Gryzaki i grzechotki to najczęściej pierwsze zabawki, jakie otrzymuje noworodek. Są znane już od starożytności i towarzyszyły maluszkom niezależnie od miejsca pochodzenia. Oprócz zapewniania rozrywki pełnią również funkcje rozwojowe. Dzięki nim dziecko uczy się umiejętności chwytania, rozpoznawania dźwięków czy manipulowania przedmiotami. Te niewielkie i niepozorne akcesoria odgrywają więc istotną rolę w stymulacji zmysłów niemowlaka. Ponadto ich barwna kolorystyka i niebanalne wzornictwo przyciąga wzrok, skupia uwagę i wywołuje uśmiech na twarzy każdej pociechy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzechotki?
Rynek zabawek dla dzieci pęka w szwach – producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych propozycji. Jak spośród nich znaleźć najlepsze gadżety? Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest waga zabawki. Grzechotka dla niemowlaka powinna być przede wszystkim lekka. Maluszek dopiero uczy się chwytać przedmioty, więc musi być w stanie ją utrzymać, a w przypadku wyślizgnięcia się jej z rączek nie stanie się nic złego. Ponadto istotna jest jej kolorystyka. Niemowlak nie rozróżnia jeszcze dobrze wszystkich kolorów, więc użyte w niej barwy powinny być wyraziste i kontrastowe. Przydatnym dodatkiem do grzechotki jest również uchwyt do trzymania. Powinien być dostosowany do małej rączki dziecka kształtem i grubością.
Oprócz tego dostępnych jest wiele innych funkcjonalności, np. grzechotki rozsuwane czy wydające dźwięki. Niezależnie od wybranego wariantu, zawsze należy zwrócić uwagę na rekomendowany przez producenta wiek maluszka odpowiedni dla danej zabawki. Można go znaleźć w formie oznaczeń cyfrowych, np. 0+ lub 3+. W przypadku grzechotek czy gryzaków będą to miesiące życia dziecka, powyżej których może ich używać. Warto zwrócić również uwagę na obecność atestów i certyfikatów gwarantujących bezpieczeństwo korzystania z zabawek. Do najbardziej znanych należą CE – oznaczenie świadczące o zgodności z unijnymi wymogami czy Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka. Wówczas można mieć pewność, że wykorzystane tworzywa nie będą szkodliwe dla zdrowia pociechy.
Jakie są rodzaje grzechotek?
Grzechotka to prawdopodobnie najpopularniejsza zabawka obecna niemal w każdym domu, w którym znajduje się niemowlak. Z uwagi na to dostępny jest również duży przekrój wzorów i modeli. Sprawi to, że każdy rodzic dobierze gadżet do potrzeb swojego dziecka, a prezenty od odwiedzającej go rodziny nigdy nie będą się powtarzać.
Grzechotki do wózka
Niewątpliwą zaletą grzechotek jest ich funkcjonalność. Można je zabrać ze sobą niemal wszędzie, a nawet przyczepić do wózka czy fotelika w samochodzie. Tego typu warianty najczęściej złożone są z kilku elementów tworzących łuki lub pałąki – można je nawet określić dziecięcymi zawieszkami. Najczęściej umieszcza się je na wysokości wzroku maluszka, dzięki czemu może zająć się ich obserwacją podczas spaceru lub jazdy autem. Ponadto pomogą uspokoić dziecko po stresujących dla niego wydarzeniach, np. wizycie u lekarza.
Grzechotka z gryzakiem
Na rozpoczęcie ząbkowania u dzieci i jego przebieg ma wpływ wiele czynników, jednak najczęściej pojawia się ok. 4-6 miesiąca życia. Wiąże się z dużym dyskomfortem i bólem dla maluszka, dlatego warto zrobić wszystko, aby ułatwić mu przejście przez ten proces. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku grzechotka z gryzakiem wykonana z kauczuku lub innego specjalnego tworzywa, którą często można dodatkowo chłodzić w lodówce. Gryzienie go przez niemowlaka będzie stanowiło łagodzący masaż dziąseł.
Grzechotka zakładana na rączkę lub nóżkę
Inną formą grzechotek są warianty, które można założyć dziecku na rączkę lub nóżkę. Materiałowe akcesoria są miękkie i przyjemne w dotyku. Do opasek przyczepiono wydające dźwięki elementy, dzięki czemu przy każdym ruchu maluszek słyszy intrygujące odgłosy. Motywuje je to do dalszych aktywności ruchowych.
Grzechotki drewniane lub plastikowe
Plastikowe grzechotki są częstym wyborem rodziców z uwagi na atrakcyjną cenę, natomiast rosnącą popularnością cieszą się również modele drewniane. Wyróżnia je trwałość, solidność i ponadczasowy charakter. Ponadto drewno to naturalny materiał, a dźwięk wydobywający się z takich zabawek wyróżnia się na tle innych.
Dlaczego warto kupić niemowlakowi grzechotkę?
Wybór zabawki dla dziecka powinien być przemyślany, aby służyła dziecku jednocześnie do zabawy i nauki. Grzechotka ma potencjał we wspieraniu rozwoju sprawności manualnych i ruchowych, stymulacji zmysłów oraz uspokajaniu. Powinna być wykonana z bezpiecznych i trwałych materiałów z uwagi na fakt, że często będzie trzymana przez malucha w buzi lub rzucana na podłogę. Ponadto jej komponenty powinny być trwale połączone, aby nie było ryzyka oderwania się któregoś z nich. Dodatkową gwarancję jakości zapewni obecność atestów i certyfikatów.
Niemałe znaczenie ma forma i wygląd grzechotki – powinna być lekka, kolorowa, łatwa w czyszczeniu i mieć ciekawe kształty. Zakup tej zabawki już we wczesnym wieku pociechy niesie ze sobą wiele korzyści. Może zachęcić dziecko do zabawy, rozwijać umiejętności chwytania i obserwacji, pomóc w poznawaniu nowych faktur, wyostrzyć zmysły słuchu i wzroku oraz ułatwić usypianie. Grzechotka to estetyczny i praktyczny pomysł na prezent dla każdego malucha – warto wybrać design, który zachwyci zarówno dorosłych, jak i najmłodszych.