Centrum Zabawek

niski regał na zabawki

Meble do pokoju dziecięcego — lepsza organizacja przestrzeni

Pokój dziecięcy to pomieszczenie wielofunkcyjne, dlatego jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. W końcu w nim dziecko śpi, uczy się i bawi. Niełatwo stworzyć z niego przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale także bezpieczną i urokliwą jednocześnie. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które ułatwiają to zadanie. Warto mianowicie zacząć od wydzielenia stref. Kącik do nauki wyróżnić można biurkiem odpowiednio ustawionym do światła słonecznego. Im go więcej, tym lepiej, jednak ważna jest strona, z jakiej ono pada. Przestrzeń na odpoczynek dobrze jest natomiast zorganizować wokół wygodnego łóżka zlokalizowanego pod oknem lub naprzeciwko drzwi wejściowych. Miejsce do zabawy z kolei najlepiej uporządkować przy pomocy różnego rodzaju mebli. Ład zapewni m.in. regał na zabawki z pojemnikami oraz inne elementy wyposażenia o minimalistycznej formie i odpowiedniej wysokości. 

W wystroju pokoju dziecięcego chodzi przede wszystkim o uniknięcie wrażenia chaosu oraz zapewnienie maluchowi swobodnego dostępu do jego ulubionych przedmiotów. Kluczowe jest zastosowanie prostych elementów wyposażenia ułatwiających porządkowanie i korzystanie z dziecięcej przestrzeni. Oczywiście, nie sposób zapomnieć przy tym o kolorystyce tego wnętrza. Możliwość jest wiele. Z powodzeniem można zdecydować się na żywe kolory i dodatki, choć warto też postawić na bardziej neutralne rozwiązania, które łatwo z czasem zmienić. Najważniejsze jest jednak to, aby stworzyć harmonijną i przyjazną dziecku przestrzeń. Pomocny w osiągnięciu tego celu jest nie tylko podział pokoju na strefy, ale także zastosowanie praktycznych oraz estetycznych dodatków. Jakie są najbardziej popularne?

Urocze i funkcjonalne wyposażenie pokoju dziecięcego

niski regał na zabawki

Nie ulega wątpliwości, że pokój dziecka powinien być dostosowany do jego wieku, a co za tym idzie, preferencji i potrzeb. Świat maluchów składa się głównie z różnego rodzaju zabawek, które nierzadko trudno pomieścić. Co więcej, są to istoty niezwykle ruchliwe poznające zwykle swoje otoczenie poprzez dotyk. Warto zatem stworzyć im przestrzeń nie tylko bezpieczną, ale i uporządkowaną. Dobrze jest bowiem zapewnić im jak najwięcej miejsca do zabawy. Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do wykonania. Wystarczy tylko zastosować praktyczne, a zarazem kompaktowe, rozwiązania. Ubrania najlepiej przechowywać w dużej szafie zabudowanej o wewnętrznej konstrukcji umożliwiającej wykorzystanie pudełek.

Ulubione przedmioty dziecka z powodzeniem pomieści niski regał na zabawki. Warto wybierać ten wyposażony w kolorowe pojemniki. Umożliwi on bowiem uporządkowanie rzeczy według przyjętych kryteriów tematycznych. Dodatkowo znacząco uprości sprzątanie nawet dużej liczby przedmiotów. Jako element zabawy,  pomoże również dziecku w nauce organizacji przestrzeni wokół siebie. Chcąc wesprzeć natomiast rozwój jego kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, można zdecydować się także na wysokiej jakości meble o nietypowym kształcie, jak np. te przypominające domek lub zwierzaka. Dobrze jest wziąć pod uwagę modele z dużą liczbą półek i przegródek, dzięki którym maluch będzie mógł sam swobodnie dysponować swoją przestrzenią. Co jeszcze jest ważne w urządzaniu pokoju dziecięcego?

Kolory, materiały i dodatki, które polubi dziecko

niski regał na zabawki

W urządzaniu pokoju dziecięcego najważniejsze jest z jednej strony maksymalne wykorzystanie przestrzeni, z drugiej zaś zapewnienie maluchowi wystarczającej ilości wolnego miejsca do zabawy. Istotne jest także stworzenie mu bezpiecznego pokoju, w którym może się rozwijać czy odpoczywać. Należy więc nie tylko wyposażyć go w pojemne szafy, komody oraz półki na zabawki z organizerami i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Warto również zdecydować się chociażby na rozkładane pufy czy stoliczki z dodatkowymi szufladami, przy których maluch będzie mógł tworzyć swoje pierwsze prace plastyczne lub ćwiczyć umiejętności integracji sensorycznej.

W aranżacji pokoju dziecka należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Podstawą jest jedno główne i jedno dodatkowe w postaci lampki nocnej, najlepiej o ciepłej barwie. Równie ważne są dodatki, które sprawią, że przestrzeń stanie się przytulna oraz przyjazna dla malucha. Zbyt intensywne kolory ścian mogą ją nieco przytłoczyć. Spójną całość stworzą więc jasne odcienie, bieli, beżu lub szarości, do których z powodzeniem można dodać mocniejsze akcenty w postaci naklejek na ścianę nawiązujących do dziecięcego świata bajek. Nie sposób zapomnieć w tym wszystkim o podłodze. To właśnie na niej maluch spędza początkowo najwięcej czasu, dlatego dobrze jest położyć na niej miękką wykładzinę lub włochaty dywan.

Pokój malucha to miejsce, w którym on śpi, uczy się i bawi. Powinien być więc nie tylko przestronny, ale i czysty. Utrzymanie w nim porządku to kwestia właściwej organizacji przestrzeni. Ważne jest nie tylko wydzielenie stref rozwoju, zabawy oraz odpoczynku. Oprócz odpowiedniego ustawienia mebli, istotny jest również ich rodzaj oraz jakość wykonania. Bezpieczeństwo zagwarantują dziecku m.in. zaokrąglone krawędzie czy solidne mocowania. Duże znaczenie ma też sama wysokość regałów oraz rodzaj dołączonych do nich elementów. Najlepiej, aby meble umożliwiały maluchowi swobodne sięganie po ulubione przedmioty bez ryzyka zranień lub upadków. Nawet najprostsze rozwiązania mogą uczynić tą przestrzeń ciekawą i zorganizowaną według jego preferencji i potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *