Pierwszy szkolny dzwonek zbliża się wielkimi krokami. Dzieci jeszcze cieszą się błogim odpoczynkiem, lecz ich rodzice już rozpoczynają poszukiwania odpowiedniej wyprawki szkolnej. To ważny czas, szczególnie dla pierwszoklasistów, którzy dopiero wkraczają na zupełnie nową dla nich ścieżkę. Wyposażenie nie może być pełne bez czegoś, w czym będzie można przenosić zeszyty, książki i śniadanie. Tornister czy plecak? To pytanie pada wśród wielu rodziców, a my spieszymy z odpowiedzią!
Wybór pierwszego tornistra bądź plecaka – co się za nim kryje?
Kompletowanie szkolnej wyprawki rozpoczęte! Pierwsze miejsce na listach zakupowych zajmuje zwykle plecak bądź tornister. To właśnie one ułatwiają i dają możliwość przenoszenia książek, zeszytów czy innych różnych artykułów do szkoły. Nie mogą być jednak wybrane z przypadku, bo mają niemały wpływ na układ kostny oraz znacząco wpływają na kręgosłup. Najlepiej byłoby zasięgnąć rady fizjoterapeuty, który na pewno wskazałby, na co zwrócić uwagę, dopasowując jednocześnie plecak bądź tornister do pleców dziecka. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Przed samodzielnym wyborem warto zrobić listę, na której wypisze się nie tylko potrzeby dziecka względem plecaka, ale także jego predyspozycje do noszenia określonej liczby kilogramów. Maluchy mają różne potrzeby. Często zabierają do szkoły wiele rzeczy, które niekoniecznie wydają się potrzebne, ale chcą pochwalić się nimi przed rówieśnikami. Dlatego więc przy wyborze trzeba uwzględnić wiek dziecka, zdrowie jego kręgosłupa, a także pojemność i organizację plecaka. Musi być on także wytrzymały, a dla malca estetyczny i wyposażony w dodatkowe funkcje. Wszystkie te cechy zapewnia i tornister, i plecak. Czym się więc różnią?
Cechy charakterystyczne dla plecaków – jakie są ich zalety?
Plecaki są specjalnym rodzajem torby, używanymi przez ludzi w różnym wieku głównie do przenoszenia dużej liczby rzeczy. Już od najmłodszych lat stają się jednym z najczęściej używanych przedmiotów. Wybierając pierwszy plecak dla dziecka, warto uwzględnić kilka jego cech, które mają stać się przede wszystkim pomocą i ułatwieniem w pokonywaniu szkolnych korytarzy oraz drogi do domu. Należy zwrócić uwagę na ergonomię i bezpieczeństwo. Plecaki dziecięce projektowane są z myślą o wygodzie najmłodszych użytkowników. Regulowane szelki oraz minimalizują nacisk na kręgosłup dziecka. Nie powinny być wykonane z ciężkich i grubych materiałów, by nie stały się obciążeniem samym w sobie. Ponadto muszą być wyposażone w odblaski, by zwiększyć widoczność na drodze. Dla dzieci jednak liczy się coś zupełnie innego! Przede wszystkim design, czyli najmodniejsze wzory i kolory, które odzwierciedlają ich osobowość. Motyw postaci z ulubionych bajek, filmów? A może ulubione zwierzątka? Tego zdecydowanie nie zabraknie na sklepowych półkach. W ofercie sklepów znaleźć również można plecaki, które przekształcają się w walizki, co jest sporym ułatwieniem podczas noszenia wielu rzeczy z wyprawki.
Tornister – czym charakteryzuje się ten specjalny rodzaj plecaka?
Tornister jest specjalnym rodzajem plecaka, zaprojektowanym tak, by używany był przez dzieci w wieku szkolnym. W niektórych krajach jest to nawet tradycyjne wyposażenie do przechowywania książek, zeszytów i przyborów. Cechą charakterystyczną tornistra dla dzieci jest sztywna konstrukcja, której celem jest zapewnienie stabilności podczas noszenia i ochrony rzeczy w nim przechowywanych. Wykonany jest z wytrzymałego i odpornego na zniszczenia materiału, najczęściej jest to tworzywo sztuczne, choć można znaleźć i skórzane. Dostępne są w różnych rozmiarach, dostosowanych do określonej grupy wiekowej. Warto uwzględnić podczas wyboru jednak nie tylko wiek dziecka, ale i liczbę przenoszonych książek oraz przyborów. Dzięki przymocowanym szelkom zapewniają bezpieczne i wygodne noszenie, a w niektórych modelach można znaleźć również pas biodrowy oraz klamry piersiowe, które jeszcze lepiej trzymają ciężar. Zwykle stworzone są z jednej głównej komory, lecz posiadają dodatkowe, choć niewielkie kieszenie na długopisy lub kalkulatory.
Zarówno plecaki, jak i tornistry mają swoje zalety. Najważniejsze jest jednak to, by dobrać wyposażenie tak, by nie obciążało ono kręgosłupa. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, należy wziąć pod uwagę pojemność, wygodę plecaka oraz jakość wykonania. Dopiero później uwzględnić design.