Centrum Zabawek

Smoczek dziecięcy

Przegląd smoczków dla dzieci

Smoczek dziecięcy to przedmiot, który wspomaga młodych rodziców nie tylko od kilku pokoleń, ale nawet… tysiącleci. Pierwsze dość prowizoryczne rozwiązanie tego typu pojawiło się około 3000 lat temu i miało podobne zastosowanie, co teraz – uspokoić malca. Dziś, gdy wiedza i technologia poszły do przodu, pojawiło się wiele różnych ich rodzajów. Jak jednak wybrać ten najlepszy, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i zdrowy rozwój?

Czy warto dawać dziecku smoczek?

Smoczek dziecięcyObecnie korzystanie ze smoczka bywa tematem wielu rozważań i wątpliwości – część rodziców nie wyobraża sobie bez niego życia, podczas gdy inni postanawiają całkowicie z niego zrezygnować. Skąd ten podział? Głównie z powodu tego, że smoczki dla dzieci mają nie tylko zalety, ale też wady. Choć pozwalają malcom łatwiej się uspokoić i poczuć bezpiecznie ze względu na zaspokojenie odruchu ssania, to niestety w wyniku ich stosowania mogą pojawić się ewentualne skutki uboczne. Jednym z najczęstszych przykładów jest negatywny wpływ na zęby i wady zgryzu – według specjalistów z zakresu stomatologii smoczki powodują wysunięcie górnych zębów i tyłozgryz. Ale nie tylko, bo mówi się także o kłopotach z infekcjami czy prawidłową wymową.

Warto jednak pamiętać, że tego typu efekty mogą mieć miejsce wtedy, gdy mówimy o zbyt długim i intensywnym używaniu smoczka, dlatego najważniejszy będzie umiar. Przy korzystaniu z niego dobrze stosować kilka złotych zasad. Przede wszystkim należy powstrzymać się od dawania go niemowlakowi za każdym razem, gdy ten tylko zacznie płakać i nie przyzwyczajać go do częstego jego ssania.

Rodzaje smoczków dla dzieci

Smoczek dziecięcy

Obecnie na rynku istnieją smoczki wykonane z silikonu i lateksu. Ten pierwszy materiał sprawia, że przedmiot jest zdecydowanie bardziej odporny na odkształcenia czy uszkodzenia, co stanowi duży plus. Dodatkowo nie powoduje reakcji alergicznych, jak to może być w przypadku lateksu. Lateks z kolei, dzięki swojej miękkiej i elastycznej konstrukcji, może bardziej pasować maluchom ze względu na lepsze odwzorowanie struktury kobiecej brodawki. Wyróżniamy kilka rodzajów, wśród których wymienić można m.in.:

  • smoczek dynamiczny – swoim kształtem i sposobem wykonania doskonale przypomina kobiecą brodawkę, dzięki czemu świetnie sprawdza się dla niemowlaków karmionych piersią,
  • smoczek gryzak – posiada drobne wypustki, które stymulują obolałe dziąsła, co sprawia, że będzie idealny w przypadku ząbkujących dzieci,
  • smoczek antykolkowy – zapewnia ochronę przed uciążliwymi dolegliwościami związanymi z kolkami,
  • smoczek ortodontyczny – to jeden z chętniej wybieranych smoczków ze względu na pozytywną opinię ortodontów i pomoc w prawidłowym rozwoju zgryzu. Wkładany w odpowiedni sposób do buzi malucha pozwala uniknąć wspomnianych wcześniej skutków ubocznych.

Jaki smoczek dziecięcy wybrać?

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie smoczka warto w pierwszej kolejności zadbać o to, by był on odpowiednio dostosowany pod kątem rozmiaru. Na szczęście to o tyle proste, że każdy z nich posiada dokładne oznaczenie dotyczące tego, do którego miesiąca jest dopasowany. Za mały może spotęgować negatywne skutki jego stosowania, czyli m.in. wymienione wady zgryzu. Podobnie nie zalecamy kupna większego, żeby był „na zaś”, ponieważ może nie tylko przeszkadzać maluchowi, ale i powodować odruch wymiotny.
Kolejnym istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest kwestia bezpieczeństwa – najlepiej wybierać przedmioty posiadające ważne atesty z oznaczeniem BPA free, czyli pozbawione szkodliwego dla zdrowia związku chemicznego, mogącego przenikać do organizmu droga oddechową lub pokarmową.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego smoczka to nie lada wyzwanie – szczególnie teraz, gdy dawanie go malcowi związane jest z tyloma wątpliwościami. Niezależnie od wybranego typu, młodzi rodzice powinni pamiętać, że do najważniejszych kwestii należy rozsądne korzystanie z tego akcesorium, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *