Centrum Zabawek

Książeczka sensoryczna

Pierwsza książka malucha

Czytanie jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. W związku z tym powinno być ono wprowadzane na bardzo wczesnym etapie rozwoju najmłodszych. Wiele mam decyduje się na czytanie bajek jeszcze, gdy maluch znajduje się w łonie. W ten sposób dziecko osłuchuje się z głosami najbliższych osób. Oczywiście na początku nie rozumie, o czym mowa, jednak wydobywające się dźwięki z ust rodziców mogą działać uspokajająco. Na rynku znajduje się mnóstwo propozycji dla brzdąców w każdym wieku. Jednak co będzie najlepsze dla niemowląt?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych jest duży wybór. Mnogość egzemplarzy przysparza niektórym bólu głowy, ponieważ nie do końca wiadomo, na co się zdecydować. Nawet w przedziale wiekowym 0-3 miesiące dostępne są różne propozycje. Największą popularnością wśród rodziców cieszą się kontrastowe książeczki dla niemowląt. Wynika to przede wszystkim z tego, że pociechy do około 4. miesiąca życia nie widzą nic poza czernią, bielą i szarością. Dlatego wykazują duże zainteresowanie obrazkami o dużym kontraście. Nawet kwadrat na białym tle może wzbudzić w dziecku wiele emocji i zająć go na chwilę.

Książeczki kontrastowe jako pierwsza propozycja

Książeczka sensoryczna

Zaopatrzenie się w książeczki kontrastowe i pokazywanie ich pociesze to świetny sposób na odkrywanie przez nią świata. Dzięki przeciwstawnej kolorystyce może rozpoznać kształt oraz go zinterpretować. Najmłodsi przez dłuższy czas nie widzą wyraźnie, a obraz jest rozmazany, dlatego dostarczenie bodźców wzrokowych w takiej postaci pozwala na rozwój wizualny. Maluch skupia się na danym przedmiocie, kształcie, przez co jego siatkówki wysyłają silne sygnały do mózgu, przyspieszając w ten sposób jego rozwój, a także zmysłu wzroku.

Książeczki kontrastowe sprawdzą się co najmniej przez kilka miesięcy. Z każdym kolejnym tygodniem maluch lepiej widzi, zatem na nowo odkrywa ich zawartość. Co więcej, tego typu propozycje oprócz obrazków o nasyconych kolorach mogą zawierać również treść, dodatkowo urozmaicającą całość. Warto podkreślić, że czytanie pociechom od urodzenia ma wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że dziecko może wyróżniać się na tle swoich rówieśników wysoce rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, a także bogatszym słownictwem.

Korzyści płynące z czytania książeczek

Rodzice powinni wiedzieć, że to świetny sposób na budowanie więzi ze swoją pociechą, a także niezastąpiona pomoc przy zasypianiu. Dobrze, jeśli wieczorne czytanie staje się nieodłączny elementem codziennej rutyny. Wówczas maluch nie będzie miał żadnych wątpliwości, że zbliża się pora snu.  Książeczki kontrastowe to nie jedyne propozycje dla najmłodszych. W roli pierwszych egzemplarzy równie dobrze radzą sobie książeczki sensoryczne dla niemowląt. Jakie sprawdzą się najlepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko jest inne. Niemniej jednak dobrze postawić na certyfikowany produkt pochodzący od renomowanego producenta.

Jakie książeczki sensoryczne będą najlepszym wyborem?

Książeczka sensoryczna

Cenionymi i polecanymi przez rodziców propozycjami są materiałowe egzemplarze książeczek dla dzieci. Dzięki temu brzdące z pewnością nie zrobią sobie nimi krzywdy, nawet gdy zaczną wkładać je do buzi. Nie powinno to nikogo martwić, ponieważ to naturalne. Maluchy w ten sposób przygotowują się do rozszerzania diety, by produkty spożywcze w stałej konsystencji nie powodowały u nich odruchów wymiotnych. Dlatego miękki i miły w dotyku materiał będzie niemalże idealny. Kontrastowe obrazki, dodatkowe elementy o różnej fakturze, a także piszczałki zapewnią mnóstwo wspaniałej zabawy. Bodźce wzrokowe, dźwiękowe oraz dotyk pomagają w rozwoju.

Decydując się na zakup poszczególnego produktu, warto sprawdzić, w jaki sposób można zadbać o jego czystość. Większość dostępnych na rynku materiałowych książeczek nadaje się do prania, dzięki czemu zachowanie odpowiedniej higieny nie sprawi żadnego kłopotu. Książeczka sensoryczna powinna być lekka, by maluch nie miał problemu z podniesieniem jej czy trzymaniem. Świetnym czasem na zabawę z nią będzie moment, w którym brzdąc leży na brzuszku na macie interaktywnej lub łóżku. Dzięki temu zajmie się czymś, skupi swoją uwagę i się zaangażuje. Niektórzy rodzice dają je dzieciom podczas zmiany pieluszki, by czymś wzbudzić ich ciekawość. Każdy moment jest dobry, ale trzeba pamiętać, że czytanie jej zawartości bywa równie ważne.

Książeczek nigdy za dużo

Oczywiście maluchy szybko nudzą się zabawkami czy książeczkami, dlatego dobrze mieć kilka egzemplarzy i wymieniać je, by pociecha nie traciła zainteresowania. Nie wolno zapominać o udziale dorosłych w tej aktywności. Powinni stymulować rozwój, np. poprzez przewracanie kartek, czy przesuwanie książeczki o dużym kontraście, by sprawdzić, czy brzdąc podąża za nią wzrokiem. Ogromną zaletą artykułów z tej kategorii jest ich duża dostępność oraz atrakcyjna cena. Z pewnością każdemu uda się dopasować idealną propozycję do swoich indywidualnych preferencji. Książeczki to także świetny pomysł na prezent na każdą okazję – baby shower, gender reveal, urodziny czy roczek. Im szkrab szybciej zacznie przygodę z czytaniem, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *