Centrum Zabawek

karuzela nad łóżeczkiem dla dziecka

Kiedy zamontować karuzelę nad łóżeczko?

Zabawki stanowią ważny element wyprawki dla noworodka. Kiedy dziecko przychodzi na świat, bardzo szybko zaczyna się interesować tym, co dzieje się dookoła niego. Skupia się na przedmiotach, które widzi ze swojego łóżeczka, dlatego warto umieścić w jego otoczeniu karuzelę z zawieszonymi pluszowymi zabawkami. Obserwowanie ich będzie stymulowało prawidłowy rozwój maluszka, już od pierwszych tygodni jego życia.

Pobudzanie ciekawości malucha – karuzela nad łóżeczko

zabawki wiszące do karuzeli w kształcie samolotówPodziwianie obracających się maskotek pozwala dziecku się odprężyć, a także pomoże w ukołysaniu go do snu. Karuzela nadaje się dla bobasów w wieku już od kilku tygodni, do nawet kilkunastu miesięcy. Na początku maluch będzie głównie doświadczał spokojnych melodyjek – ukoją jego zmysły, które z każdym dniem zaczynają doświadczać nowych bodźców. Stymulacja wzroku oraz słuchu dziecka jest niezwykle ważna w pierwszych miesiącach jego życia. Dziecko uczy się rozróżniać kształty i barwy, a następnie zaczyna ćwiczyć swoją koordynację wzrokowo-ruchową, poprzez próbę schwytania wiszących zabawek i pluszowych zwierzątek. Karuzele do łóżeczka, to gadżety, które sprawdzą się doskonale w dziecięcym pokoju. Dzięki nim maluchy będą szybciej zasypiać, a to pomoże również rodzicom w znalezieniu chwili na odpoczynek.

Kiedy ją zamontować?

Tak jak większość zabawek dla najmłodszych, tak i karuzele będą najbardziej pomocne, kiedy dziecko zaczyna być świadome swojego otoczenia. Kiedy maluch obserwuje kolorowe punkty nad sobą, ich ruch w rytm spokojnej melodyjki również na niego oddziałuje. Karuzela może być zamontowana nawet przed narodzinami dziecka. Kiedy zacznie się ono przyzwyczajać do kolejnych doznań zmysłowych, można zacząć uruchamiać w niej kolejne funkcje, jak światełka czy inne rodzaje kołysanek. Należy obserwować swoją pociechę, aby wiedzieć, kiedy jest ona gotowa na nowe zabawy. Leżenie na plecach i obserwowanie jak zmienia się położenie zawieszek, może mieć wpływ na rozwój maluszka, którego potrzeby zaczynają się wtedy bardzo szybko zmieniać.

Różne rodzaje zawieszek

Kompletując wyprawkę dla maluszka, rodzice wybierają przedmioty, odpowiadające ich gustom. W zależności od tego czy planują wystrój pokoju dziecięcego w delikatnej, pastelowej kolorystyce lub z wykorzystaniem wielu wyrazistych barw, inna karuzela nad łóżeczko sprawdzi się lepiej. Stelaż może być wykonany z bezpiecznego dla dzieci tworzywa sztucznego lub drewna. Wiszące zabawki są natomiast nie tylko z pluszu, ale również gumy czy plastiku. Zawieszki mogą mieć kształt gwiazd i księżyca, chmurek i słońca, morskich stworzeń lub kolorowych ptaszków. Ich proste wykonanie pozwala dzieciom najpierw zainteresować się kształtem i kolorem, a dopiero później skupiać się na tym co przedstawiają. Popularne jest umieszczanie na karuzeli małego lusterka, które pomaga maluchowi poznawać mimikę twarzy i oswajać się ze swoim wyglądem. Zacznie się do siebie uśmiechać, a także interesować twarzami innych.

Dodatkowe akcesoria

łóżeczko z karuzelą dla dzieciKaruzela, to zabawka dostępna w różnych przedziałach cenowych. Najprostszy model posiada zabawki na sznurkach i dodatkowy mechanizm nakręcający. Często jest on również wyposażony w pozytywkę. Opcje dźwiękowe, to głównie uspokajające melodie i kołysanki, które mogą pomóc maluchowi w zasypianiu. Wbudowana lampka, delikatnie oświecająca łóżeczko jest dodatkiem, z którego chętnie korzystają rodzice. Droższe modele są sterowane pilotem, posiadają czujnik płaczu lub czasomierz, pozwalający na ustawianie jak długo ma być uruchomiony mechanizm. Innymi popularnymi akcesoriami są projektory do wyświetlania obrazów na ścianie, a także opcja wgrywania własnej muzyki. W zależności od tego, jakich funkcji oczekują rodzice maluszka, sklepy oferują różnorodne modele zabawek dla najmłodszych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak każde akcesorium dla dzieci, karuzela również musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów, bezpiecznych dla maluszka. Kupując zabawkę, która ma służyć przez jak najdłuższy czas, warto wybrać model, łatwy do zamontowania zarówno na łóżeczku, jak i na wózku. Dzięki temu także podczas spacerów maluch będzie mógł odpoczywać, a nawet spokojnie zasnąć przy widoku obracających się zabawek. Karuzela do łóżeczka powinna mieć również możliwość regulowania głośności melodyjek, ponieważ kiedy będą one za głośno, dziecko może się przestraszyć. Dobrym pomysłem jest wybór modelu umożliwiającego odczepianie zabawek i przymocowywanie nowych. Jeżeli któraś z nich nie podoba się maluchowi, można z ją łatwością usunąć lub zamienić. Ważne jest również, aby upewnić się, że karuzela będzie solidnie przymocowana do ramy łóżka. Dzięki temu stanie się bezpieczną zabawką dla pociechy już od pierwszych dni jej życia.

Pierwsze zabawki dla najmłodszych służą głównie do stymulacji prawidłowego rozwoju dzieci. Karuzela, którą maluch obserwuje, leżąc na plecach, pomoże mu w zasypianiu, a jednocześnie będzie pozytywnie oddziaływać na jego zmysł wzroku i słuchu. Warto zamontować ją na ramie łóżka jeszcze przed narodzinami dziecka, a jej kolejne funkcje mogą być uruchamiane, kiedy maluch zacznie doświadczać większej ilości bodźców zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *