dobrym pomysłem jest kupienie jeździka typu pchacz, którego dziecko może używać na początkowym etapie rozwoju, czyli pchać go i stabilnie się go trzymać, jak i również może na nim usiąść i odpychać się nogami.

Czy jeździki są bezpieczne?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy takie dodatki są na pewno bezpieczne. W końcu mowa tu o naprawdę małym dziecku, a także mechanicznej zabawce. Połączenie to budzi zasadny niepokój.

Jak się okazuje, obawy te mogą się od razu rozwiać, ponieważ jeździki to jedne z najbezpieczniejszych zabawek dla dziecka. Z racji tego, jak są wykonane, a także jak wysokiej jakości jest ich konstrukcja, korzystanie z jeździka jest całkowicie bezpieczne i nic zupełnie dziecku nie zagraża.

Jakie są zalety i wady jeździków?

Zanim podejmie się decyzję dotyczącą kupienia jeździka dla dziecka, warto się najpierw jeszcze dowiedzieć o tym, jakie konkretnie ma on zalety i jakie korzyści płyną z jego używania przez malucha, lecz również o tym, jakie ma on wady. Czy jakieś w ogóle są i jaki mają wpływ na rozwój i zabawę dziecka?

Jeśli chodzi o zalety, to bez wątpienia na samym początku wymienić tu trzeba znaczną poprawę rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach. Dzięki temu, że taka zabawka staje się podporą przy stawianiu przez niego pierwszych kroków, uczy ona stabilności oraz odpowiedniej motoryki. Nie da się zaprzeczyć temu, że jeździki to także doskonałe wspomaganie aktywności dziecka, czyli np. działania mięśni nóg. Oprócz tego jeździk przyczynia się do rozwoju koordynacji ruchowej, uczy utrzymywać równowagę, a co najważniejsze może być używany zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Czy takie dodatki mają jakieś wady? Czy są niedociągnięcia, na które w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę? Jak się okazuje, kilka może się znaleźć. Z pewnością wymienić trzeba fakt, że taka zabawka jest dość dużych gabarytów, więc zajmuje sporo miejsca w domu. Co więcej, jest ona dość droga i trzeba się nastawiać nawet na kilkuset złotowy rachunek.

Jak wybrać dobry jeździk dla dzieci?

Jak zatem widać, po powyższym opisie jeździk to zabawka, która przynosi naprawdę olbrzymie korzyści dla rodziców i rozwoju ich dziecka. Co więcej, nie jest to coś, co powinno sprawiać duże problemy podczas wybierania. Jak się jednak okazuje, często dla wielu rodziców jest to naprawdę spory kłopot. Jak więc powinno się wybierać taki dodatek i na co w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę?

samochodzik jeździkJeśli udamy się do sklepu w celu nabycia takiego jeździka, możemy poczuć się nawet oszołomieni ilością możliwych opcji i rozwiązań. Jeździki są kolorowe, krzykliwe i często bardzo głośne, ponieważ wyposażone są w różnego rodzaju sygnały dźwiękowe. Nie można jednak temu ulec i kupić modelu najładniejszego, ponieważ kluczową sprawą jest w przypadku jego wybierania kwestia bezpieczeństwa. Oczywiście wizualnie mało kto jest w stanie dokonać odpowiedniej oceny, więc w tym wypadku trzeba się posiłkować różnego rodzaju licencjami czy też certyfikatami dotyczącymi bezpieczeństwa. Im takich potwierdzeń będzie więcej, tym mocniej można dany model polecić.

Innego typu ważną cechą dobrego jeździka jest jego waga. Nie może to być sprzęt zbyt ciężki, ponieważ będzie on stwarzał maluchowi zbyt wiele problemów podczas poruszania się na nim. Z drugiej strony nie może być też za lekki, ponieważ nie będzie wtedy dawał odpowiedniej stabilności i bezpieczeństwa poruszania się.

Jeśli mowa o stabilności, to jest to kolejna cecha, która jest kluczowa podczas wybierania takiej zabawki. W tym celu warto sprawdzić, jak przylegają do podłoża kółka jeździka, a także jak na ich położenie wpływa przechylanie całej konstrukcji.

Nie można również nie zwrócić uwagi na to, czy i jakie dodatkowe elementy wyposażenia będzie miał jeździk. Wiedzieć w końcu trzeba o tym, że jest to zabawka stymulująca rozwój dziecka, która powinna być wyposażona w różnego rodzaju przełączniki, przyciski, pokrętła czy też dźwignie.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wizualnej strony takiego jeździka. Szczególnie poleca się zwrócenie uwagi na różnego rodzaju samochodziki, które z pewnością przypadną do gustu każdemu maluchowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *