Centrum Zabawek

dziewczynka i puzzle dla dzieci

Zalety wspólnego układania puzzli

Każdy jako dziecko z pewnością chociaż raz układał puzzle, często jest to coś, co wciąż praktykuje wielu dorosłych i nie ma w tym nic dziwnego. To również lubiana rozrywka wśród dzieci, zwłaszcza gdy ktoś im przy tym towarzyszy, pomaga. Interakcja z rodzicem w jakiejkolwiek sferze życia codziennego sprawia dzieciom wiele radości. Bez znaczenia, czy jest to oglądanie filmu, kreskówki, czy wspólne gotowanie, spacery, układanie puzzli, zabawa zabawkami – wszystkie te aktywności prowadzone z najbliższą dziecku osobą w pozytywny sposób wpływają na jego rozwój, samopoczucie. Puzzle dobrze działają również na dorosłych, regularne ich układanie może ograniczyć ryzyko takich chorób jak alzheimer i inne dolegliwości związanych z utratą pamięci, które dotykają szczególnie osób w podeszłym wieku. Podczas układania puzzli mózg wytwarza dopaminę, która jest odpowiedzialna za naukę i zapamiętywanie, wzrasta więc produktywność danej osoby w tym zakresie – łatwiej coś zapamiętać, przyswoić nową wiedzę.

Jak układanie puzzli wpływa na pracę mózgu?

kolorowe puzzle dla dzieciMówiąc w dużym skrócie, mózg dzieli się na dwie półkule – lewa odpowiada między innymi za logiczne myślenie, a prawa za kreatywność. Zaangażowanie obu stron jest bardzo ważne, a jedną z takich aktywności jest właśnie układanie puzzli, pomaga to zwiększyć pojemność szarych komórek, co może równać się ze wzrostem IQ u osoby, która często się tym zajmuje. Puzzle dla dzieci są kluczową zabawką w rozwoju, regularna zabawa nimi pomogą się uspokoić, jest to szczególnie dobra forma dla maluchów z objawami ADHD – nauczy je skupienia, spokojnego trwania w jednym zajęciu. To również dobra rozrywka dla zdrowych dzieci, ponieważ kształtuje wyobraźnię, pobudza komórki mózgowe do pracy, co przyczynia się to do polepszenia umiejętności zapamiętywania.

Jakie puzzle będą odpowiednie dla dziecka?

Aby nie zniechęcić dziecka nową formą aktywności, bardzo ważne będzie dobranie odpowiedniego zestawu pod wiek i umiejętności malucha. Ułożenie układanki składającej się z tysiąca puzzli na pewno nie będzie czymś, co go zainteresuje, tym bardziej, gdy finalny obrazek będzie nudny. Obecnie na rynku możemy dostać wiele zestawów o najróżniejszych wzorach i kształtach, warto więc postawić na obrazek z jakąś popularną postacią z kreskówki lub ze zwierzęciem. Wraz z zaangażowaniem i wprawą malucha możemy zwiększać liczbę fragmentów, ważne jest po prostu, aby nie przesadzić, bo niepowodzenie bardzo zniechęca dzieci do tego typu zabaw. Ta forma spędzania czasu nie ma właściwie zbyt wielu ograniczeń wiekowych, wiadomo, że niemowlę się w tym nie odnajdzie, ale z łatwością znajdziemy na przykład puzzle dla 3-latka, będzie to zestaw składający się z od 3 do 12 dużych elementów, aby ułożenie ich nie sprawiło mu zbyt dużych trudności. Jeśli decydujemy się na zakup kompletu dla starszego dziecka, również nie ma sensu decydować się od razu na jak największą liczbę fragmentów, wszystko należy wyprowadzić stopniowo, poziomy trudności układanek również.

Znaczenie układania puzzli w rozwoju dzieckachłopiec i jego puzzle dla dzieci

Układanie puzzli bardzo wspiera rozwój mózgu dziecka, a także zdolności motoryczne, poprawia pracę różnych zmysłów. Taka zabawa odpowiada głównie za zmysł dotyku. Przyczynić się do tego mogą między innymi puzzle piankowe. Posiadają duże elementy, dzięki czemu można je łatwo łączyć w różne kształty. Pobudza to wyobraźnię, która jest bardzo ważna dla umiejętności manualnych. Istnieje możliwość stworzenia na przykład dużej kostki, a podrzucanie i podawanie sobie jej dodatkowo stymuluje właśnie ten zmysł, często służą również jako dywanik, mata do zabawy, którą można modyfikować nieskończoną ilość razy. Tego typu zabawy poprawiają koncentrację dziecka, uczą planować działania, według badań maluchy, które regularnie układają puzzle, mają lepszą orientację przestrzenną, są w stanie zapamiętać więcej, a przyswajanie nowych umiejętności przeważnie nie stanowi dla nich dużego problemu. Układanie puzzli wspiera samodzielne podejmowanie decyzji – to dziecko musi zdecydować, gdzie umieścić dany element lub ocenić, czy któregoś nie położyło źle, wtedy ewentualnie odpowiednio go przemieścić.

Rodzaje puzzli dla młodszych i starszych

W tej chwili na rynku do dyspozycji mamy dostępne wiele rodzajów puzzli, znajdzie się coś dla starszych, jak i młodszych użytkowników – puzzle przestrzenne, 3D, piankowe, edukacyjne i wiele, wiele innych. Wariant 3D jest na pewno najciekawszą opcją dla starszych użytkowników, układanie ich zajmuje więcej czasu i wymaga techniki, jednak rezultaty końcowe również są dużo lepsze od klasycznych puzzli. Często jest to zabawa na raz, ponieważ wiele osób woli ustawić je gdzieś na półce, niż niszczyć i później układać ponownie, stanowi to dobry dodatek dekoracyjny, ponieważ często obrazki przedstawiają najróżniejsze budowle na przykład wieżę Eiffla czy świątynię Notre Dame.

Dla maluchów ciekawą opcją będą puzzle piankowe, ich struktura jest miękka, przyjemna w dotyku, nie ma tutaj ryzyka połknięcia jakiegoś elementu, ponieważ najczęściej są one duże. Bardzo popularne, zwłaszcza wśród chłopców są puzzle z grafiką miasta, w którym maluchy mogą poruszać się po drodze swoimi małymi modelami samochodzików, istnieje również możliwość dokupienia do nich na przykład sygnalizacji świetlnej, różnych znaków drogowych, co dodatkowo urozmaici zabawę i przy okazji nauczy pociechę czegoś nowego, w tym przypadku niektórych zasad ruchu drogowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *