Centrum Zabawek

Na co zwrócić uwagę, wybierając maskotkę dla dziecka?

Mimo że półka ugina się od maskotek podarowanych przez wszystkie babcie i ciocie, to i tak maluchy zawsze upatrzą sobie jedną ulubioną, z którą nie będą chciały się rozstawać ani na krok. Taki pluszak musi posiadać kilka podstawowych cech i spełniać szereg wymogów, by móc uzyskać miano tej jedynej w oczach rodzica i co ważniejsze – dziecka. Poza zabawowymi aspektami sprawdza się również jako zastępstwo opiekuna, gdy nie ma go w pobliżu. Czym się kierować i jaką maskotkę wybrać? Klasycznego pluszowego misia, puchatego króliczka czy uśmiechniętą truskawkę? Ile brzdąców, tyle upodobań – w poszukiwaniu tej jedynej przytulanki z pewnością pomoże przede wszystkim cierpliwość.

Pierwszy pluszak, niepierwsze trudne wybory

maskotki dla dziecka

Wydawałoby się, że wybór maskotki to naprawdę łatwa sprawa – wystarczy pójść do sklepu i wybrać któryś z dostępnych modeli. Jednak nie zawsze odbywa się to bez przeszkód. Od tej jednej decyzji wiele zależy – liczy się nie tylko zadowolenie dziecka, ale także jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w produkcji pluszowej zabawki. Wyższy stopień naturalności obniża ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych przy kontakcie z wrażliwą skórą malucha. Obecnie przykłada się większą wagę również do atestów i certyfikatów. Potwierdzają one unijne wymogi, które dotyczą zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Coraz popularniejsze są zabawki ekologiczne wykonywane z organicznych materiałów o przyjaznych dla malucha kształtach i kolorach.

Pluszak idealny – jakie powinien mieć cechy?

Dla rodziców ważne jest utrzymanie malucha i jego otoczenia w czystości. Pluszaki powinny być odpowiednie do prania w pralce, co znacznie ułatwi utrzymanie ich w czystości. Pod tym kątem warto sprawdzić, czy wypełnienie zabawki jest szybkoschnące. Czasem dłuższe rozstania z pluszakiem mogą okazać się dramatyczne w skutkach, dlatego należałoby upewnić się o możliwości użycia suszarki bębnowej, aby maskotka mogła szybciej wrócić do maluszka. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest  również na przykład zakup dublera maskotki, przez co uniknie się nieprzyjemnych sytuacji rozstaniowych.

Kolejną cechą, jeśli chodzi o samą budowę pluszaczka, jest jego design. Oprócz użytych wysokiej jakości materiałów ważne jest, żeby była ona ładna i przyjazna dla oka. Zwiększy to radość z zabawy i wzbudzi pozytywne skojarzenia z maskotką. Dobrym wyborem dla dziewczynki może okazać się ręcznie wykonana pluszowa lalka, która zostanie pierwszą przyjaciółką małej księżniczki. Ten trend stał się ostatnio popularny i skłania ku tradycyjnemu i naturalnemu wykonaniu zabawek. Z kolei każdemu chłopcu na pewno przypadnie do gustu uroczy dinozaur z dużymi białymi zębami, bądź puszysty w dotyku smok ze skrzydłami i długim ogonem.

Detale, kształty, rozmiary – w poszukiwaniu idealnej maskotki

maskotki dla dziecka

Dla bezpieczeństwa i spokojnej głowy rodziców znaczenie ma brak drobnych elementów, które mogłyby odpaść. Małe dzieci w pierwszej kolejności biorą wszystko do ust – to ich sposób poznawania świata, więc zawczasu warto ustrzec się od luźnych detali na wypadek lizania i gryzienia wybranej maskotki. Dla najmłodszych sprawdzą się bezpieczne przytulanki w formie delikatnego i miłego w dotyku kocyka. Bardzo urocze są w tym względzie detale – taki pluszak może mieć głowę kota, misia, kaczuszki czy innego zwierzątka. Świetnie, jeśli posiada dodatkowe sensoryczne dodatki, takie jak szeleszczące metki, delikatne supełki, fragmenty o innej fakturze czy kontrastujące kolory. Dla każdego dziecka niezależnie od wieku sprawdzi się maskotka w kształcie ulubionej postaci z bajki czy zwierzątka. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki polubią uszy ich króliczych przytulanek – nigdy nie tracą one zainteresowania u ich małych właścicieli.

Znaczenie zapachu zabawki

Dobrym kryterium wyboru jest też zapach – potencjalna maskotka powinna łatwo je chłonąć. Ten zmysł jako pierwszy jest najbardziej uaktywnionym u dzieci, przez który przywiązuje się do przytulanek. Wrażenia węchowe, które dziecko będzie kojarzyło z najbliższymi, mocno wzmaga poczucie bezpieczeństwa, nawet gdy nie ma ich w zasięgu wzroku. Sprytną radą dla rodziców małych dzieci jest, aby tata i mama spali w jednym łóżku z pierwszą przytulanką, jeszcze przed obdarowaniem nią malucha. A jak duża powinna być przytulanka? Tu przede wszystkim chodzi o dopasowanie maskotki dla dziecka do jego wieku. Przy aspekcie wielkości pluszaka warto pamiętać również o mobilności zabawki. Dziecko będzie chciało mieć ją przy sobie w każdej sekundzie, dlatego na pewno nie powinna być większa od niego, żeby wygodnie mogła z nim podróżować, przemierzając spacerowe trasy w wózku, w samochodzie na wycieczce nad morze czy innych środkach komunikacji.

Podsumowanie

Ostatecznie i tak wszystko zależy od preferencji brzdąców i ich samodzielnych, czasem jeszcze nieświadomych wyborów. Mogą być to zwierzaki lub standardowe ukochane przez wszystkich misie i postaci z bajek. W wyborze nie ogranicza nikogo nawet dostępna oferta w sklepie stacjonarnym czy internetowych, gdyż takie pluszowe zabawki często robi się teraz ręcznie na zamówienie, przez co taka maskotka zyskuje jeszcze dodatkowy walor oryginalności i niepowtarzalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *