Centrum Zabawek

zabawka do kąpieli na ręczniku

Zabawki do wanny – kąpiel dziecka może przebiegać bezstresowo

Zabawki do wody typu gumowe kaczuszki dla dzieci to świetne urozmaicenie, które będzie mile widziane podczas kąpieli. Niektóre dzieci są dosyć marudne podczas pobytu w wannie, nierzadko trzeba uporać się z krzykami i płaczem. Na szczęście jest wiele sposobów, dzięki którym codzienne zabiegi pielęgnacyjne przestaną być problematyczne. Zabawki do kąpieli wręcz zachęcają dziecko do pluskania się w wodzie, dlatego warto o nich pamiętać już podczas kompletowania wyprawki. Maluszek zacznie postrzegać kąpiele w zupełnie inny sposób, przestaną być nudne i nieprzyjemne. Dla małego dziecka najważniejsza jest dobra zabawa, dlatego warto wspomóc się różnymi dodatkowymi akcesoriami, które umilą czas spędzony w łazience.

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Małe dziecko nie myśli o tym, że kąpiel jest niezbędna i dzięki niej będzie czyste, pachnące. Nie należy oczekiwać tego po maluszku traktującym pielęgnację jako coś nudnego i niesprawiającego w żaden sposób przyjemności. Pomimo tego, że przez pierwsze miesiące życia dzieci rozwijają się w środowisku wodnym, większość boi się wody, a wykąpanie maluszka jest nie lada wyzwaniem dla rodzica. Pora zastanowić się nad tym, jak zmienić negatywne nastawienie dziecka do codziennych kąpieli, które są przecież nieuniknione. Możliwe jest uchronienie się przed histerycznym płaczem i wybuchami gniewu przed kąpielą. Kluczową kwestią będzie to, aby zapewnić dziecku jak największy komfort podczas mycia. Musi być przyjemnie, ciepło, spokojnie. Niezbędna jest cierpliwość rodzica, opanowanie i pozytywne nastawienie, co przełoży się na większe poczucie bezpieczeństwa dziecka.

zółta zabawka do kąpieliZaleca się wybrać stałą porę kąpieli, najlepiej przed snem. Nie może odbywać się ona po jedzeniu, należy odczekać co najmniej godzinę. Zadbać trzeba o optymalną temperaturę wody (37 st. C) i w pomieszczeniu (22-24 st. C). Powinno się też położyć matę antypoślizgową, warto włączyć muzykę wyciszającą lub ulubioną piosenkę dziecka. Bardzo ważne jest to, aby chronić oczy i uszy malucha przed wlewaniem się do nich wody, co go mocno stresuje i zniechęca. Kąpiele od razu staną się czymś atrakcyjniejszym, jeśli zostaną wzbogacone o zabawki do wody. Oczywiście trzeba wybrać takie gadżety, które rzeczywiście zainteresują maluszka i zachęcą go do zabawy. Na szczęście obecnie nie można narzekać na ubogi asortyment, jest on bardzo zróżnicowany. Bez trudu dopasuje się zabawkę do potrzeb i preferencji użytkownika. Kąpiel nie musi polegać tylko na myciu, może być też świętą zabawą. Wspaniałą opcją będzie zorganizowanie wodnego placu zabaw w łazience. Robienie fali, bąbelków podwodnych, wlewanie i wylewanie wody – możliwości jest naprawdę wiele.

Jakie są dostępne rodzaje zabawek do wody?

Zabawki do kąpieli to idealna opcja dla każdego maluszka. Nie tylko bawią, ale też uczą, pobudzają wyobraźnię, rozwijają umiejętności manualne. Zwiększają ciekawość świata, mogą posłużyć do nauki nazw zwierząt i różnych przedmiotów. Zabawki do wody warto mieć przy sobie nie tylko podczas kąpieli w wannie, ale też w przydomowym basenie, nad jeziorem czy morzem. Kultową zabawką jest oczywiście słynna kaczuszka gumowa, ale możliwości jest znacznie więcej. Można przebierać w zabawkach z plastiku, gumy, na przyssawki. W sprzedaży dostępne są zabawki psikające wodą, nakręcane i samodzielnie pływające, wypuszczające pianę, tworzące bańki mydlane, świecące, wydające różne dźwięki, wygrywające melodie. Świetną opcją są też książeczki do kąpieli, które umilą dziecku czas. Są one wykonane z nieprzemakalnego tworzywa, mogą nawet zmieniać kolory pod wodą i wydawać rozmaite dźwięki. W sklepach nie brakuje również specjalnych kredek do malowania, które są łatwo zmywalne. Nie trzeba martwić się o to, że dziecko wymaluje nimi całą wannę, kafelki czy nawet siebie.

Popularne są zabawki przyssawki mocowane do brzegu wanny. Mogą mieć kształt rozgwiazdy lub innego morskiego stworzenia. Przyozdobienie nimi wanny z pewnością zachwyci dziecko i umili mu kąpiel. Obecnie można przebierać w zabawkach gumowych do wody, które mają różne kolory, wymiary i kształty. Są uniwersalne, sprawdzą się w przypadku każdego dziecka, niezależnie od wieku. Na ich korzyść przemawia lekkość, miękkość, bezpieczeństwo użytkowania. Kolejną ciekawą opcją do wyboru jest strzelająca masa. Chodzi tutaj o specjalny proszek, który wsypuje się do wanny podczas brania kąpieli. Zmienia on kolor wody i jej konsystencję, czym dziecko będzie oczarowane.

Co należy mieć na uwadze podczas wybierania zabawek do kąpieli?

zabawkowe koczuszki do kąpieliZabawki do wody mają być oczywiście atrakcyjne dla dziecka i wzbudzać jego ciekawość, zachęcać do zabawy. Istotne jest to, aby były one wykonane z bezpiecznych materiałów, dlatego zawsze powinno się zwracać uwagę na to, czy posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. W zabawkach nie mogą znajdować się żadne niebezpieczne substancje typu BPA, ftalany, ołów, PVC. Zabawki do kąpieli powinno się kupować w oparciu o wiek dziecka. W przypadku dzieci do trzeciego roku życia bardzo ważne jest to, aby akcesoria nie miały żadnych ostrych krawędzi ani małych elementów, które mogłyby się oderwać i przyczynić do zakrztuszenia. Przy wyborze zabawek powinno się zwracać uwagę na łatwość utrzymania ich w czystości. Muszą być wykonane z materiałów wodoodpornych.

Nie mogą zmieniać swojej formy ani niszczyć się pod wpływem długotrwałego kontaktu z wodą i środkami pielęgnacyjnymi. Znaczenie ma szybkie ich mycie i suszenie. Zabawki muszą być odporne na działanie grzybów i pleśni, nie mogą chłonąć wody. Godne polecenia są przede wszystkim zabawki wykonane z neoprenu, pianki EVA i bezpiecznego plastiku. W sprzedaży znajdują się też akcesoria gumowe i kauczukowe, w ich przypadku ważne jest wybieranie modeli niemających małych otworów trudnych do wyczyszczenia. Chodzi o to, aby nie dostawała się do nich woda i brud, bo mogą stać się siedliskiem drobnoustrojów. Uważać trzeba z zabawkami zasilanymi bateryjnie, zawsze powinny być przeznaczone do stosowania w wodzie i atestowane. Najlepiej nadają się zabawki do kąpieli kolorowe, o ciekawych kształtach, edukacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *