Centrum Zabawek

sanki dziecięce

Zimowe zabawy, w które można bawić się z dzieckiem

Wielkimi krokami zbliża się jesień, a zaraz po niej nastąpi zima. Przeminie czas złotych liści na ulicach, a zaczną się przymrozki i oszronione drzewa. Ale dzieciom mróz nie jest straszny. Tak samo nam, kiedy nasze pociechy chcą wyjść na dwór i pobawić się w śniegu. Nie ma nic lepszego niż lepienie bałwana czy jazda na sankach jako wspólna zabawa w te mroźne dni. Pamiętajmy tylko, że dzień szybko się kończy, tak samo jak jasność na dworze, więc spieszmy się z zabawami i zacznijmy je już od rana. Nie ma czasu do stracenia! W tym tekście znajdziecie przykłady na aktywne spędzanie czasu ze swoimi maluchami w czasie zimy.

Lepienie bałwana

sanki dziecięce

Nie ma chyba bardziej klasycznej zabawy w śniegu od lepienia bałwana. Możemy robić to we dwójkę z naszym malcem lub zaprosić do pomocy jego kolegów i koleżanki, w końcu w grupie raźniej. W ten sposób może powstać więcej niż jeden, a nawet możecie zrobić zawody na najbardziej kreatywnego bałwana, lub kto zrobi go szybciej, ale z zachowaniem wszystkich elementów charakterystycznych, jak nos, guziki i ręce. Aby powstał wspaniały bałwan nie trzeba dużo, wystarczy marchewka, kilka węgielków, garnek oraz patyki, optymalnie szalik dla ozdoby. Najważniejsze jest to, żeby śnieg się lepił i temperatura była odpowiednia, tak aby nasze dzieło nie zdążyło się zbyt szybko roztopić. W końcu chcemy je podziwiać przynajmniej przez kilka najbliższych godzin po stworzeniu.

Jazda na sankach

Pamiętacie swoje pierwsze sanki dziecięce i jazdę na nich? To była niesamowita frajda, do której warto wrócić po latach razem ze swoją pociechą. Należy tylko znaleźć właściwą górkę, która będzie przystosowana do jazdy i daleko od ulicy oraz kupić odpowiednie sanki dla dzieci. Grunt w tym, żeby były one odpowiednio wyważone i stabilne. Lepiej żeby okazały się zbyt ciężkie niż bardzo lekkie, bo to grozi wypadkiem. Oczywiście ważna jest także wygoda i komfort dziecka, jeśli chce ono być ciągnięte sankami przez rodziców zamiast zjeżdżać z górki.

Kulig

Ta zabawa może się odbyć pod warunkiem, że któryś z rodziców posiada konie. Drugą opcją, chociaż dość niebezpieczną jest zaprzężenie kuligu do samochodu, który będzie się bardzo wolno poruszał. Taki kulig to świetna okazja, żeby spędzić czas w większym gronie na wspólnej zabawie. Zbierzcie kolegów i koleżanki swojego dziecka oraz ich rodziców i ruszajcie. Ważne, żeby na taką imprezę ubrać się odpowiednio ciepło, ponieważ przy poruszaniu się sanek na pewno będzie wiał chłodny wiatr. Zimowe kurtki, do tego czapki, szaliki i rękawiczki to mus, dodatkowo można okryć się warstwą koca. Nic nie szkodzi także na przeszkodzie, aby zaparzyć przedtem herbatę i sączyć ją podczas jazdy, na pewno rozgrzeje to niejedną osobę.

sanki dziecięce

Ognisko

Ognisko kojarzy się nam raczej z letnią pogodą, może wiosną i majówkowym smażeniem kiełbasek nad ogniem. Jednak w zimę jest to wspaniały pomysł na wspólnie spędzony czas oraz ogrzanie się. To znowu przykład, w którym Ty i Twoja pociecha możecie zaprosić do zabawy więcej osób. Można połączyć je wraz z kuligiem jako zakończenie jazdy, na pewno wszyscy z chęcią skorzystają z ciepłych płomieni po tym jak zmarzli. Przy ognisku można tańczyć oraz śpiewać, może któryś z gości lub Ty macie gitarę, na której zagracie zimowe piosenki.

Zabawa w ogonki

Jeśli Twój maluch lubi ruch oraz towarzystwo innych dzieci, to na pewno przypadnie mu do gustu zabawa w ogonki. Polega ona na tym, że wszystkie osoby biorące udział w grze wkładają sobie szaliki za pasek spodni pod plecami, następnie zaczyna się berek, w którym należy wyrwać przeciwnikom wspomniany wcześniej szalik, ale pilnować przy tym, żeby samemu go nie stracić. Gra kończy się wtedy, gdy wszyscy zostają bez szalików za paskiem. Wygrywa osoba z największą ilością zebranych przedmiotów. To wspaniała zabawa na rozruszanie maluchów i zapewnienie im trochę sportu, szczególnie w czasie, w którym głównie siedzimy w domu na kanapie.

Zima nie oznacza braku wychodzenia z domu i mniejszej ilości zabaw, wręcz przeciwnie, daje nowe możliwości i pobudza kreatywność Twoją i Twojej pociechy. Dużo z opisanych wcześniej gier i rozrywek zbliża dzieci do siebie i pozwala na zacieśnianie więzów dzięki wspólnemu spędzaniu czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *